Prvý prieskum po atentáte na premiéra: Parlamentné aj eurovoľby by vyhral Smer

Voľby do Európskeho parlamentu aj parlamentné voľby, ak by sa konali v máji, by vyhral Smer pred druhým Progresívnym Slovenskom. Podľa prieskumu by v oboch hlasovaniach pohorela koaličná SNS.

23.05.2024 10:15
debata (138)

Vyplýva to z predvolebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N. Stranu Roberta Fica by v eurovoľbách volilo 24,4 percenta opýtaných, PS chce voliť 23,5 percenta opýtaných. Hlas chce voliť 10,3 percenta respondentov.

Andrej Danko, Richard Sulík, Ľudovít Ódor Čítajte viac Danko, Sulík, Blaha aj Ódor v Bruseli? Strany nasadili ťažké kalibre a zmenili taktiku, politológ hovorí o tunelovaní

Do Európskeho parlamentu by sa ešte dostala Republika (9 percent), KDH (7,1 percenta), SaS (5,7 percenta) a hnutie Slovensko s 5,3 percenta.

eurovoľby, ódor, kaliňák, sulík, danko, taraba Čítajte viac Posledná volebná bitka. Koaliční kandidáti Brusel osočujú, no chcú niekoľkotisícové platy z EÚ: Smer a PS čaká finálny boj

Pod čiarou by skončili Maďarská aliancia (4,8 percenta) a aj SNS so štyrmi percentami. Demokrati by mali 3,4 percenta, ĽSNS chce voliť len 1,7 percenta opýtaných.

Smer a PS by tak v europarlamente mali po štyroch zástupcov, Hlas a Republika po dvoch, KDH, SaS a hnutie Slovensko Igora Matoviča po jednom.

Eurovoľby sú aj šanca na ochranu demokracie a slobody
Video
Príbeh generácií, ktoré zažili vojnu a neslobodu, pripomína, aké doležité je voliť. Európska únia si bude vyberať poslancov do Európskeho parlamentu už 6. až 9. júna, na Slovensku sa volí 8. júna. / Zdroj: TV Pravda/EP

Agentúra Ipsos zbierala dáta medzi 14. až 21. májom, k atentátu na premiéra Roberta Fica došlo 15. mája. Zhruba 30 percent dát z prieskumu Ipsos zozbieral pred útokom na predsedu vlády a zvyšných približne 70 po ňom.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Smer by v parlamentných voľbách, keby sa konali v máji, volilo 25 percent opýtaných. Progresívne Slovensko by malo podporu 21 percent respondentov. Hlas by mal podporu 14 percent opýtaných, SaS 8 percent, KDH 7,1 a Republike by dalo vo voľbách do parlamentu hlas 5,1 percenta respondentov.

Smer by v národnom parlamente obsadil 47 kresiel, Progresívne Slovensko 39, Hlas 26, SaS 15, KDH 13 a Republika 10.

138 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby 2024