Zákon o RTVS: Jaurová vyzvala na stiahnutie návrhu zákona, Farkašovský hovoril o odpolitizovaní

Cieľom vládneho návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je úplné ovládnutie fungovania verejnoprávnych médií ministerstvom kultúry cez radu, ktorá bude mať všetky kompetencie, ale prakticky žiadnu zodpovednosť. Uviedla to na dnešnej tlačovej besede poslankyňa Zora Jaurová (PS).

22.05.2024 09:29 , aktualizované: 14:20
debata (139)

„Zákon redukuje generálneho riaditeľa na vykonávateľa príkazov rady a taktiež zavádza orgán pod názvom etická komisia, ktorý bude kontrolovať obsah a program verejnoprávnych médií. Vďaka tomuto zákonu môže Slovenská národná strana získať absolútnu moc nad verejnoprávnymi médiami, ktoré navyše budú predávať ešte viac reklamy, ako je to v súčasnosti, čo ide úplne proti logike zvyšovania verejnoprávnosti," myslí si poslankyňa. Zdôraznila, že návrh je v protiklade s tým, čo považuje Európska únia (EÚ) za štandardné rámce fungovania verejnoprávnych médií v demokratickej Európe. Zároveň informovala, že predstavitelia európskeho spoločenstva na navrhované zmeny začali reagovať.

Jaurová: Je možné, že strana PS podá novelu zákona o RTVS na Ústavný súd
Video

„Určite ste počuli o liste od komisára Rady Európy pre ľudské práva, v ktorom vyjadruje veľmi podobné výhrady ako tie, ktoré vyjadrujeme my. Zákon vo viacerých bodoch porušuje nariadenie EÚ o slobode médií, jednak celou svojou filozofiou, ale aj jednotlivými usmerneniami," tvrdí Jaurová. Ďalej dodala, že Slovensko potrebuje novú spoločenskú zmluvu, ktorá bude hovoriť o tom, čo je vo verejnom priestore možné a čo je už za čiarou. Jaurová vyzvala vládnu koalíciu, aby aj s prihliadnutím na snahy o novú politickú kultúru stiahla predložený zákon a vytvorila priestor pre celospoločenskú diskusiu o kvalite verejnej debaty a o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by prispela k zmierneniu polarizácie, spoločenskej súdržnosti a lepšiemu Slovensku. Poslankyňa dodala, že na takúto diskusiu sú v Progresívnom Slovensku kedykoľvek pripravení a budú v nej maximálne súčinní. „Vytvorme spolu nový rámec pre verejnoprávne médiá, na ktorom sa vieme dohodnúť všetci naprieč celým politickým spektrom, lebo iba vtedy verejnoprávne médiá budú plniť účel, na ktorý si ich zriaďujeme," povedala.

Súčasne informovala, že hnutie aktuálne neplánuje realizovať žiadne protesty v uliciach slovenských miest, napríklad aj z bezpečnostných dôvodov.

S návrhom nesúhlasí ani SaS. Vidí za ním snahu o politické ovládnutie inštitúcie. Nepodporí ho. „Návrhom si tak vláda do vedenia a do spravodajstva dosadí svojich ľudí, politicky ho ovládne, čím hrozí, že sa úplne skončí jeho verejnoprávne poslanie,“ skonštatoval líder strany a poslanec Branislav Gröhling. V rušení RTVS nevidí SaS žiadny zmysel. Poukázala na to, že nová inštitúcia má po tej pôvodnej prebrať zamestnancov, majetok, rozpočet, záväzky či zmluvy. Skritizovala, že vládna koalícia nevyriešila ani financovanie telerozhlasu.

Návrh v rozprave kritizovala aj Mária Kolíková (SaS). Okrem iného namietala, že sa legislatíva písala „rýchlym perom“. „K čomu je taký stres? Čo sa také deje v RTVS, že je potrebné tak rýchlo zmeniť právnu úpravu?“ skonštatovala. Myslí si, že ide o vážne rozhodnutie, ktoré treba riadne prediskutovať. Upozornila však na to, že na to nebol vytvorený priestor. „Svedčí tomu aj to, ako je skrátená rozprava v parlamente,“ dodala. Tvrdí, že od predkladateľov nepočula racionálny dôvod, prečo sa má zrušiť RTVS. Zmeny si podľa nej vyžiadajú finančnú a administratív­nu záťaž.

Martina Holečková (KDH) uviedla, že telerozhlas bude musieť po prijatí nového zákona bojovať s komerčnými televíziami o zisky z reklamy. Tvrdí, že je potrebné, aby bola RTVS nezávislá a aby bolo nezávislé aj jej financovanie.

Farkašovský: RTVS potrebuje systémové zmeny, treba ju odpolitizovať

Telerozhlas nevyhnutne potrebuje systémové zmeny. RTVS treba odpolitizovať a vrátiť ju do verejnoprávneho formátu. V pléne to vyhlásil poslanec Karol Farkašovský (SNS). Kritizoval manažment RTVS aj za to, že verejnoprávny telerozhlas sa snaží kopírovať trendy komerčných médií.

„Existenciu média verejnej služby nespochybňuje nikto,“ vyhlásil Farkašovský. Pýta sa, či RTVS plní poslanie, ktoré jej zo zákona prináleží. Tvrdí, že manažment telerozhlasu zlyháva, „glorifikuje“ sám seba za jediného ochrancu slobody prejavu a slobody novinárskej tvorby.

„Najväčšou zmenou, ktorú treba urobiť, je odpolitizovanie spolitizovaného média,“ skonštatoval s tým, že RTVS má byť pre najširšiu verejnosť zdrojom aktuálnych objektívnych, nestranných a dôveryhodných informácií. Nemá byť zdrojom hotových postojov. Pýta sa, či je RTVS dôveryhodné. Kritizoval niektoré relácie.

Farkašovský tvrdí, že RTVS sa od svojho zákonom stanoveného poslania odklonila, keď v rokoch 2020 a 2023 nerobila informačnú žurnalistiku, ale „robila aktivistickú žurnalistiku a vykonávala nadprácu“. Tvrdí, že namiesto kontroly a zdravej kritiky štátnej moci sa stal servilným voči „vládnej elite a vládnej propagande“. Alternatívne médiá podľa neho do značnej miery v tomto čase ponúkali informačnú a názorovú pluralitu.

Kritizoval prezamestnanosť v RTVS. Odpolitizovanie inštitúcie zabezpečí podľa neho napríklad zmena spôsobu voľby generálneho riaditeľa, ktorá prechádza na radu STVR. Dodal, že novinkou je návrh etickej komisie, ktorá bude vyhodnocovať dodržiavanie etických štandardov.

Ján Hargaš (PS) vyzdvihol kultivované vystúpenie Farkašovského. S obsahom však nesúhlasí. „Máme úplne iný názor na to, ako dosiahnuť ciele, ktoré ste zadefinovali,“ podotkol. Jozef Pročko (Slovensko, KÚ, Za ľudí) sa pýta, ako chce koalícia odpolitizovať telerozhlas. „Čím? Že si z nej idete urobiť politickú slúžku?“ odkázal. Nie je podľa neho pravdou, že alternatívne médiá suplovali RTVS.

Poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ vyzvali všetkých poslancov, aby sa nad návrhom zamysleli, postavili sa proti nemu a nehlasovali za to, aby sa zákon dostal do druhého čítania. Avizujú podanie pozmeňujúcich návrhov, keď bude zákon v druhom čítaní. Na tlačovej konferencii zdôraznili obavu, že zákon prinesie stratu nezávislosti, obmedzenie slobody slova, pretože vláda by mohla získať kontrolu nad verejnoprávnym médiom. Zákon môže priniesť aj podkopávanie dôvery verejnosti voči telerozhlasu. Poslanci takisto pripomenuli, že pri zmene názvu na STVR bude potrebné vynakladať ďalšie peniaze, napríklad na redizajn loga. Tieto financie by mohli ísť podľa nich na iné, prospešnejšie projekty.

Machala v Ide o pravdu: Zem nie je plochá, bola to odo mňa provokácia. V RTVS už protestujú, aj keď ešte nevedia, čo by sa malo zmeniť
Video

Poslanci ukončili diskusiu, v závere vystúpila Šimkovičová

Poslanci ukončili v stredu popoludní diskusiu k návrhu zmien v RTVS. O návrhu rokovali na mimoriadnej schôdzi, hlasovať o tom, či parlament zákon posunie do druhého čítania, sa má o 17.00 h. V závere diskusie vystúpila v pléne NR SR ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

Ministerka zdôraznila, že nový zákon chce vytvoriť kvalitné legislatívne prostredie, zabrzdiť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania, ako aj zabezpečiť finančnú konsolidáciu média. Snahou je aj vrátiť inštitúcii skutočné atribúty verejnoprávnosti, vyváženosti i nezávislosti.

„Návrhom sa do vysielania vracia osobitá identita verejnoprávnych médií pri dodržaní plurality, princípov demokracie a slobodnej tvorby,“ uviedla Šimkovičová. Dodala tiež, že zákon umožní špecifický rozvoj inštitúcie v meniacom sa konkurenčnom prostredí. Dúfa, že sa zákon podarí ďalej prerokovať v druhom a treťom čítaní.

Martina Šimkovičová, Robert Fico Čítajte viac Zmeny v RTVS sú na dosah. Má Šimkovičová meno nového riaditeľa? Zákon by mohol naraziť na Čaputovú

Poslanci parlamentu rokovali o vládnom návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase v prvom čítaní. V prípade jeho schválenia ako celku sa zruší verejnoprávne médium Rozhlas a televízia Slovenska a nahradí sa Slovenskou televíziou a rozhlasom. Materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania. Zmeny do parlamentu predložilo ministerstvo kultúry. „Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe," píše sa v materiáli. Rovnako zdôrazňuje, že rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch.

Slovenská národná rada je naša najsvätejšia značka, povedal Danko

Predseda Slovenskej národnej strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko v pléne parlamentu uviedol, že slovenská národná rada je naša najsvätejšia značka. Mala by sa tak podľa neho volať Národná rada Slovenskej republiky. Danko tak reagoval na slová poslancov Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH), ktorí upozornili na to, že ministerstvo kultúry chce zmeniť názov verejnoprávneho média Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

„Predkladateľke a ministerke kultúry (Martina Šimkovičová, pozn.) sa páči slovo slovenský, slovenská, slovenské a takto chcú zmeniť aj názov RTVS na STVR. A pozerám sa hore na tabuľu a čítam, že Národná rada Slovenskej republiky, či aj toto chcete meniť, či chcete urobiť Slovenskú národnú radu?," pýtal sa poslanec Martin Šmilňák (KDH) vo faktickej poznámke.

139 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS