Bude atentát na Fica teroristickým činom? Podľa Žilinku rozhodnú dôkazy, vyšetrujú viacero verzií. Štát chce trestať nenávistné prejavy

Polícia pracuje s viacerými verziami motívu atentátu na premiéra, no zvažuje sa aj prekvalifikácia na teroristický čin. Ministerstvo vnútra pripravuje legislatívne zmeny, aby nebolo trestané len vyslovené vyhrážanie sa, ale aby boli postihované aj nenávistné prejavy. Vicepremiér Robert Kaliňák nechcel priblížiť, ako útok vníma premiér Robert Fico. Dodal len, že o tom mali súkromnú komunikáciu a verí, že Fico čoskoro otázky zodpovie - premiérov stav je naďalej vážny.

22.05.2024 10:03 , aktualizované: 12:19
Žilinka, Kaliňák, Gašpar a Šutaj Eštok informujú po Bezpečnostnej rade
Video

Represie nebudú

Po viac ako hodinovom rokovaní Bezpečnostnej rady SR prišli zástupcovia pred médiá. Rada sa tento týždeň zišla už po druhý raz od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica. Generálny prokurátor Maroš Žilinka zdôraznil, že jeho účasť podčiarkuje dramatickosť situácie. Upozornil, že nevylučuje ani prekvalifikovanie prípadu na teroristický čin. „Vyšetrovanie nie je reality show,“ zdôraznil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a žiada ľudí, aby nerobili unáhlené závery. Garanciou zákonnosti vyšetrovania má byť podľa neho generálny prokurátor. Momentálne sa atentát na premiéra Fica vyšetruje ako pokus o úkladnú vraždu.

Pri kvalifikácii na teroristický čin treba podľa vicepremiéra Roberta Kaliňáka (Smer) dbať na motív. Zdôraznil, že je rozdiel medzi útokom na osobu, pretože má s ňou problém, alebo niekto útočí na predsedu vlády ako na funkciu. Keďže Juraj C. chodieval na protivládne protesty, tak podľa Kaliňáka mohol jeho útok súvisieť s funkciou. Už len podozrenie z teroristického činu pritom podľa neho umožňuje štátu zapojiť do ochrany všetky bezpečnostné zložky vrátane vojenských. Takýto krok by odbremenil čiastočne ministerstvo vnútra, na ktoré je v súčasnosti obrovská záťaž.

Kaliňák: Sme radi, že spoločnosť Meta nám potrebné dáta poskytne v urýchlenom režime
Video

Napriek tomu represívne opatrenia nateraz odmieta, pretože je presvedčený, že práve obmedzenia slobody spôsobili rozvrat spoločnosti a prispeli k radikalizácii ľudí. Nechce k tomu pristúpiť ani v prípade prekvalifikovania trestného činu na teroristický skutok. "Naša cesta je prevencia, pretože tá je lacnejšia,” ozrejmil s tým, že na zavedenie represií majú právo, no nechcú k tomu pristúpiť, hoci bezpečnostná situácia je podľa vládnych predstaviteľov mimoriadna.

Sám však nevie povedať, kedy prokuratúra môže rozhodnúť o prekvalifikovaní činu. Napríklad streľba zo Zámockej z 12. októbra 2022 stále nie je ako trestný čin kvalifikovaná. NAKA síce tento čin vyšetruje ako teroristický útok, no toto rozhodnutie ešte nie je definitívne.

Kaliňák skritizoval, že bezpečnostné zložky stratili za ostatné štyri roky medzi sebou kontakt. "Zavedenie výnimočného stavu a prísnych policajných represií by urýchlilo vyšetrovanie, ale poškodilo dušu slovenské národa, ktorú má doráňanú z posledných štyroch rokov,” ozrejmil Kaliňák s tým, že súčasná vládna moc si váži demokraciu a že cesta represií nie je podľa nej na mieste. Minister vnútra dodal, že žiadne médiá sa vypínať nebudú. "My si demokraciu vážime, súčasťou je sloboda slova. Cesta represií nie je dlhodobo udržateľná,“ dodal Šutaj Eštok.

Vedúci kancelárie úradu vlády Juraj Gedra bude podľa Kaliňáka viesť pracovnú skupinu, ktorá bude pripravovať podklady pre Bezpečnostnú radu SR. Tá bude podľa ministra obrany teraz zasadať pravidelne.

Kaliňák: Odhadnúť, kedy sa Fico zotaví, ešte nie je možné
Video

Žilinka: Verzií vyšetrovania je viac

„Všetky štátne, orgány ktoré zodpovedajú za bezpečnosť v krajine, si plne uvedomujú situáciu, plne poznajú kompetencie a aj ich uplatňujú a uplatňovať budú tak, aby sa občania SR cítili bezpečne,“ ozrejmil Žilinka. Vo chvíli, ako mu to dôkazná situácia umožní, bude o vyšetrovaní verejnosť informovať. „O všetkom bude verejnosť informovaná, ak to dôkazná situácia umožní. Zdržme sa špekulácií a hypotéz,“ dodal s tým, že všetci poznajú svoje kompetencie a tie aj uplatňujú a uplatňovať budú, aby sa občania cítili bezpečne.

Žilinka: Dávam garanciu, že prokuratúra bude nekompromisne reagovať na porušenia zákona
Video

„Opätovne žiadam všetkých, vrátane médií, o profesionálnu zdržanlivosť pri vyšetrovaní skutku,“ povedal Žilinka. Verejnosť ubezpečil, že OČTK robia všetko, čo vedia, aby bol prípad v rozumnom čase a zákonným spôsobom objasnený.

Aktuálna právna kvalifikácia skutku je pokus o obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu. Podotkol, že vyšetrovanie je len na začiatku a preto je podľa neho potrebné odstrániť špekulácie a hypotézy. "Vôbec sa nesústreďujeme na jednu alebo na dve verzie prípadu,” uviedol Žilinka. Nevylúčil prekvalifikovanie skutku na teroristický útok, ale musí sa to odvíjať striktne od dôkazov, dodal generálny prokurátor.

Trestanie nenávistných prejavov

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok avizoval aj legislatívne zmeny pri vyhrážkach, šírení nenávisti či schvaľovaní činu. Nateraz sa polícia zaoberá 48 prípadmi schvaľovania trestného činu či vyhrážania sa koaličným i opozičným politikom. Celkovo by ich malo byť však zhruba sto, povedal Šutaj Eštok.

M. Š. Eštok: Polícia realizuje 48 prípadov nenávistných prejavov a vyhrážania sa politickým predstaviteľom
Video

Priblížil, že poslanci by mali mať tzv. „panic tlačítko“, ktoré umožní vyslať núdzový signál priamo na policajný zbor. "Všetci, ktorým sa vyhrážajú smrťou, budú mať zaistenú bezpečnosť,” ozrejmil minister. Pripomenul, že vyšetrovanie nie je reality show, a požiadal verejnosť, aby nerobila predčasné závery. Zároveň vyzval ľudí, aby si uvedomili vážnosť situácie. Priblížil, že viacerým ústavným činiteľom podľa neho poskytli osobnú ochranu vrátane opozície. Šutaj Eštok hovoril o predsedovi jednej z parlamentných strán. „Nebudeme robiť žiadne výnimky medzi opozíciou a koalíciou,“ povedal.

Pavol Gašpar poverený vedením Slovenskej informačnej služby (SIS) priblížil, že tajná služba funguje v úzkej spolupráci s vojenským spravodajstvom a v celom prípade poskytuje podporu pri vyšetrovaní. Konkrétne opatrenia však nechcel priblížiť vzhľadom na ich utajovaný režim.

Po atentáte sa však objavili aspoň dva sporné detaily. Jedným je vymazanie účtu atentátnika zo sociálnej siete Facebook. Spoločnosť Meta, ktorá sociálnu sieť prevádzkuje, zmazala konto útočníka, no vláda operuje s informáciou, že najskôr bola vymazaná komunikácia, a preto sa vyšetruje, či atentátnik nemal komplicov. "Vymazanie účtu nemá žiaden súvis so zmiznutou komunikáciou,” povedal Gašpar.

Aké mal motívy strelec, ktorý zaútočil na Fica?
Video
Zdroj: TV Pravda/uniknuté video

Druhým sporným bodom je únik videa spútaného atentátnika z policajnej chodby. Krátko po atentáte sa do médií dostalo 20 sekundové video, kde atentátnika spovedá neznáma osoba. Z videa je len zrejmé, že Juraj C. nesúhlasil s krokmi vlády pri zmenách v RTVS a prekážalo mu odvolanie Jána Mazáka zo Súdnej rady.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar Čítajte viac Otázka komplicov atentátnika je otvorená. Jeho profil na Facebooku vymazala Meta, ale obsah bol podľa Šutaja Eštoka zmazaný skôr

"Neviem v čom je právny problém toho videa, neutieklo to zo spisu, nie je to dôkaz, ani odpočúvanie. Môžeme sa o tom eticky baviť, či je to okej alebo nie je, ale právny problém v tom nevidím,” zhodnotil minister obrany. Nateraz je všetko podľa neho predmetom vyšetrovania a nechce zverejňovať neoficiálne závery. "Nie je súčasťou vyšetrovacieho spisu, nie je to dôkaz,“ dodal vicepremiér, podľa ktorého sa v tejto súvislosti dá hovoriť len o etickej rovine.

Únik videa prešetruje inšpekcia. Minister vnútra nevedel povedať, či je tento príslušník postavený mimo služby.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica