Taraba avizuje zmeny pri novele zákona o ochrane prírody

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) chce zmeny pri návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má zjednodušiť výrub drevín. K legislatíve avizuje predloženie pozmeňujúceho návrhu. Uviedol to v utorok v pléne Národnej rady (NR) SR.

21.05.2024 16:27
debata (6)

Oproti existujúcemu návrhu novely by sa mala okrem iného upraviť povinnosť nahlasovania výrubu, a to konkrétne v ochrannom pásme prírody druhého a tretieho stupňa. Tam by malo byť nahlásenie výrubu povinné, a to 15 dní pred jeho začiatkom. Okresný úrad by tak mal podľa Tarabu možnosť preskúmať, či sa v lokalite nenachádzajú biotopy, na ktoré sa možnosť výrubu nevzťahuje. „Toto spresníme a posilníme oproti existujúcemu návrhu zákona, ale s tým, že ak do 15 dní nepríde k vyjadreniu úradu, berie sa to za súhlasné stanovisko,“ poznamenal.

Taraba v Ide o pravdu: Medveď má právo na život, ale nech sa nám nepotuluje po obciach. Chceme zaručiť ľuďom bezpečie
Video

Novele zákona o ochrane prírody a krajiny sa parlament venuje v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh ráta so zjednodušením výrubu drevín. Upravuje viaceré prípady, keď by sa nemusel vyžadovať súhlas na výrub stromov či krovitých porastov. Envirorezort to považuje za významné preventívne opatrenie na zníženie stretov človeka s medveďom aj na zníženie škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych plodinách a ovocných sadoch.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #medveď hnedý #Tomáš Taraba