Čaputová sa stretla s Kaliňákom. Na návštevu za Ficom zatiaľ nevycestuje

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v paláci vicepremiéra a ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer). Hovorili spolu o zdravotnom stave premiéra Roberta Fica (Smer) i o plánovanom spoločnom stretnutí Čaputovej a zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho so zástupcami parlamentných strán.

20.05.2024 15:06 , aktualizované: 16:30
čaputová, kaliňák Foto:

„Som rada, že sa jeho (Ficov) zdravotný stav zlepšuje a úprimne mu želám skoré uzdravenie. Opätovne som ponúkla návštevu premiéra v nemocnici, plne však rešpektujem jeho vôľu a určenie času, ktorý bude na to vhodný,“ uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

Dodala, že s Kaliňákom tiež hovorili o plánovanom stretnutí lídrov politických strán, ktoré iniciovala spolu s Pellegrinim. „Chápem, že situácia si vyžaduje viac času aj trpezlivosti. Dôležitejší než samotné stretnutie je jeho cieľ, a tým je upokojenie spoločnosti, o ktoré sa naďalej musíme snažiť rôznymi spôsobmi,“ doplnila prezidentka.

Z paláca predtým informovali, že stretnutie so zástupcami parlamentných strán sa vzhľadom na medializované vyhlásenia niektorých lídrov v utorok popoludní neuskutoční.

Pellegrini o okrúhlom stole: Ešte zrejme nedozrel čas
Video

„Podpredseda vlády ma zároveň informoval aj o aktuálnej bezpečnostnej situácii na Slovensku. Napätá situácia k nej nijako neprispieva, a preto je veľmi potrebné, aby každý jeden z nás pristupoval ku svojej verejnej komunikácii ohľaduplne a s rešpektom,“ dodala prezidentka.

Spoločné vyhlásenie Čaputovej a Pellegriniho
Video

Po atentáte na premiéra pozvali prezidentka a jej zvolený nástupca lídrov všetkých parlamentných strán na stretnutie s cieľom upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. Pellegrini cez víkend informoval, že na tzv. okrúhly stôl ešte zrejme nedozrel čas. Rovnako to vidí aj podpredseda Smeru Robert Kaliňák, ktorý ideu stretnutia ocenil. Šéf SNS Andrej Danko reagoval, že by bolo falošné hovoriť o tom, že stretnutie by zmierilo spoločnosť. Hlas aj opozičné strany boli pripravené prísť na stretnutie.

danko, majerský Čítajte viac Danko: Za okrúhly stôl by si mali sadnúť médiá a vládna koalícia. Líder SNS avizuje nové pravidlá aj mediálny úrad

Podľa opozičnej SaS je zrušenie okrúhleho stola dôkazom, že niektorí politici stále nedokážu prekročiť svoj tieň. „Miesto toho, aby sme našli cestu z nenávisti a dospeli k spoločnému konsenzu na nastolení celospoločenského zmieru, opäť prichádza k rozdeleniu a neochote diskutovať,“ reagoval predseda SaS Branislav Gröhling. Považuje to aj za vyjadrenie neúcty voči Pellegrinimu a Čaputovej.

Robert Kaliňák Čítajte viac Fico vystúpil z tieňa ohrozenia života. Atentátnik nemusel byť tzv. osamelým vlkom: Čo bude ďalej?
chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #atentát na Roberta Fica