Šutaj Eštok chce bezpečné bývanie pre ústavných činiteľov: Aby sa im pred obydlím nestavali šibenice

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) chce riešiť otázku bývania troch najvyšších ústavných činiteľov. O tejto téme plánuje komunikovať s Kanceláriou Národnej rady SR, Kanceláriou prezidenta SR a Úradom vlády SR. Vyplýva to z jeho vyjadrenia po rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru.

22.05.2024 16:39
debata (15)
Bezpečnostná rada v stredu 22. mája 2024 o situácii po atentáte, celá TB
Video

„Musíme obnoviť komunikáciu, aby sme zistili, ktorá z nehnuteľností je aj z hľadiska bezpečnostných opatrení použiteľná a ktorá nie. (…) Dnes sme z hľadiska úrovne debaty v bode nula,“ skonštatoval s tým, že verí, že sa to vyrieši v krátkom čase.

Minister považuje za nemysliteľné, aby traja najvyšší ústavní činitelia nemali zabezpečené bývanie spĺňajúce určité bezpečnostné predpisy. Chce, aby to prešlo pod úrad vlády a nastavali sa režimové opatrenia. „Aby sme tu nedávali priestor tomu, že sa pred obydliami politikov budú stavať šibenice,“ dodal.

Pozrite sa, ako v súčasnosti vyzerá prezidentská vila na Slavíne
Video
prezidentská vila, Slavín Čítajte viac Legendárna prezidentská vila je neobývateľná, užíval ju len Schuster. Po piatich rokoch sa znova otvára otázka bývania: Aké možnosti má Pellegrini?

Šutaj Eštok avizoval predloženie aj ďalších opatrení na zvýšenie bezpečnosti. „Bude to rozdelené do nejakých krátkodobých, strednodobých a dlhodobých opatrení, ktoré vzídu z rokovania pracovnej skupiny,“ poznamenal. Okrem ochrany ústavných činiteľov sa má podľa jeho slov riešiť aj ochrana rôznych inštitúcií či občanov SR.

Šéf výboru Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar (Smer-SD) vníma zámer ako dobrý a s dlhodobou perspektívou. „Je to systémové opatrenie. (…) Každý budúci predseda vlády, prípadne prezident SR alebo predseda NR SR sa musí prispôsobiť bezpečnostným parametrom a nemôže svojvoľne povedať, že ja budem bývať tam alebo tam,“ dodal

15 debata chyba
Viac na túto tému: #ústavní činitelia #Matúš Šutaj Eštok