„Verím, že jednomyseľné prijatie uznesenia pomôže tomu, aby aktuálna schôdza NR SR, ale aj všetky ďalšie, prebehla v civilnej, korektnej a vecnej atmosfére,“ poznamenal na utorkovej tlačovej konferencii.
Čítajte viac Uznesenie je pre strany so „zdravým rozumom“. NR SR pokračuje, Žiga: Chod štátu nezastaví žiadny atentátnikŠimečka si zároveň myslí, že to nič nemení na tom, že demokracia potrebuje aj silnú opozíciu, slobodné, nezávislé a kritické médiá a silnú občiansku spoločnosť. „PS bude naďalej robiť aktívnu dôraznú, ale zároveň aj slušnú a vecnú opozičnú politiku,“ dodal. Atentát na predsedu vlády Roberta Fica nie je podľa jeho slov bianko šek pre koalíciu na okresávanie slobody médií, slobody zhromažďovania alebo občianskej spoločnosti.
Hnutie podľa Šimečku navrhovalo na utorkovom poslaneckom grémiu viaceré úpravy v texte uznesenia. „Vnímam výsledný text ako akýsi minimálny možný prienik v pohľadoch všetkých politických strán všetkých aktérov,“ doplnil. Atmosféru na poslaneckom grémiu označil za konštruktívnu. Mrzí ho, že sa neuskutočnilo utorkové stretnutie lídrov parlamentných strán v prezidentskom paláci.
Šimečka pripomenul, že progresívci naďalej odmietajú napríklad návrh na zrušenie RTVS. Kritika však podľa neho nie je o nenávisti alebo osobných útokoch.„Vždy je to o tej odbornej problematike a presne tak budeme pokračovať aj naďalej," dodal Šimečka.
Gröhling verí, že dohoda na uznesení je krokom k novej politickej kultúre
Predseda SaS Branislav Gröhling ocenil, že sa v parlamente dohodla koalícia s opozíciou na prijatí uznesenia. Vyzdvihol aj ochotu koalície dohodnúť sa na pozmeňujúcom návrhu. Diskusia na poslaneckom grémiu v utorok ráno bola podľa jeho slov pokojná, zaznieť mali aj slová vzájomného ospravedlnenia. Verí, že je to krok k novej politickej kultúre.
„Celá diskusia v rámci grémia bola pokojná a konštruktívna,“ opísal Gröhling. Verí, že odteraz bude parlament slušne fungovať bez zbytočných hádok. Ocenil, že koalícia a opozícia sa dokázali zjednotiť a dohodnúť na prijatí uznesenia NR SR aj po neúspešnom pokuse prezidentky Zuzany Čaputovej a jej nástupcu Petra Pellegriniho zvolať okrúhly stôl za účasti parlamentných strán.
Pozitívne vníma líder SaS aj návrat poslancov do NR SR. „Parlament ako zákonodarný orgán musí fungovať,“ uviedol s tým, že diskutovať o návrhoch v pléne sa dá aj vecne a konštruktívne a zároveň aj kriticky. „Táto doba nás naučila, že niektoré slová asi budeme o trošku viac zvažovať,“ dodal.
Majerský: Uznesenie o odsúdení útoku sa prijalo všeobecným kompromisom
Uznesenie bolo prijaté všeobecným kompromisom, povedal predseda opozičného KDH Milan Majerský. Jeho hnutie žiadalo, aby text obsahoval aj potrebu ochrany všetkých ústavných činiteľov a verejne činných osôb. Zároveň zdôraznil, že aj každý jeden obyvateľ sa musí cítiť v krajine bezpečne.
KDH prijme akúkoľvek ponuku na signál zmierenia či symbol spojenectva v reakcii na útok. „Budeme podporovať všetky kroky, ktoré budú sledovať k porozumeniu v tejto spoločnosti,“ povedal šéf hnutia novinárom.
Majerský súhlasí s tým, aby schôdza pokračovala. Informoval tiež o dohode, že za poslanecký klub má v rozprave k jednotlivým bodom schôdze vystupovať len jeden rečník a poslanci sa nebudú hlásiť s faktickými poznámkami. Týka sa to aj rokovania o zmenách v RTVS. „Je to ale o gentlemanskej dohode. Predpokladám, že ju budú rešpektovať aj ostatné politické subjekty,“ uviedol.
Matovič praje politikom, aby zadosťučinili spoločne prijatému uzneseniu
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič praje politikom, aby zadosťučinili uzneseniu Národnej rady (NR) SR k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer) a ukázali, že chcú byť slušní. Ocenil jeho prijatie všetkými poslancami, hovorí o reparáte po neúspechu so zvolaním okrúhleho stola všetkých parlamentných strán.
„Bol by som veľmi rád, aby si všetci zúčastnení politici vstúpili do svedomia a aby NR SR odteraz bola tým, čím by mala byť, piedestálom, výkladnou skriňou politiky,“ uviedol Matovič. Znamená to tiež podľa neho, že politici by nemali predkladať návrhy, ktorými chcú z RTVS urobiť „slúžku vládnej moci“. Podotkol, že slušný politik nie je len ten, kto nepoužíva neslušné slová, ale ten, kto nepredkladá a silou nepresadzuje „neslušné zákony“. Za taký považuje aj zákon, ktorým sa má meniť RTVS.
Čo sa týka pozvania prezidentky Zuzany Čaputovej a jej zvoleného nástupcu Petra Pellegriniho za okrúhly stôl, Matovič to nepovažuje za chybu. Práve naopak. Mrzí ho však, že si politici hľadali výhovorky, aby si zaň spolu nesadli. „NR SR a slovenskí politici zložili reparát, dohodli sa na uznesení a všetci prítomní zaň hlasovali,“ dodal. Chcel by veriť, že to bude pokračovať, no nie je optimista.