Šutaj Eštok nahradí na čele Hlasu Pellegriniho, Raši by mal šéfovať parlamentu

Predsedníctvo strany Hlas jednomyseľne odporučilo snemu zvoliť za nového predsedu súčasného generálneho manažéra strany a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Na post predsedu Národnej rady SR podporuje podpredsedu Hlasu a ministra investícií Richarda Rašiho.

24.05.2024 13:13 , aktualizované: 15:25
debata (115)

Šutaja Eštoka navrhol predsedníctvu súčasný predseda strany Peter Pellegrini, ktorý sa po zvolení za prezidenta SR postu vzdá na sneme 1. júna v Košiciach. „V týchto ťažkých časoch strana potrebuje energiu a odhodlanie, ktoré Matúš pre mnohých zosobňuje,“ skonštatoval. Budúci prezident tiež avizoval, že si pozastaví členstvo v strane.

Minister vnútra Šutaj Eštok o protestoch, špeciálnej prokuratúre a migrantoch
Video

Šutaj Eštok je jedným zo zakladateľov strany Hlas a už roky patrí k Pellegriniho najbližším spolupracovníkom. Eštok je dnes ako minister vnútra aj jednou z hlavných tvárí vlády po atentáte na premiéra Roberta Fica.

Ako možný nový líder koaličnej strany sa spomínal aj minister práce Erik Tomáš či ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Matus Sutaj Estok Čítajte viac Šutaj Eštok: Proti každému, kto schvaľuje streľbu na Fica, tvrdo zakročíme. Atentát je mementom aj pre politikov
Politológ Lenč: Pre stranu Hlas by bolo lepšie, ak by bola líderkou žena
Video

Predsedníctvo zároveň navrhlo doplniť vedenie strany o piateho podpredsedu, za ktorého odporučilo člena predsedníctva a ministra školstva Tomáša Druckera. Potvrdilo tiež, že na základe výsledkov parlamentných volieb a koaličnej zmluvy nesie Hlas zodpovednosť za obsadenie funkcie predsedu Národnej rady SR. Trvá na nominácii Richarda Rašiho.

Raši zároveň potvrdil, že koaliční partneri sa zatiaľ nedohodli na tom, že bude spoločným kandidátom na predsedu Národnej rady SR. Dodal, že koaličná rada k tejto téme nezasadala. „Počkáme, čo bude po nástupe nového prezidenta Petra Pellegriniho a určite si znovu sadneme k rokovaciemu stolu,“ povedal Raši novinárom o situácii v koalícii. Nový šéf parlamentu by sa mal voliť po inaugurácii prezidenta. V koaličnej zmluve patrí miesto predsedu parlamentu Hlasu. Strana trvá na tom, že pomery v parlamente sa nijako nezmenili a post má patriť Rašimu.

Matúš Šutaj Eštok, estok Čítajte viac Minister Šutaj Eštok: Keby išlo o pomstu, tak by už Lipšicovi aj Matovičovi klopalo na dvere komando

Atentát na predsedu vlády označilo predsedníctvo Hlasu za atentát na demokraciu. Volá po zmiernení napätia v spoločnosti a skončení vedomého šírenia nenávisti. Deklarovalo, že strana v tomto ťažkom období ostáva stabilizujúcou politickou silou na Slovensku a stabilným členom vládnej koalície. „Od svojho vzniku odmieta nenávistnú konfrontáciu a bude naďalej svojou politikou prispievať k upokojeniu spoločnosti,“ dodala hovorkyňa.

115 debata chyba
Viac na túto tému: #richard raši #Hlas #Matúš Šutaj Eštok