Študentské voľby ukázali, kam smeruje hlas mladej generácie

Študentské voľby opäť ukázali, kam smeruje hlas mladej generácie. Uviedla to organizátorka Študentských volieb Sarah Trangelová s tým, že práve o budúcnosti mladej generácie sa teraz rozhoduje.

25.05.2024 10:35
študenti, vysoká škola Foto:
Ilustračné foto.
debata (328)

Študentské voľby do Európskeho parlamentu (EP) 2024 sa konali od 6. do 24. mája v 68 okresoch vo všetkých krajoch. Išlo o simuláciu volieb na základe reálnych kandidátnych listín do EP pre stredoškolákov od 15 rokov. Ako uviedla Trangelová, politici by mali brať ohľad na mladú generáciu a intenzívne s ňou komunikovať. Väčšina dnešných rozhodnutí bude mať trvalý dopad práve na generáciu súčasných stredoškolákov, doplnila organizátorka Študentských volieb. Účasťou na simulovaných voľbách a ich organizáciou študenti prejavili jednoznačný záujem byť súčasťou verejného života a vyjadriť názor na aktuálne dianie. Súčasťou tohtoročných volieb je aj celoeurópska diskusia o znižovaní volebného veku, čo súvisí práve s potrebou posilniť postavenie mladých ľudí voči zmenám v EÚ.

Na simulovaných voľbách do EP sa zapojilo 61 gymnázií, 50 odborných škôl s viac ako 35-tisíc študentmi. K dátumu uzávierky organizátori Študentských volieb spracovali 111 zápisníc a 11 116 platných odovzdaných hlasov. Výsledky simulovaných volieb ukázali, že mladá generácia by si v EP na prvom mieste predstavovala hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktoré by v eurovoľbách volilo 38,28 percenta študentov. Na druhom mieste s veľkým odskokom by skončila strana Smer-SD s 6,42 percenta. Za Smerom by nasledovalo hnutie Republika, ktoré by volilo 5,86 percenta študentov. Strana Sloboda a solidarita (SaS) by získala 5,6 percenta, stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko by volilo 5,14 percenta študentov. V EP by sa neušiel žiadny mandát Kresťanskodemo­kratickému hnutiu (4,35%), strane Demokrati (3,79%), Slovenskej národnej strane (3,61%) ani strane Magyar Szövetség – Maďarská aliancia (3,60%).

Eurovoľby sú aj šanca na ochranu demokracie a slobody
Video

Keby bolo na študentoch, tak by sa europoslancami za PS stali Veronika Cifrová Ostrihoňová, Ľudovít Ódor, Martin Hojsík, Ľubica Karvašová, Miroslav Kocúr, Michal Wiezik, Lucia Yar, Andreas Rusnák, Martin Poliačik a Sofia Karina Trommlerová. Za Smer-SD by to boli Erik Kaliňák a Ľuboš Blaha, za hnutie Republika Milan Uhrík, za SaS Richard Sulík a za Kotlebovcov – ĽSNS by to bol Marián Kotleba.

europarlament, európsky parlament, eú, vlajky Čítajte viac Atentát na Fica ešte viac zmobilizoval voličov pred voľbami do europarlamentu. Budeme v účasti opäť poslední v únii?

Študentské voľby už od roku 2014 prinášajú prostredníctvom simulácie skutočných volieb inovatívny spôsob edukácie mladých ľudí a prezentujú názory, témy a problémy širokej verejnosti. Iniciatíva je zložená zo študentov z celého Slovenska, a teda reaguje na skutočnú potrebu participácie na verejnom živote. Študentské voľby sú dôsledne nadstranícke, teda nepropagujú žiadnu z politických strán a politických subjektov a dodržujú neutralitu akademickej pôdy. Na základe týchto princípov získal projekt aj spoluprácu s Kanceláriou EP. Dôležitosť týchto volieb spočíva v zameriavaní sa na praktickú a zážitkovú časť občianskeho vzdelávania. Iniciatíva sa nesústredí len na výsledok, ale cieľom je zanechať v študentoch skúsenosť, ktorú by mali možnosť zažiť až ako prvovoliči. „Účasť mladých ľudí na voľbách je na Slovensku dlhodobo veľmi nízka, v prípade eurovolieb dokonca najnižšia v EÚ. Študentské voľby sú preto rozhodujúcou aktivitou, ktorá pomáhajú tento stav zmeniť k lepšiemu," uzavreli organizátori.

okamura, SPD, protest Čítajte viac Danko vystúpil na Okamurovej demonštrácii v Prahe. Odporcovia po nich hádzali vajíčka
328 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky parlament #voľby do Európskeho parlamentu #Študentské voľby