Čaputová a Pellegrini vyzdvihli úlohu cirkví zmierňovať napätie v spoločnosti

Cirkvi a náboženské spoločnosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní napätia v spoločnosti. Po spoločnom stretnutí v Prezidentskom paláci to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Jej zvolený nástupca Peter Pellegrini vyzdvihol, že sa zástupcovia cirkví vedia v zlomových situáciách spojiť aj napriek svojej rozdielnosti.

22.05.2024 10:12 , aktualizované: 13:45
Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej a Petra Pellegriniho po stretnutí so zástupcami cirkví
Video

„Cirkvi a náboženské komunity zohrávajú kľúčovú úlohu vo formovaní hodnôt, v určovaní spoločenského diskurzu a v neposlednom rade aj pri zmierňovaní napätia v spoločnosti,“ povedala prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej zvolený...
Cieľom stretnutia je prispieť k upokojeniu...
+6Prezidentka Zuzana Čaputová a jej zvolený...

Po minulotýždňovom útoku na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) si podľa jej slov musí každý klásť otázku, čo sa stalo a prečo sa to stalo. „Nie preto, aby znovu rozprúdil špirálu útokov na druhých, ale iba preto, aby každý z nás pochopil svoju úlohu v tom celom a na nej staval svoje nové myšlienky, slová a skutky a aby v sebe prehĺbil súcit,“ podotkla.

Spoločné vyhlásenie Čaputovej a Pellegriniho: Situáciu musíme upokojiť
Video
Zdroj: FB/Zuzana Čaputová

Zvolený prezident hovoril o množstve úloh, ktoré by mali viesť k tomu, aby sa spoločnosť poučila. „Tieto dni by nás mali opäť trochu zobudiť a povzbudiť k tomu, aby sme sa vrátili naspäť k našim hodnotám a pravidlám nejakého fungovania a správania,“ zdôraznil.

Róbert Kaliňák Čítajte viac Kaliňák: Odhadnúť, kedy sa Fico zotaví, ešte nie je možné. Uznesenie je malý, ale viditeľný krok. Poďme na ňom stavať

Predstaviteľov cirkví Pellegrini požiadal, aby pri svojej činnosti hovorili o tom, čo sa stalo. Aby hovorili o hodnotách a o tom, aby sa slovenská spoločnosť upokojila. Verí, že v nasledujúcom období budú zjednocujúce signály pokračovať aj v iných častiach spoločnosti.

Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský ozrejmil, že predstavitelia cirkví vyjadrili na stretnutí zhrozenie nad minulotýždňovým atentátom na premiéra, ale zároveň aj nádej, že chcú byť nositeľmi pokoja, porozumenia a vzájomnej úcty v spoločnosti.

Židovská náboženská obec podľa tajomníka Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR Martin Kornfelda vníma podobné incidenty, aký sa stal minulý týždeň predsedovi vlády SR, veľmi citlivo.

Generálna dozorkyňa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Renáta Vinczeová povedala, že hoci majú jednotlivé cirkevné spoločenstvá svoje odlišnosti, podstatu majú spoločnú. „Hľadajme to, čo máme spoločné, čo nás spája, a nie to, čo nás rozdeľuje,“ vyzvala.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza
chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Zuzana Čaputová #atentát na Roberta Fica