„Na možnosť lokálneho zvýšenia výskytu takzvaných kalamitných druhov komárov upozorňuje Krajská hygienická stanica Juhomoravského kraja. K ohrozeným lokalitám parí hlavne vlhké územia okolo Břeclavi,“ informuje TV Nova.
Český epidemiológ Roman Prymula tvrdí, že sa blíži riziko výskytu komárov, ktorí môžu prenášať napríklad západonilskú horúčku. „Zatiaľ sa u nás pozitivita nezistila. To nebezpečenstvo sa však k našim hraniciam blíži každým rokom. Nebezpečné druhy sú už v tesnej blízkosti našich hraníc, a sú už dokonca aj v severnejších častiach Nemecka, takže nás ich šírenie obkročilo,“ povedal Prymula.

Ďalší epidemiológ Petr Smejkal varuje v súvislosti so šírením niektorých druhov komárov z juhu Európy aj pred výskytom ďalších chorôb. "Ide o infekčné choroby, ktoré sa predtým šírili v subtrópoch a teraz sú aj v Taliansku. A je možné, že prídu aj na juh Moravy,“ upozorňuje Smejkal.

Podľa neho však nemusí ísť o úplne novú situáciu, pretože ešte v 50. rokoch minulého storočia boli na juh od Brna komáre schopní šíriť maláriu. Už niekoľko rokov sa v Rakúsku vyskytuje komár tigrovaný, schopný šíriť vírus zika či horúčku dengue. Vedecká štúdia citovaná odborným časopisom Lancet však pripomína, že prípady horúčky dengue už boli vo Viedni zaznamenané aj v roku 1921.