Necelý týždeň po útoku na premiéra Roberta Fica sa na pôde parlamentu znova stretávajú poslanci. Národná rada SR (NR SR) je oproti minulému týždňu tichšie a oveľa napätejšie miesto. Z bezpečnostných opatrení nateraz platí, že do odvolania sú pozastavené návštevy v budove parlamentu v Bratislave.
Aktualizované 11:26 NR SR schválilo uznesenie, ktorým odsudzuje atentát
„Keď som pred polrokom vstupoval do politiky, nenapadlo mi, že bude predkladať uznesenie k atentátu na premiéra Roberta Fica, môjho osobného priateľa,“ povedal Tibor Gašpar ako spravodajca k uzneseniu. Predniesol doplňujúci návrh, ktorý doplňuje bod tri o verejne činné osoby a ďalších legitímne zvolených ústavných činiteľov.
Bod 3: „Vyzýva všetky politické subjekty na Slovensku, ako aj médiá a mimovládny sektor, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči legitímnej demokratickej vláde Slovenskej republiky, pretože výsledkom môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy.“
Na grémiu sa na uznesení a doplňujúcom návrhu zhodli všetky strany. „Oceňujem to a vopred sa chcem všetkým za hlasovanie poďakovať,“ uviedol Richter. Za uznesenie hlasovalo 130 poslancov zo 130 prítomných. Na schôdzi chýbajú niektorí poslanci PS, hnutia Slovenska a KDH.
Žiga: Verím, že to spoločne zvládneme
Hoci mala Národná rada rokovať aj minulý týždeň, kvôli bezpečnostným opatreniam priebeh schôdze prerušili – dnes sa však poslanci vrátili do svojich lavíc a koalícia dúfa, že atentát ich prácu nespomalí. „Atentátom došlo k útoku na demokraciu a našu štátnosť,“ vyhlásil na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha.
Pre začiatkom schôdza ešte prebehlo poslanecké grémium. Poslanci Smeru si na stoly dali slovenské vlajky a vyrobili si aj odznaky s nápisom „Za Fica, za Slovensko“, s ktorými prišli poslanci Smeru už na tlačovku. O slovo krátko pred jedenástou požiadal podpredseda parlamentu Peter Žiga, ktorý je poverený riadením NR SR. „Každý v tejto sále zastupuje časť spoločnosti,“ uviedol. „Nikto nikomu nezatvára ústa, ale každý by mal zvážiť, či z nich nevychádza nenávisť, ktorá vedie k násiliu a vražde,“ povedal Žiga.
„Prosím, že keď budeme vystupovať v tejto sále, myslime na to, že ľudia v tejto chvíli sledujú, ako sa správame,“ povedal a vyzval poslancov, aby nepremrhali šancu a v pléne nastavili nový politický dialóg. Napriek tomu, že prebiehali debaty o tom, či pokračovať v rokovaní, alebo nie, poslanci sa rozhodli, že musia pokračovať. „Chod štátu nezastaví žiaden atentátnik,“ povedal. „My sa zastrašiť nedáme. Kolegovia, dnes rozhodujeme o tom, či vrátime parlamentu rešpekt a dôveru, alebo budeme pokračovať v deštrukcii. Máme to v rukách a verím, že to spoločne zvládneme,“ dodal na záver. Všeobecným súhlasom sa poslanci zhodli na zmene programu, pokračovať by mali v 12. schôdzi. Na úvod by mali prijať uznesenie.
Zmierenie si netreba pliesť so slepotou
Potom ako sa ospravedlnil aj minister obrany za nie vždy zmierlivý tón zdôraznil, aby si ľudia neplietli snahu o zmierenie so slepotou. Vicepremiér na tlačovke tvrdil, že aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prejavil Smer snahu o zmierenie, čo sa nepodarilo. Zároveň odmieta tvrdenia, že rokovanie parlamentu zvyšuje napätie a je presvedčený, že keby teraz ustúpili, dali by za pravdu útočníkovi a popreli by princípy demokratických volieb.
„Nepodarilo sa mu možno pripraviť o život predsedu vlády, ale bol by úspešný v tom, že nesúhlasí s výsledkami volieb. A keby sme prestali, ten atentát by bol úspešný,“ podotkol Kaliňák. Výnimočný stav nevyhlásila vláda preto, aby sa Slovensko posunulo ďalej a aby neboli obmedzené práva ľudí. Minister Kaliňák kritizoval médiá za tvrdenia, že pokračovaním rokovania NR SR sa zvyšuje napätie – podľa Kaliňáka je potrebné, aby život išiel ďalej a práca politikov pokračovala, lebo ak by sa vláda zľakla, atentátnik by dosiahol svoje. „Víťaz volieb neprovokuje, víťaz volieb má podporu väčšiny,“ zdôraznil s tým, že niektoré médiá sa snažia vinu za atentát pripísať tomu, že strana Smer provokovala.
Za Fica, za Slovensko
Spoločne s klubom Smeru predstúpili pred novinárov okolo pol desiatej s odznakmi „Za Fica, za Slovensko“. Smer chce vyslať signál zmierenia, preto pripravil uznesenie, ktorého znenie odsudzuje atentát na premiéra Roberta Fica. V návrhu je okrem iného výzva všetkým stranám, médiám a mimovládnym organizáciám, „aby rešpektovali výsledky volieb a nešírili nenávisť voči vláde“.
Blaha vyzval, aby spoločnosť prestala využívať nenávistný slovník a vyzval, aby niektorí politici a médiá prestali s takzvaným obviňovaním obete, teda tvrdili, že za atentát môže Fico sám. Podpredseda parlamentu je presvedčený, že ho musí prijať každý, kto cíti, že takýto útok je útokom na každého z nás a vyzýva všetky strany so „zdravým rozumom“, aby text podpísali.
Podľa rétoriky Smeru je teraz lopta na strane opozície a médií. Šéf poradcov premiéra Erik Kaliňák priznal, že za skutok môže jednotlivec, no z vyhecovania útočníka a údajné prekrúcanie reality viní opozíciu a médiá a pýtal sa, na základe čoho sa pacifista rozhodol zobrať do ruky zbraň a išiel zabiť premiéra. Následne čítal úryvky z článkov a kritizoval komentátorov, že svojimi príspevkami burcovali verejnosť. Rovnako mu vadí, že zo strany médií nezaznelo ospravedlnenie.
Čítajte viac Bývalí premiéri pre Pravdu: Strelec pred domom, žiletka, nábojnica i vyhrážky smrťou. Agresivitu treba odstrániť Čítajte viac Fico vystúpil z tieňa ohrozenia života. Atentátnik nemusel byť tzv. osamelým vlkom: Čo bude ďalej?Text uznesenia:
- So zdesením a hlbokým znepokojením prijala správu o atentáte na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, ktorý bol zjavne spáchaný z politických motívov a zaslúži si to najostrejšie odsúdenie.
- Principiálne odmieta násilie, osobitne násilie, ktoré atentátnik zjavne spáchal iba preto, že má iný politický postoj, aký prezentuje vláda SR.
- Vyzýva všetky politické subjekty na Slovensku, ako aj médiá a mimovládny sektor, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči legitímnej demokratickej vláde Slovenskej republiky, pretože výsledkom môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy.
- Apeluje na všetky politické subjekty, ako aj na médiá a mimovládny sektor, aby zmierňovali napätie v spoločnosti, prestali s nenávistnou rétorikou a prispeli k spoločenskému zmieru, stabilite a pokoju na Slovensku.
- Zdôrazňuje, že ľudia nesmú byť terčom nenávisti kvôli svojim politickým názorom, pretože pluralita, diverzita a rešpekt k inému názoru sú základom každej slobodnej a demokratickej spoločnosti.
- Konštatuje, že úloha zodpovedných a kritických novinárov je v zdravej spoločnosti nezastupiteľná, ale ich práca musí byť založená na faktoch a nie na šírení nenávisti.
- Povzbudzuje vládu SR k prijatiu adekvátnych bezpečnostných opatrení, ktoré do budúcnosti zabránia ďalším násilným politickým útokom na ústavných činiteľov a občanov Slovenskej republiky.
- Želá predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi skoré uzdravenie, ako aj čo najskorší návrat do výkonu jeho ústavnej funkcie.
Ján Richter, Róbert Puci a Andrej Danko