Ani v tichosti neschvaľujeme atentát a odsudzujeme tých, ktorí ho potajomky podporujú. Ak naozaj chceme upokojiť situáciu, musíme odsúdiť radikálov v našich vlastných táboroch. Priebežné výsledky DEMDIS diskusie nám ukazujú, že vecná diskusia je možná a zhoda existuje.
Vieme zájsť ďalej a nájsť ďalšie spôsoby upokojenia napätej situácie, ktorá vyústila do tragédie?
Zapojte sa do pokračovania diskusie a budovania mostov! Ďakujeme, že diskutujete slušne.
Umiernení vs. radikáli (?)
V priebežných výsledkoch diskusie sa na základe vášho hlasovania automaticky vykreslili dve názorové skupiny – A a B.
Skupina A sa vyznačuje tým, že sa nepovažuje za „verejnosť proti násiliu”. Myslí si, že hľadanie kolektívneho vinníka a výroky typu „začala sa občianska vojna” sú na mieste.
Skupina B je jednoznačne presvedčená, že „násilie voči politikom nikdy nie je riešením. Nech si o nich myslime čokoľvek.”. Špecifická je zároveň v podpore riešenia – „politici z koalície aj opozície by sa mali spolu postaviť na tlačovku a vyzvať na upokojenie vášní”.
Atentát budíčkom
Zhodne veríme, že tento „atentát niektorých ľudí prebudí a uvedomia si, kam až môže verejne podporovaná nenávisť viesť”. Sme „smutní z toho, čo sa stalo”, ale „rozdeľovať spoločnosť na dve časti a navzájom sa obviňovať, kto čo spôsobil, nepomáha”. Zhodujeme sa tiež na tom, že „atentát sa nesmie používať ako zámienka na likvidáciu názorových oponentov”.
Odsudzujeme násilie a nenávisť. Riešenie vidíme v upokojení situácie a nie v ďalšom eskalovaní. Ako by to teda podľa vás malo vyzerať?
Zapojte sa do pokračovania diskusie a nachádzanie vzájomného porozumenia!
O projekte
DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.
Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.