Uznesenie je pre strany so „zdravým rozumom“. NR SR pokračuje, Žiga: Chod štátu nezastaví žiadny atentátnik

Kľúčovým slovom prvej tlačovej besedy Smeru na pôde parlamentu po atentáte bolo slovo „ospravedlnenie“. „Ospravedlniť sa nie je jednoduché, politik riskuje, že stratí časť voličov, lebo priznáva chybu,“ ozrejmil minister obrany a nateraz zastupujúci premiéra Robert Kaliňák. Koaliční poslanci budú po grémiu pokračovať v práci a zo svojho tempa zľaviť neplánujú.

21.05.2024 11:14 , aktualizované: 11:28
debata
Smer pripravil pre strany so “zdravým rozumom” uznesenie na odsúdenie atentátu
Video
Zdroj: ta3

Necelý týždeň po útoku na premiéra Roberta Fica sa na pôde parlamentu znova stretávajú poslanci. Národná rada SR (NR SR) je oproti minulému týždňu tichšie a oveľa napätejšie miesto. Z bezpečnostných opatrení nateraz platí, že do odvolania sú pozastavené návštevy v budove parlamentu v Bratislave.

Aktualizované 11:26 NR SR schválilo uznesenie, ktorým odsudzuje atentát

„Keď som pred polrokom vstupoval do politiky, nenapadlo mi, že bude predkladať uznesenie k atentátu na premiéra Roberta Fica, môjho osobného priateľa,“ povedal Tibor Gašpar ako spravodajca k uzneseniu. Predniesol doplňujúci návrh, ktorý doplňuje bod tri o verejne činné osoby a ďalších legitímne zvolených ústavných činiteľov.

Bod 3: „Vyzýva všetky politické subjekty na Slovensku, ako aj médiá a mimovládny sektor, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči legitímnej demokratickej vláde Slovenskej republiky, pretože výsledkom môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy.“

Na grémiu sa na uznesení a doplňujúcom návrhu zhodli všetky strany. „Oceňujem to a vopred sa chcem všetkým za hlasovanie poďakovať,“ uviedol Richter. Za uznesenie hlasovalo 130 poslancov zo 130 prítomných. Na schôdzi chýbajú niektorí poslanci PS, hnutia Slovenska a KDH.

Žiga: Verím, že to spoločne zvládneme

Hoci mala Národná rada rokovať aj minulý týždeň, kvôli bezpečnostným opatreniam priebeh schôdze prerušili – dnes sa však poslanci vrátili do svojich lavíc a koalícia dúfa, že atentát ich prácu nespomalí. „Atentátom došlo k útoku na demokraciu a našu štátnosť,“ vyhlásil na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha.

Žiga vyzval na nastolenie nového dialógu bez urážok
Video

Pre začiatkom schôdza ešte prebehlo poslanecké grémium. Poslanci Smeru si na stoly dali slovenské vlajky a vyrobili si aj odznaky s nápisom „Za Fica, za Slovensko“, s ktorými prišli poslanci Smeru už na tlačovku. O slovo krátko pred jedenástou požiadal podpredseda parlamentu Peter Žiga, ktorý je poverený riadením NR SR. „Každý v tejto sále zastupuje časť spoločnosti,“ uviedol. „Nikto nikomu nezatvára ústa, ale každý by mal zvážiť, či z nich nevychádza nenávisť, ktorá vedie k násiliu a vražde,“ povedal Žiga.

Atmosféra v parlamente po atentáte na Fica
Video
Zdroj: Pravda

„Prosím, že keď budeme vystupovať v tejto sále, myslime na to, že ľudia v tejto chvíli sledujú, ako sa správame,“ povedal a vyzval poslancov, aby nepremrhali šancu a v pléne nastavili nový politický dialóg. Napriek tomu, že prebiehali debaty o tom, či pokračovať v rokovaní, alebo nie, poslanci sa rozhodli, že musia pokračovať. „Chod štátu nezastaví žiaden atentátnik,“ povedal. „My sa zastrašiť nedáme. Kolegovia, dnes rozhodujeme o tom, či vrátime parlamentu rešpekt a dôveru, alebo budeme pokračovať v deštrukcii. Máme to v rukách a verím, že to spoločne zvládneme,“ dodal na záver. Všeobecným súhlasom sa poslanci zhodli na zmene programu, pokračovať by mali v 12. schôdzi. Na úvod by mali prijať uznesenie.

Zmierenie si netreba pliesť so slepotou

Potom ako sa ospravedlnil aj minister obrany za nie vždy zmierlivý tón zdôraznil, aby si ľudia neplietli snahu o zmierenie so slepotou. Vicepremiér na tlačovke tvrdil, že aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prejavil Smer snahu o zmierenie, čo sa nepodarilo. Zároveň odmieta tvrdenia, že rokovanie parlamentu zvyšuje napätie a je presvedčený, že keby teraz ustúpili, dali by za pravdu útočníkovi a popreli by princípy demokratických volieb.

Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

„Nepodarilo sa mu možno pripraviť o život predsedu vlády, ale bol by úspešný v tom, že nesúhlasí s výsledkami volieb. A keby sme prestali, ten atentát by bol úspešný,“ podotkol Kaliňák. Výnimočný stav nevyhlásila vláda preto, aby sa Slovensko posunulo ďalej a aby neboli obmedzené práva ľudí. Minister Kaliňák kritizoval médiá za tvrdenia, že pokračovaním rokovania NR SR sa zvyšuje napätie – podľa Kaliňáka je potrebné, aby život išiel ďalej a práca politikov pokračovala, lebo ak by sa vláda zľakla, atentátnik by dosiahol svoje. „Víťaz volieb neprovokuje, víťaz volieb má podporu väčšiny,“ zdôraznil s tým, že niektoré médiá sa snažia vinu za atentát pripísať tomu, že strana Smer provokovala.

Za Fica, za Slovensko

Spoločne s klubom Smeru predstúpili pred novinárov okolo pol desiatej s odznakmi „Za Fica, za Slovensko“. Smer chce vyslať signál zmierenia, preto pripravil uznesenie, ktorého znenie odsudzuje atentát na premiéra Roberta Fica. V návrhu je okrem iného výzva všetkým stranám, médiám a mimovládnym organizáciám, „aby rešpektovali výsledky volieb a nešírili nenávisť voči vláde“.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Blaha vyzval, aby spoločnosť prestala využívať nenávistný slovník a vyzval, aby niektorí politici a médiá prestali s takzvaným obviňovaním obete, teda tvrdili, že za atentát môže Fico sám. Podpredseda parlamentu je presvedčený, že ho musí prijať každý, kto cíti, že takýto útok je útokom na každého z nás a vyzýva všetky strany so „zdravým rozumom“, aby text podpísali.

Šimečka v rozhovore pre Pravdu o aktuálnej situácii
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa rétoriky Smeru je teraz lopta na strane opozície a médií. Šéf poradcov premiéra Erik Kaliňák priznal, že za skutok môže jednotlivec, no z vyhecovania útočníka a údajné prekrúcanie reality viní opozíciu a médiá a pýtal sa, na základe čoho sa pacifista rozhodol zobrať do ruky zbraň a išiel zabiť premiéra. Následne čítal úryvky z článkov a kritizoval komentátorov, že svojimi príspevkami burcovali verejnosť. Rovnako mu vadí, že zo strany médií nezaznelo ospravedlnenie.

radičová, ódor, heger Čítajte viac Bývalí premiéri pre Pravdu: Strelec pred domom, žiletka, nábojnica i vyhrážky smrťou. Agresivitu treba odstrániť Robert Kaliňák Čítajte viac Fico vystúpil z tieňa ohrozenia života. Atentátnik nemusel byť tzv. osamelým vlkom: Čo bude ďalej?

Text uznesenia:

  1. So zdesením a hlbokým znepokojením prijala správu o atentáte na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, ktorý bol zjavne spáchaný z politických motívov a zaslúži si to najostrejšie odsúdenie.
  2. Principiálne odmieta násilie, osobitne násilie, ktoré atentátnik zjavne spáchal iba preto, že má iný politický postoj, aký prezentuje vláda SR.
  3. Vyzýva všetky politické subjekty na Slovensku, ako aj médiá a mimovládny sektor, aby rešpektovali výsledky demokratických volieb a nešírili nenávisť voči legitímnej demokratickej vláde Slovenskej republiky, pretože výsledkom môžu byť aj takéto nenávistné trestné činy.
  4. Apeluje na všetky politické subjekty, ako aj na médiá a mimovládny sektor, aby zmierňovali napätie v spoločnosti, prestali s nenávistnou rétorikou a prispeli k spoločenskému zmieru, stabilite a pokoju na Slovensku.
  5. Zdôrazňuje, že ľudia nesmú byť terčom nenávisti kvôli svojim politickým názorom, pretože pluralita, diverzita a rešpekt k inému názoru sú základom každej slobodnej a demokratickej spoločnosti.
  6. Konštatuje, že úloha zodpovedných a kritických novinárov je v zdravej spoločnosti nezastupiteľná, ale ich práca musí byť založená na faktoch a nie na šírení nenávisti.
  7. Povzbudzuje vládu SR k prijatiu adekvátnych bezpečnostných opatrení, ktoré do budúcnosti zabránia ďalším násilným politickým útokom na ústavných činiteľov a občanov Slovenskej republiky.
  8. Želá predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi skoré uzdravenie, ako aj čo najskorší návrat do výkonu jeho ústavnej funkcie.

Ján Richter, Róbert Puci a Andrej Danko

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica