Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

„Tí, ktorí schvaľujú atentát sú rovnako hanební, ako tí ktorí na tomto odpornom čine politicky parazitujú.” Odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru. Nie len na tom sa zhodujeme. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

21.05.2024 19:00

Ani v tichosti neschvaľujeme atentát a odsudzujeme tých, ktorí ho potajomky podporujú. Ak naozaj chceme upokojiť situáciu, musíme odsúdiť radikálov v našich vlastných táboroch. Priebežné výsledky DEMDIS diskusie nám ukazujú, že vecná diskusia je možná a zhoda existuje.

Vieme zájsť ďalej a nájsť ďalšie spôsoby upokojenia napätej situácie, ktorá vyústila do tragédie?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a budovania mostov! Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Umiernení vs. radikáli (?)

priebežných výsledkoch diskusie sa na základe vášho hlasovania automaticky vykreslili dve názorové skupiny – A a B.

Skupina A sa vyznačuje tým, že sa nepovažuje za „verejnosť proti násiliu”. Myslí si, že hľadanie kolektívneho vinníka a výroky typu „začala sa občianska vojna” sú na mieste.

Skupina B je jednoznačne presvedčená, že „násilie voči politikom nikdy nie je riešením. Nech si o nich myslime čokoľvek.”. Špecifická je zároveň v podpore riešenia – „politici z koalície aj opozície by sa mali spolu postaviť na tlačovku a vyzvať na upokojenie vášní”.

Atentát budíčkom

Zhodne veríme, že tento „atentát niektorých ľudí prebudí a uvedomia si, kam až môže verejne podporovaná nenávisť viesť”. Sme „smutní z toho, čo sa stalo”, ale „rozdeľovať spoločnosť na dve časti a navzájom sa obviňovať, kto čo spôsobil, nepomáha”. Zhodujeme sa tiež na tom, že „atentát sa nesmie používať ako zámienka na likvidáciu názorových oponentov”.

Odsudzujeme násilie a nenávisť. Riešenie vidíme v upokojení situácie a nie v ďalšom eskalovaní. Ako by to teda podľa vás malo vyzerať?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a nachádzanie vzájomného porozumenia!

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #demdis #demokracia je diskusia #konsenzus na dosah #otvorení názorom #polarizácia #atentát na Roberta Fica