Po sobote pozor na búrky aj v nedeľu, výstraha platí v šiestich krajoch

S búrkami treba počítať aj v nedeľu. Výstraha prvého stupňa platí pre okresy všetkých krajov s výnimkou Bratislavského a Košického. Trvá od 12.00 do 20.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

25.05.2024 12:02 , aktualizované: 26.05.2024 11:05
debata

Búrky sa môžu vyskytnúť v celom Trenčianskom a Žilinskom kraji, ako aj v okresoch Piešťany, Poprad, Topoľčany, Zlaté Moravce a vo viacerých okresoch Banskobystrického kraja. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra od 65 do 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Na celom Slovensku platili výstrahy prvého stupňa pred búrkami aj v sobotu do 19.00 h.

Počasie na víkend: Bude mokro, ale aj veľmi teplo
Video

Na strednom Považí zase môžu počas soboty búrky spôsobiť vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch, čo môže priniesť povodeň, upozorňuje SHMÚ, ktorý vydal výstrahu prvého stupňa pred prívalovou povodňou. Platí pre okresy Trenčín, Ilava, Púchov a Považská Bystrica.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ píše SHMÚ.

Aj v studenej Kanade vie byť teplo. Pozrite si, ako si ľudia užili prvý májový deň pri mori
Video

Aj v okresoch Malacky a Čadca platí prvý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovou povodňou. Meteorológovia vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladajú prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. „Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ dodali.

debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ #búrky #výstrahy