Slováci zomierajú zbytočne predčasne, na preventívne prehliadky však nechodia. Ako to zmeniť?

V predčasných a odvrátiteľných úmrtiach patríme k európskym lídrom, naopak, na preventívne programy vynakladáme menej peňazí ako je priemer. Na potrebu zlepšiť prevenciu odborníci upozorňujú desiatky rokov. Vypočujte si špeciálny podcast Pravdy venovaný téme preventívnych prehliadok.

22.05.2024 18:55
debata (9)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

V predčasných a odvrátiteľných úmrtiach patríme k európskym lídrom, naopak, na preventívne programy vynakladáme menej peňazí ako je priemer. Na potrebu zlepšiť prevenciu odborníci upozorňujú desiatky rokov. Vypočujte si veľký podcast Pravdy venovaný téme preventívnych prehliadok.

Na preventívne prehliadky k všeobecnému lekárovi chodí iba štvrtina Slovákov. „Je to neohľaduplné aj k našim blízkym,“ hovorí o nepriaznivých štatistikách všeobecná lekárka Adriana Šimková. Podstatnú úlohu v prevencii má zdravotná sestra, dopĺňa Zuzana Gavalierová.

Nedávnym zrušením preplácania benefitov za absolvovanie preventívnej prehliadky u zubára sa zdá, akoby vedeniu štátu a zdravotných poisťovní na zdraví obyvateľov nezáležalo. Dajana Petríková, riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní však tvrdí, že na náhrade zrušených zubných benefitov už pracujú.

Podľa moderátora, ale v tejto súvislosti zástupcu pacientov z organizácie Nie Rakovine Patrika Hermana takéto pomalé a maličké kroky nestačia. Zodpovední politici sú v oblasti zdravotnej prevencie podľa neho trestuhodne nečinní a mali by zabrať oveľa výraznejšie. Tí však na prevencii naďalej šetria, aj napriek desiatky rokov trvajúcemu naliehaniu odborníkov, pripomína zakladateľ Národného onkologického ústavu Štefan Korec. Záverom sa o možnosti podpory prevencie zdravia z európskych peňazí rozprávame s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Vladimírom Šuchom.

Ďalšie podcasty Pravdy

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #preventívne prehliadky #predčasné úmrtia #Počúvajte Pravdu