Bude tu nulová tolerancia na nenávisť, vyhlásil Šutaj Eštok. Polícia preveruje 153 statusov na sociálnych sieťach

Nulová tolerancia na nenávisť na internete. Po minulotýždňovom útoku na predsedu vlády Roberta Fica (Smer) sa polícia dala do pozoru a začala na internete riešiť vyhrážky či nenávistné komentáre.

24.05.2024 10:26
Šutaj Eštok a Solák o ďalších obvineniach v prípadoch schvaľovania trestného činu
Video
Zdroj: ta3

Polícia i politici žiadajú médiá o to, aby pri správach o atentáte na Fica vypínali debaty, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) neustále upozorňuje, že polícia monitoruje sociálne siete, no aj napriek tomu sa nájdu takí, čo verejne atentát schvaľujú.

Robert Fico, streľba, Handlová Čítajte viac Trafil by aj slepý, povedal atentátnik na Fica. Detaily rozhodnutia o väzbe: Cintula svoj čin plánoval, pripravené mal dva zásobníky

Národné protiteroristické centrum zachytilo 153 informácií či podnetov súvisiacich so schvaľovaním pokusu o vraždu premiéra alebo nenávistnými prejavmi. Minister vnútra Šutaj Eštok informoval, že 55 podnetov už spracovali a zaoberá sa nimi teda NAKA.

„Kto bude šíriť nenávisť, bude sa aj zodpovedať,“ zdôraznil Šutaj Eštok.

Šutaj Eštok: Budem navrhovať, aby traja najvyšší ústavní činitelia mali bývanie v rámci bezpečnostných protokolov
Video

Policajný prezident Ľubomír Solák uviedol štyri príklady obvinených zo schvaľovania trestného činu, za čo páchateľom hrozí v prípade dokázania viny ročné väzenie. „Máte nového národného hrdinu. Deň narodenia tohto odvážneho muža by mal byť štátnym sviatkom," napísala štyridsiatnička z Nitry. Autorke aktuálne hrozí väzenie. „Ide o rôznorodú škálu osôb, či už sú to muži alebo ženy, či úroveň vzdelania alebo pracovného zaradenia,“ upozornil Solák. Páchateľom hrozí až jeden rok odňatia slobody. Okrem nenávistných prejavov polícia preveruje aj vyhrážky prezidentke Zuzane Čaputovej či predsedovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi.

„Všetci hovoria o nejakom postrelenom politikovi, ja vidím iba postreleného mafiánskeho bossa,“ uvádzal jeden komentár, v ktorom autor schvaľoval čin. Na tohto muža z Dunajskej Stredy bol podaný návrh na väzobné stíhanie. Polícia pri schvaľovaní trestného činu komentárom na sociálnej sieti konala nekompromisne.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

„Tomu chlopovi poslem na ucet prachy aby to mal v base lahsie,“ napísal 32-ročný študent vysokej školy zase na Facebooku. Tiež je obvinený. „Ja len dúfam, že budú nasledovať aj iní členovia vlády a dostaneme sa k moci my,“ citoval policajný prezident ďalší status.

Útočník na Roberta Fica je obvinený z pokusu o úkladnú vraždu, no vyšetrovací tím pracuje na všetkých vyšetrovacích verziách. Bližšie informácie minister neuviedol.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica