Politológ: Voliči sú unavení, kampaň pred eurovoľbami bola aj pred atentátom mdlá

Kandidujúce strany nevenujú vyššiu pozornosť kampani pred júnovými eurovoľbami aj preto, lebo ide už o tretie voľby za krátky čas a voliči sú unavení. Myslí si to politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied. Predpokladá, že kampaň sa zintenzívni. Volebné preferencie zatiaľ podľa neho nenaznačujú výraznejšie zmeny v porovnaní s parlamentnými voľbami.

26.05.2024 08:48
eurovoľby, ódor, kaliňák, sulík, danko, taraba Foto: ,
Eurovoľby sa na Slovensku konajú 8. júna 2024.
debata (22)

„Kampaň pred eurovoľbami bola aj pred atentátom na premiéra mdlá,“ povedal pre TASR Marušiak. Pokusy o vyššiu mobilizáciu voličov ukázali svoje limity už v roku 2019. Účasť bola vtedy podľa neho aj napriek vzrastu spred piatich rokov veľmi malá. Aj to považuje za dôvod, prečo strany nekampaňujú intenzívnejšie. Voliči sú podľa Marušiaka unavení, keďže majú za sebou septembrové parlamentné voľby a jarné voľby prezidenta SR.

Eurovoľby sú aj šanca na ochranu demokracie a slobody
Video

Atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) môže podľa politológa posilniť preferencie Smeru-SD a prispieť k mobilizácii voličov. Neočakáva však výraznejšie zmeny v preferenciách. „Výnimkou je prepad SNS, namiesto ktorej by sa do Európskeho parlamentu zrejme dostala Republika,“ uviedol. Májové prieskumy podľa neho naznačujú, že voliči identifikujú dvoch hlavných rivalov – Smer a PS -, pričom preferencie Hlasu sa podľa jedného z predvolebných modelov výrazne prepadávajú.

študenti, vysoká škola Čítajte viac Študentské voľby ukázali, kam smeruje hlas mladej generácie

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa budú na Slovensku konať 8. júna. Slováci si budú v eurovoľbách vyberať 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Kandiduje 23 politických strán a jedna koalícia.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby do Európskeho parlamentu #eurovoľby 2024