Trafil by aj slepý, povedal atentátnik na Fica. Detaily rozhodnutia o väzbe: Cintula svoj čin plánoval, pripravené mal dva zásobníky

Extrémne nebezpečný a odhodlaný. Takto zhodnotila čin atentátnika Juraja Cintulu prokurátorka pred súdom. Jeho cieľom bola pomsta a aj keď opakuje, že nechcel nikoho zabiť, len chcel premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) „poškodiť zdravie“, aby nemohol vykonávať funkciu premiéra, svoj čin plánoval dva dni predtým a pripravené mal dva zásobníky. Prečítajte si detaily uznesenia, ktorým sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozhodol o strelcovom vzatí do väzby.

23.05.2024 10:35 , aktualizované: 12:12
Robert Fico, streľba, Handlová Foto:
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024) postrelili premiéra Roberta Fica. Útočníka zadržali.
Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Na sobotnom súde vypovedalo desať svedkov, rozhodovanie trvalo necelé štyri hodiny. Sudca Roman Púchovský pripomenul, že v prípravnom konaní sa nerozhoduje o vine a treste. Nazhromaždených bolo dostatok dôkazov na to, aby poslali atentátnika Juraja Cintulu do väzby.

Cintula sa chcel pomstiť, mal dva zásobníky

Obvinený atentátnik Cintula na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku uviedol, že k skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa nebude vyjadrovať. „Využil svoje právo nevypovedať,“ konštatuje v uznesení sudca Roman Púchovský, ktorý v sobotu rozhodoval o väzbe pre strelca. „K dôvodom väzby podľa § 71 ods. 1 písm. a) Tr. por. uviedol, že právnu kvalifikáciu skutku namieta, nakoľko nikdy nemal úmysel zavraždiť poškodeného, čo aj uviedol vo svojom výsluchu dňa 15.05.2024 pred vznesením obvinenia,“ konštatuje sa v uznesení, ktoré má Pravda k dispozícii.

Robert Fico, Robert Kaliňák Čítajte viac Týždeň po atentáte: V akom stave je vyšetrovanie? Verzií je viacero. Ficov stav je stále vážny, RTVS je bližšie k zrušeniu

Cintula dodal, že sa nechystá nikam utiecť a nebude žiadnym spôsobom mariť priebeh trestného konania. „Čo aj písomne potvrdzuje vo svojom sľube, ktorý písomne predkladá,“ uvádza sa v uznesení. K dôvodu väzby v predloženom sľube uviedol aj to, že už nikdy nebude svoju „bezmocnosť a frustráciu zo stavu spoločnosti riešiť fyzickým útokom na nikoho“. „To, čo mal v úmysle už dokonal. Uvedomuje si, že konal úplne neprípustne, nemal ublížiť poškodenému. Mal mu radšej odovzdať knihu, ktorú mal pre neho prichystanú,“ vypovedal Cintula, ktorý podľa uznesenia úprimne ľutuje svoje konanie.

„Ale opakuje, že strieľať vie a mieril tak, aby určite neohrozil život poškodeného. Taktiež dával veľký pozor, aby ani náhodou neohrozil žiadneho človeka v dave, ani ochranku. Ospravedlňuje sa za svoje konanie poškodenému, čo je pripravený mu povedať aj osobne v rámci konania, ak na to bude mať možnosť, a ak nie určite sa mu ospravedlní písomne. Ďalej využil svoje právo nevypovedať,“ píše sa ďalej v uznesení.

Cintulu vypočuli po atentáte na polícii v Handlovej v procesnom postavení podozrivého. Tvrdil, že nikdy v minulosti nebol liečený na žiadnom psychiatrickom oddelení a ani nebol v psychologickom skúmaní. Video s motívom strelca v stredu ešte pred výsluchom pustil do éteru príslušník Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, kvôli čomu ho aktuálne vyšetruje Úrad inšpekčnej služby. Minister obrany Robert Kaliňák sa včera vyjadril, že v úniku videa nevidí právny problém, keďže nejde o dôkaz.

Aké mal motívy strelec, ktorý zaútočil na Fica?
Video
Zdroj: TV Pravda/uniknuté video

Atentátnik Cintula je v súčasnosti dôchodom, žije v Leviciach spolu s manželkou a ako uviedol, 40 rokov nefajčí, sem tam si vychutná svoj obľúbený alkohol, „ktorý občas koštuje“. „Iné návykové látky alebo opiáty neužíva. K samotnej veci na výsluchu uviedol, že nakoľko nesúhlasí s politikou súčasnej vlády, so zrušením ÚŠP a nesúhlasí s prenasledovaním kultúrnych a mediálnych pracovníkov, a čo je hlavné, chce, aby bola poskytnutá vojenská pomoc Ukrajine a považuje terajšiu vládu za judášsku voči Európskej únii, a tak sa rozhodol, že bude konať,“ uvádza sa v uznesení.

Preto sa rozhodol, že premiérovi Ficovi „poškodí zdravie“, aby Fico nemohol vykonávať svoju funkciu, no nemal v úmysle nikoho zabiť. „Asi v pondelok 13. 05. 2024 sa rozhodol, že sa tejto vláde za takú politiku pomstí, a to tým, že premiérovi poškodí zdravie, pričom tak chcel urobiť strelnou zbraňou, ktorú má v legálnej držbe od roku 1992,“ uvádza sa v uznesení.

Následne tiež uviedol, že v rádiu sa v ten deň dozvedel, že bude 15. mája výjazdové rokovanie vlády v Handlovej. „V čase o 11:20 h. nasadol do vlastného auta a zobral so sebou zbraň a dva zásobníky, v každom zásobníku bolo asi 10 nábojov a šiel do Handlovej sám, kde prišiel asi okolo 12:20 h, pričom asi jednu hodinu čakal na námestí na to, že vláda vyjde z kultúrneho domu,“ píše sa v uznesení.

Robert Kaliňák po mimoriadnom zasadnutí vlády.
Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini a...
+42Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...

Keď videl vychádzať premiéra Fica z budovy kultúrneho domu, ostatní obyvatelia Handlovej na Fica zakývali a on prišiel k nim. „Fakticky mu vošiel do rany. Ďalej uviedol, že on stál vtedy za bariérou s ostatnými ľuďmi a on na premiéra nekričal,“ uvádza sa v uznesení. Keď sa však Fico blížil k davu ľudí a priblížil sa zhruba na dva metre, v tom Cintula vytiahol pištoľ, ktorú mal odloženú v ľadvinke pripnutej na svojom páse. „Uvedenú pištoľ si k streľbe pripravil už doma predtým, to znamená, že do zbrane vložil zásobník s nábojmi, obtiahol zbraň pričom kohútik zbrane nechal v zadnej polohe,“ uvádza sa.

Keď vytiahol zbraň, namieril ju na Fica, konkrétne na spodnú časť jeho trupu a asi trikrát vystrelil. Fico v tom čase podával ruku ostatným a natočený bol k Cintulovi pravou stranou. Z kamerového záznamu je jasné, že padlo päť výstrelov, z toho štyri zasiahli premiéra. „Rany strieľal hneď za sebou,“ uvádza sa. Ranami trafil len premiéra, na ochrankárov nemieril a ani ich netrafil. Zopakoval, že Fica nechcel zabiť, ale chcel ho zraniť a poškodiť jeho zdravie. „Mieril na jeho spodnú časť trupu a podľa jeho názoru ho aj trafil do spodnej časti trupu. Dodal, že možno tá vzdialenosť nebolo od neho ani dva metre, že to by trafil aj slepý,“ uvádza sa.

Cintula po streľbe zaregistroval, že sa na neho vrhli ochrankári a spacifikovali ho, pričom počítal s tým, že ho chytia a bol si vedomý toho, že mohol Fica zabiť. „Bolo to jeho riziko. Tiež uviedol, že si na internete pozeral incident z XXX, kde sa rôzni odborníci vyjadrovali o tom, že ak sa použije krátka guľová zbraň, tak obeť má 90 percent šancu na prežitie,“ uvádza sa v uznesení. Predpokladal, že to Fico prežije, ale riziko, že ho zabije, tam podľa neho bolo. Napriek tomu Cintula niekoľkokrát opakoval, že ho nechcel zabiť.

„To, že by mohol streľbou zraniť aj iného si uvedomoval, riziko toho tam bolo, ale to nepredpokladal. Záverom uviedol, že je sociálne senzitívny a všetky veci, čo sa dejú v spoločnosti, ho úžasne iritujú,“ uvádza sa v uznesení. Cintula dodal, že chcel Ficovi venovať knihu s názvom „Posolstvo obete“, ktorú mal spolu s pištoľou v ľadvinke, pričom samotné venovanie napísal 15. mája ráno bez dátumu, lebo nevedel, ako sa vyvinie situácia.

„Dodal, že nikto iný nevedel o tom, čo plánuje, predsa do toho nebude nikoho zaťahovať,“ píše sa. Auto zaparkoval na malom parkovisku oproti obchodnému domu v Handlovej a uviedol, že v ňom nemá nič dôležité – ani zbrane či výbušniny.

Po tom, ako premiér Fico po výstreloch spadol a odviezli ho, našli počas obhliadky miesta činu v Handlovej pri lavičke položenú zbraň čiernej farby s nápisom ČZ 75B kalibru 9 mm Luger. „Zbraň bola zaistená spolu so siedmimi kusmi nábojov a zásobníkom,“ píše sa v uznesení. Podľa prokurátorky je v kontexte všetkých zhromaždených dôkazov zrejmé, že obvinený reagoval v minulosti na osobu poškodeného negatívne, až nenávistne. „Čo vyústilo do skutku, ktorého sa dopustil, pričom svoj skutok nedokonal len z dôvodu, že bol spacifikovaný príslušníkmi Policajného zboru, z čoho vyplýva, že existuje dôvodná obava, že sa pokúsi svoj čin dokonať,“ uviedla podľa sudcu prokurátorka.

Plánovaný čin, Cintula nesúhlasil s Ficovými postojmi

Prokurátorka návrh na väzobné stíhanie odôvodnila tým, že doteraz zistené skutočnosti z vykonaného vyšetrovania jasne dokazujú, že vyšetrovaný skutok sa stal. „Existuje dôvodné podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený J. C. Dôvodné podozrenie zo spáchania činu je nielen dostačujúce, ale aj priamo určujúce a limitujúce, keďže v rozhodovaní o väzbe nemožno vysloviť vinu,“ konštatovala prokurátorka.

Na snímke policajti zatýkajú muža po streľbe na... Foto: TASR, RADOVAN STOKLASA
SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico TNX Na snímke policajti zatýkajú muža po streľbe na predsedu vlády Roberta Fica na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v okrese Prievidza v stredu 15. mája 2024.

K dôkazom patria aj výpovede niekoľkých svedkýň a redaktorky TV Prievidza, ktorej kameraman streľbu zachytil. Svedkyňa vypovedala, že sa Cintula vyjadroval na adresu Fica „nepriateľsky a nevraživo“. „Vadilo mu, ako sa správa k Rusku a k Maďarsku, že mal s nimi dobrý vzťah,“ píše sa v uznesení. Atentátnikovi sa nepáčilo, že mal dobrý vzťah s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a tiež, že sa vyjadroval negatívne k Európskej únii.

Podľa svedkyne napísal Cintula na svoj facebookový profil, že „Fica treba zastaviť“. Jeho status však nevidela na vlastné oči, lebo ho nemá v priateľoch. K informácii sa dostala sprostredkovane cez svojich známych. Cintula vlastnil zbraň – pištoľ ČZ 9 mm, ktorú si podľa svedkyne brával na chatu, kde strieľal do stromu. Keď zaznelo niečo, čo sa strelcovi nepáčilo, hovoril, „že by ju zabil“. „Prejavovalo sa to tak, že zvyšoval hlas a vyhrážal sa jej, že ju zabije,“ píše sa v uznesení. Svedkyňa potvrdila, že Cintula chodil na politické protesty.

Približne pred dvoma alebo troma týždňami zazrela iná svedkyňa na Facebooku status, v ktorom sa negatívne vyjadroval na postup vlády. Redaktorka miestnej televízie Prievidza v čase útoku vyhotovovala reportáž a opísala, ako videla Fica kráčať bližšie k ľuďom. „Išiel si podať ruku s nejakou pani, keď v tom zazneli rany, ktoré zneli ako nejaké petardy,“ píše sa v uznesení.

ŠTS, Kaliňák Čítajte viac Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

Vtom Fico padol na zem cez lavičku chrbtom na zem. Následne premiéra promptne naložili do auta a odišli. „Vyhotovený kamerový záznam z tejto udalosti zálohovala v jeho celosti, lebo jej bolo jasné, že ho bude potrebovať polícia,“ uvádza sa s tým, že redaktorka poskytla záznam policajnému vyšetrovateľovi na USB kľúči.

Cintulovi hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie. Takto vysoký trest je častým dôvodom na to, aby obvinený zvolil útek alebo skrývanie sa ako spôsoby, ktorými sa vyhne trestnému stíhaniu alebo trestu. „Odhalenie a objasňovanie trestnej činnosti je takou konkrétnou skutočnosťou, ktorá priamo zasahuje do rodinno-spoločenského života obvinených a vytvára zmenu v existujúcich vzťahoch, väzbách a umožňuje navonok deklarovať inak latentnú snahu páchateľov o premlčanie činov a zánik ich trestnosti, a to i formou skrývania sa v Slovenskej republike alebo v cudzine za účelom vyhnúť sa trestnému stíhaniu,“ odôvodnila podľa sudcu prokurátorka.

Podľa prokurátorky by ponechanie obvineného na slobode a jeho prípadný útek v snahe vyhnúť sa reálne hroziacemu vysokému trestu z hľadiska zabezpečenia ochrany občanov SR ako aj ich vnímania výkonu spravodlivosti, vzbudilo v spoločnosti reálne obavy vo vzťahu k základom právneho štátu a výkonu trestnej politiky štátu. Okrem toho existuje aj dôvodná obava, že ak by ostal Cintula na slobode, pokračoval by v trestnej činnosti, resp. by trestný čin dokonal.

Žilinka: Dávam garanciu, že prokuratúra bude nekompromisne reagovať na porušenia zákona
Video
Zdroj: TASR

„Z doposiaľ vykonaného dokazovania je podľa prokurátorky zjavné, že v prípade konania obvineného ide o mimoriadne závažný trestný čin namierený voči osobe, ktorá je jedným z najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky. Jedná sa o bezprecedentný čin, na ktorý sa obvinený pripravoval určité časové obdobie, plánoval ho, na vykonanie ktorého použil legálne držanú zbraň, ku ktorej si musel zabezpečiť náboje, mal pripravené dva zásobníky s nábojmi, pričom konal s jasným úmyslom spôsobiť poškodenému vážne zranenia ohrozujúce jeho život, poukazujúc na skutočnosť, že poškodený mal zasiahnutú najmä oblasť trupu, kde sa nachádzajú životne dôležité orgány, pričom tak konal z pomsty z dôvodu nestotožnenia sa s vládnou politikou,“ konštatuje sa v uznesení.

Skutok bol nebezpečný aj v z hľadiska jeho prevedenia – dopustil sa ho na verejnosti, v bezprostrednej blízkosti desiatok okolo stojacich ľudí, ako aj členov zabezpečujúcich ochranu premiéra Fica. „Nebral pri tom na tieto skutočnosti ohľad a s vedomím, že môže spôsobiť zranenia, prípadne smrť aj iným nezainteresovaným osobám, konal bez emócií, navonok priateľsky svoju obeť nahlas oslovil, pričom ani tieto okolnosti ho neodradili od zaumieneného zámeru,“ zneli argumenty prokurátorky.

„Poukazujúc na extrémnu nebezpečnosť a odhodlanie k spáchaniu skutku, je u obvineného umocnená dôvodná obava z naplnenia dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku a konštatuje, že väzobné dôvody sú konštruované tak, že smerujú do budúcna, a teda vyjadrujú obavu, že obvinený bude konať v budúcnosti určitým spôsobom,“ píše sa v uznesení s tým, že existuje obava z toho, že ak by bol Cintula na slobode, mohol by ujsť alebo sa skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu, alebo pokračovať v trestnej činnosti.

Vypovedali niekoľko svedkov. Ako prebiehal útok?

O konkrétnom priebehu skutku vypovedali ďalší dvaja svedkovia, príslušníci z Policajného zboru a Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR, ktorí zabezpečovali ochranu Fica na mieste činu. „Popisujú konanie obvineného tak, že keď pristúpil k skupine osôb nachádzajúcich sa za kovovými zábranami, tak útočník namieril zbraň smerom k XXX a opakovane vystrelil, pričom zasiahol premiéra,“ uvádza sa v uznesení. „Útočníka spacifikovali a zabezpečili odvoz do zdravotníckeho zariadenia,“ píše sa ďalej.

Prečítajte si, ako prebiehal útok

 • V pondelok 13. mája 2024 sa Cintula rozhodol, že sa vláda za pomstí za ich politiku tým, že premiérovi Ficovi „poškodí zdravie“.
 • Použil na to 9 mm zbraň Luger, ktorú má v legálnej držbe od roku 1992.
 • V deň atentátu – 15. mája 2024 – sa v rádiu dozvedel, že vláda má výjazdové rokovanie v Handlovej.
 • Do auta nasadol o 11:20, vzal so sebou zbraň a dva zásobníky, v každom bolo asi 10 nábojov.
 • Do Handlovej dorazil okolo 12:20 sám. Na námestí čakal zhruba hodinu, kým vláda vyjde z kultúrneho domu.
 • V ľadvinke mal zbraň a knihu „Posolstvo obete“. Cintula počas výpovede na policajnej stanici v Handlovej uviedol, že mu mal radšej darovať knihu, ktorú mal pre neho pripravenú, nie strieľať. „Samotné venovanie napísal dnes (15. 05. 2024) ráno bez dátumu, lebo nevedel, ako sa vyvinie situácia,“ uvádza sa v uznesení.
 • Pred Dom kultúry prišiel okolo 14:35. Keď sa k nemu premiér Fico priblížil na dva metre, Cintula vytiahol zbraň.
 • Potom k nemu spoza situovanej zábrany oddeľujúcej verejnosť pristúpil do tesnej blízkosti zhruba jeden meter a bez akejkoľvek výstrahy opakovane minimálne štyrikrát vystrelil.
 • Cintula vystrelil päťkrát, štyri výstrely skončili v tele premiéra Roberta Fica. Atentátnik si pamätá na tri výstrely.
 • Fica zasiahol do oblasti trupu a brušnej dutiny. Podľa informácií Pravdy mal mať prestrelený žalúdok, črevo, silné vnútorné krvácanie a jedna zo striel mala zasiahnuť aj bedrový kĺb.
 • Premiéra naložili ochrankári do auta a odviezli do nemocnice v Handlovej. Jeho zranenia si vyžiadali urgentný letecký prevoz do nemocnice v Banskej Bystrici.
 • Strelca po skutku na mieste obmedzili na osobnej slobode prítomní príslušníci Policajného zboru v čase o 14:39 h.

Podľa obhajcu išlo o už dokonaný čin, nie trestný čin v štádiu pokusu

Podľa Cintulovho obhajcu nemôže byť vek obvineného dôvodovom jeho väzobného stíhania. Do dňa výsluchu mu nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, hoci o to žiadal po vznesení obvinenia. „Podľa názoru obhajoby je skutok nesprávne právne kvalifikovaný. Má za to, že je nevyhnutné akceptovať skutočný úmysel obvineného ublížiť na zdraví poškodenému, čo je zrejmé zo smeru pištole a z jeho vyjadrenia. Práve nadkvalifikácia skutku je v rozpore s dokazovaním,“ konštatuje sudca v uznesení.

Podľa obhajcu neexistuje žiadna objektívna skutočnosť odôvodňujúca obavu, že by jeho klient konal tak, aby naplnil tento dôvod väzby. „Len všeobecné tvrdenie, že samotná výška trestu, veku, ktorý mu hrozí odôvodňuje väzbu nepostačuje. Už vôbec sa nevie stotožniť s argumentom, že hrozba vysokým trestom by mala byť, ktorá býva častým dôvodom na útek a skrývanie sa, automaticky pričítaná v neprospech môjho klienta ako okolnosť odôvodňujúca jeho väzbu. To, či a ako bude verejnosť vnímať prípadné prepustenie obvineného zo zadržania nemôže byť okolnosťou odôvodňujúcou vzatie do väzby z tohto dôvodu,“ dodal obhajca pred súdom s tým, že navrhuje Cintulu prepustiť na slobodu.

K dôvodom väzby obhajca uviedol, že neexistuje objektívna skutočnosť, ktorá by odôvodňovala obavu zo správania sa obvineného, ktoré by malo nevyhnutne viesť k uvaleniu väzby. „Argumentácia prokuratúry sa opiera o súčasnú právnu kvalifikáciu skutku, ktorú obhajoba na základe vyššie uvedených dôkazov považuje za nadkvalifikáciu. Pri správnej právnej kvalifikácii podľa názoru obhajoby podľa § 155 alternatívne § 156 by sa malo jednať už o dokonaný trestný čin, a nie o trestný čin v štádiu pokusu,“ konštatuje sa v uznesení. Pri právnej kvalifikácii, ktorú obhajoba považuje za správnu by ja nejednalo o obzvlášť závažný zločin a sadzba by bola podstatne nižšia. Aj preto požadovali prijatie písomného sľubu a dohľad probačného a mediačného úradníka.

Podľa obhajcu išlo o už dokonaný čin, nie trestný čin v štádiu pokusu

Prokurátorka výsluchu doplnila, že sa nič vo vzťahu k existencii dôvodov väzby – útekovej a preventívnej – nič nezmenilo ani po Cintulových vyjadreniach zo soboty. „Poukázala na to, že vek obvineného, ktorý má 71 rokov, vzájomne vzbudzuje dôvodnú obavu, že obvinený v prípade jeho prepustenia na slobodu ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu ako aj vysokému trestu, ktorý mu hrozí,“ uviedla. Podľa Cintulovho obhajcu nemôže byť vek obvineného dôvodovom jeho väzobného stíhania. Do dňa výsluchu mu nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, hoci o to žiadal po vznesení obvinenia.

Sudca Púchovský na margo toho konštatoval, že obhajca nevyužil právo nazretia do spisu po podaní návrhu prokurátorky. „O takúto možnosť súd nepožiadal,“ uviedol. Podľa názoru obhajoby je skutok aj nesprávne právne kvalifikovaný. „Má za to, že je nevyhnutné akceptovať skutočný úmysel obvineného ublížiť na zdraví poškodenému, čo je zrejmé zo smeru pištole a z jeho vyjadrenia. Práve nadkvalifikácia skutku je v rozpore s dokazovaním,“ konštatuje sudca v uznesení. Podľa obhajcu neexistuje žiadna objektívna skutočnosť odôvodňujúca obavu, že by jeho klient konal tak, aby naplnil tento dôvod väzby.

„Len všeobecné tvrdenie, že samotná výška trestu, veku, ktorý mu hrozí odôvodňuje väzbu nepostačuje. Už vôbec sa nevie stotožniť s argumentom, že hrozba vysokým trestom by mala byť, ktorá býva častým dôvodom na útek a skrývanie sa, automaticky pričítaná v neprospech môjho klienta ako okolnosť odôvodňujúca jeho väzbu. To, či a ako bude verejnosť vnímať prípadné prepustenie obvineného zo zadržania nemôže byť okolnosťou odôvodňujúcou vzatie do väzby z tohto dôvodu,“ dodal obhajca pred súdom s tým, že navrhuje Cintulu prepustiť na slobodu.

K dôvodom väzby obhajca uviedol, že neexistuje objektívna skutočnosť, ktorá by odôvodňovala obavu zo správania sa obvineného, ktoré by malo nevyhnutne viesť k uvaleniu väzby. „Argumentácia prokuratúry sa opiera o súčasnú právnu kvalifikáciu skutku, ktorú obhajoba na základe vyššie uvedených dôkazov považuje za nadkvalifikáciu. Pri správnej právnej kvalifikácii podľa názoru obhajoby podľa § 155 alternatívne § 156 by sa malo jednať už o dokonaný trestný čin, a nie o trestný čin v štádiu pokusu,“ konštatuje sa v uznesení. Pri právnej kvalifikácii, ktorú obhajoba považuje za správnu by ja nejednalo o obzvlášť závažný zločin a sadzba by bola podstatne nižšia. Aj preto požadovali prijatie písomného sľubu a dohľad probačného a mediačného úradníka.

Motív je jasný, cieľov mohlo byť viac

Prokurátorka na margo dôvodov na tzv. preventívnu väzbu uviedla, že z doposiaľ zabezpečených dôkazov sa dá vyvodiť motív konania obvineného. „Je založený na neakceptovaní politických ako aj zahranično-politických názorov predstaviteľov súčasnej vládnej moci, teda nespájajú sa len s osobou poškodeného, ale sú pričítateľné širšiemu okruhu osôb z politického prostredia, teda potenciálnych cieľov môže byť viac. Skutok bol spáchaný na mieste a spôsobom, kedy muselo byť obvinenému zrejmé, že logicky môže prísť nielen k jeho zadržaniu, ale keďže objekt útoku je chránenou osobou, nemohol vylúčiť ani spacifikovanie vlastnej osoby s použitím zbrane zo strany ochrany, až s prípadným smrteľným následkom,“ konštatovala prokurátorka.

Pokiaľ ani táto dokolnosť nebola pre obvineného dostatočne odradzujúcou, možno vyvodiť dôvodný predpoklad, že ak by obvinený ostal na slobode, vzhľadom na to, že si uvedomuje skutočnosť, že za existujúcej dôkaznej situácie a hroziaceho vysokého trestu, „nemá čo stratiť“ a mohol by pokračovať v spáchaní obdobného činu. Významným je aj „faktor radikalizácie myslenia obvineného, ktorý ktorý jednoznačne prezentoval motív svojho protiprávneho konania“.

„Ak pod vplyvom tohto motívu bol schopný skutok, za ktorý mu bolo vznesené obvinenie spáchať, je dôvodné konštatovať, že motív obvineného a jeho názorové presvedčenie vrátane jeho odhodlania pomstiť sa predstaviteľom vládnej moci, čo deklaroval aj pri výsluchu podozrivého, je naďalej prítomné, a preto nemožno zodpovedne vylúčiť pokračovanie obvineného v páchaní trestnej činnosti,“ skonštatovala prokurátorka.

Sudca ho poslal do väzby

Sudcu nakoniec argumenty obhajoby ani písomný sľub atentátnika nepresvedčili a vzhľadom na silu dôkazov poslal Cintulu do väzby. Sudca pre prípravné konanie nerozhoduje o vine a treste, pripomína Púchovský. „Doteraz zabezpečené dôkazy a informácie, na ktoré prokurátorka poukázala vo svojom návrhu na vzatie obvineného do väzby nasvedčujú tomu, že existuje dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu obvineným,“ uviedol v uznesení k rozhodnutiu o väzbe.

Okrem výpovedí sú medzi dôkazmi aj zápisnice o vydaní veci, zápisnica o ohliadke miesta činu, lekárske správy, ako aj ďalšie dôkazy. „V tomto štádiu trestného konania je možné konštatovať, že doteraz zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného činu a sú dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchalo obvinený,“ uviedol. „Rozsah zabezpečených dôkazov v rámci prípravného konania jednoznačne potvrdzuje, že nejde o žiadne hmlisté konštatovanie existujúceho podozrenia, ale že obvinený je reálne dôvodne podozrivý zo spáchania skutku, ktorý vykazuje znaky obzvlášť závažného zločinu,“ uviedol Púchovský s tým, že sa stotožňuje s názorom prokurátorky, že právna kvalifikácia uvedená v uznesení o vznesení obvinenia obvinenému je správna a nejde teda o žiadne nadhodnotenie právnej kvalifikácie.

Neznamená to však, že počas vyšetrovania nemôže dôjsť k prekvalifikovania skutku. V stredu o tom hovoril aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zatiaľ podľa neho sú v počiatočnom štádiu vyšetrovania, preto pracujú so všetkými možnými verziami, nielen s jednou alebo dvoma a je možné, že sa v priebehu môže čin prekvalifikovať na teroristický trestný čin. Sudca pre prípravné konanie dodal, že vzhšľadom na závažnosť skutku by sa mohol obvinený pokúsiť o útek a skrývať sa. „Poukazujem aj na široký spoločenský záujem nad touto trestnou vecou, ako aj samotný vek obvineného, čo zvyšuje obavu z možného vyhýbania sa trestnému stíhaniu alebo útekom obvineným,“ skonštatoval.

Púchovský podobne ako prokurátorka zdôraznil, že obvinený by mohol dokonať trestný čin alebo by mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti a poukázal na to, že skutok bol spáchaný na verejnosti nielen za prítomnosti premiéra Roberta Fica, ale aj ďalších vládnych predstaviteľov. „Vyjadrenie nesúhlasu obvineného s konaním súčasnej vlády preukazuje, že existuje dôvodná obava, že by obvinený mohol v trestnej činnosti pokračovať, resp. trestný čin dokonať,“ dodal sudca a zdôraznil výpoveď svedkyne, ktorá hovorila, že ak s Cintulom nesúhlasila, vyhrážal sa jej, že ju zabije. „V kontexte uvedeného majú sklony obvineného stupňujúci a nepredvídateľný charakter, a preto trestné stíhanie obvineného na slobode vzbudzuje obavu v pokračovaní protiprávnej činnosti nielen voči ústavným činiteľom, ale aj voči iným osobám, ktoré nezdieľajú s obvineným rovnaký názor,“ dodal.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica