Viac ako stovka advokátov zverejnila svoje výhrady voči novele Trestného zákona. List zaslali Ústavnému súdu

Viac ako stovka advokátov adresovala Ústavnému súdu stanovisko, takzvané amici curiae, v ktorom vyjadrili odborné výhrady k legislatívnemu postupu pri prijímaní novely Trestného zákona a tiež k možným protiústavným ustanoveniam, ktoré sa v ňom nachádzajú.

21.05.2024 12:26
debata (17)
Diskusia Tibora Gašpara a Márie Kolíkovej o novele Trestného zákona
Video
Zdroj: TV Pravda

„V rámci štúdia na právnických fakultách sme sa prihlásili k myšlienke, že po celý život budeme šíriť myšlienky humanizmu a demokracie, budeme si ctiť slobodu, pravdu a spravodlivosť, riadiť sa svedomím a pocitom zodpovednosti za svoje skutky. Preto sme sa rozhodli ústavnému súdu adresovať niekoľko našich myšlienok, ktoré mu môžu pomôcť navnímať postoje časti odbornej verejnosti a v konečnom dôsledku môžu byť nápomocné pri koncipovaní spravodlivého rozhodnutia vo veci,“ uvádzajú autori.

V liste Ústavnému súdu uvádzajú, že došlo z ich pohľadu k hrubému odignorovaniu pravidiel legislatívneho procesu, pretože na použitie inštitútu skráteného legislatívneho konanie nebol splnený ani jeden jediný zákonný dôvod.

fico, susko Čítajte viac Lipšicova prokuratúra končí. Podľa odborníkov to nie je definitívne, Fico hovorí o splnení misie

„Výkonná moc zásadným spôsobom odignorovala podstatu legislatívneho procesu spočívajúcu v uskutočnení odbornej diskusie odborníkov z rôznych oblastí právnej praxe vrátane zástupcov občianskej spoločnosti, ktorú má zabezpečiť medzirezortné pripomienkové konanie (ďalej len „MPK“),“ uviedli.

Zákonodarcom tiež vytkli, že odignorovali parlamentnú diskusiu a účasť verejnosti na legislatívnom procese. „Odborná verejnosť, nezávislí odborníci z radov právnických profesií, prokurátori, sudcovia, vyšetrovatelia, ľudskoprávne organizácie a mnohí ďalší profesionáli najmä z oblasti trestného práva a ochrany ľudských práv počas rokovania NR SR upozorňovali na chyby a negatívne dôsledky navrhovaných zmien v trestných kódexoch. Vláda ako navrhovateľ ako ani zákonodarca sa s akýmikoľvek pripomienkami verejnosti a dokonca ani samotných poslancov verejne nezaoberali,“ pokračovali.

Celý dokument si môžete prečítať tu.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #novela Trestného zákona #Štvrtá Ficova vláda