O čom písal atentátnik: Rómov označil za nádor kriminality, zároveň ich velebil. Fica označil výrazom "škrabák"

Muž, ktorý spáchal atentát na premiéra Roberta Fica, vo svojich knihách vyjadril pochopenie pre iných dvoch útočníkov na Slovensku, spomínal iné hromadné vraždy vo svete, zamýšľal sa nad prijateľnosťou násilia a k Ficovi napísal, že ho možno dá na súd.

22.05.2024 10:30
Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda
Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Napísal to list Denník N, ktorý tiež uviedol, že strelec mal zjavne rasové predsudky voči Rómom.

Kaliňák: Odhadnúť, kedy sa Fico zotaví, ešte nie je možné
Video

Fica postrelil 71-ročný spisovateľ a aktivista Juraj Cintula, ktorému za pokus o vraždu hrozí doživotie.

Voľby 24, Michal Šimečka, Ivan Korčok, štáb Čítajte viac Šimečka pre Pravdu: Spojiť sa musíme všetci. Čaputová nateraz okrúhly stôl zrušila, ako bude pokračovať NR SR?

Strelec v jednej zo svojich kníh podľa denníka vyjadril porozumenie pre Ľubomíra Harmana, ktorý v roku 2010 zabil sedem ľudí a viac ako desiatku ďalších zranil, ako aj pre mestského policajta Milana Juhásza, ktorý v roku 2012 zastrelil troch ľudí a ďalších dvoch zranil. Juhászov prípad pútal na Slovensku pozornosť verejnosti a médií aj preto, že obete patrili k rómskej rodine.

Robert Kaliňák Čítajte viac Fico vystúpil z tieňa ohrozenia života. Atentátnik nemusel byť tzv. osamelým vlkom: Čo bude ďalej?

Útočník spomínal aj iné masové vraždy a vrahov vrátane nórskeho atentátnika Andersa Breivika a streľbu v parížskej redakcii satirických novín Charlie Hebdo v roku 2015. Breivik v júli 2011 zabil osem ľudí pri bombovom útoku vo vládnej štvrti v Osle a vzápätí na tábore sociálnodemokra­tickej mládeže na ostrove Utöya postrelil ďalších 69 osôb.

radičová, ódor, heger Čítajte viac Bývalí premiéri pre Pravdu: Strelec pred domom, žiletka, nábojnica i vyhrážky smrťou. Agresivitu treba odstrániť

Strelec na už štvornásobného slovenského premiéra v knihe podľa denníka vyslovil obavy z početnej rómskej menšiny na Slovensku a Rómov označil za nádor kriminality. Rómov však tiež velebí a v prológu knihy z roku 2015 s názvom Etafa a podtitulom O Cigánoch a Rómoch písal o tom, že vytvoril „až fiktívne extrémy predstáv (radšej fikcie na papieri ako skutočná tragédia)“ a že chce vyvolať konštruktívnu diskusiu nielen kompetentných odborníkov, ale aj laickej verejnosti.

Šutaj Eštok: Vyšetruje sa aj verzia, že páchateľ nebol osamelý vlk
Video

V knihe písal tiež o tom, že Fica možno zažaluje. Premiéra súčasne označil výrazom „škrabák“. K terajšiemu ministrovi obrany a Ficovmu blízkemu spolupracovníkovi Robertovi Kaliňákovi napísal poznámku „cítim spoluzodpovednosť“. O Marianovi Kotlebovi strelec v minulosti písal ako o naivnom, a preto nebezpečnom mužovi. Kotleba najmä v minulosti patril ku kritikom Rómov.

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica