Fico je pri vedomí a komunikuje, podstúpil CT brušnej dutiny

Predseda vlády Robert Fico je pri vedomí a komunikuje, podstúpil CT brušnej dutiny.

21.05.2024 11:20
Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

V rámci ranného lekárskeho konzília bolo predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi urobené kontrolné CT vyšetrenie dutiny brušnej. Zároveň sú realizované ďalšie úkony smerujúce k zlepšeniu jeho zdravotného stavu. Pacient je naďalej pri vedomí a komunikuje, informoval Úrad vlády SR v spolupráci s FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková v pondelok vysvetlila, že prípadný prevoz premiéra, ak to dovolí jeho stav, je otázkou, ktorá má viacero rozmerov. „Medicínsky a bezpečnostný. Uvidíme, ako sa bude jeho zdravotný stav vyvíjať na základe konzílií. Dôležitá je, samozrejme, tiež vôľa pána premiéra,“ ozrejmila.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Aktuálne bezpečnostné opatrenia podľa riaditeľky nemajú nijaký vplyv na prevádzkové trasy a plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci nemocnice. „Všetci pacienti k nám prichádzajú bez problémov – nie je to problém pre vrtuľníky ani sanitky. Z bezpečnostného hľadiska boli vytvorené koridory v rámci nemocnice inak upravené,“ hovorí. V čase, keď k nim predsedu vlády priviezli na urgent, došlo k čiastkovému odkloneniu záchraniek.

Dolinková: Stav premiéra ešte nie je dobrý, napriek tomu, že je stabilizovaný
Video
Zdroj: TASR

K útoku na premiéra došlo v stredu 15. mája po výjazdovom zasadnutí vlády v Handlovej, keď Juraj Cintula na Fica päťkrát vystrelil. Premiér následne absolvoval päťhodinovú operáciu v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici a je vo vážnom stave. Útočníka na mieste zadržali. Polícia ho následne obvinila z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu. V prípade dokázania viny mu hrozí trest 25 rokov väzenia až doživotie. Špecializovaný trestný súd ho v sobotu 18. mája vzal do väzby.

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica