Pri Chate pod Rysmi sa zrútil vrtuľník. Horskí záchranári v Malej Fatre ratovali nemeckého turistu

Leteckí záchranári z Popradu v sobotu večer urgentne zasahovali pri Chate pod Rysmi po nahlásení pádu vrtuľníka. Vrtuľníková záchranná zdravotná služba Air-Transport Europe (VZZS ATE) na sociálnej sieti informovala, že spadnutý vrtuľník lokalizovali približne 150 metrov od chaty.

26.05.2024 11:42 , aktualizované: 16:26
debata (5)

Lekárka bola vysadená priamo do terénu pomocou lanovej techniky. Tri osoby z vrtuľníka sa nachádzali v starostlivosti personálu chaty.

„Dve osoby boli nezranené, jedna osoba utrpela úraz hlavy a odreniny po tele. Lekárka mu na mieste poskytla primárne ošetrenie a následne bol 48-ročný pacient preložený na palubu vrtuľníka,“ uviedla VZZS ATE s tým, že ho v stabilizovanom stave s úrazom hlavy letecky transportovali do popradskej nemocnice.

Horskí záchranári v nedeľu pomáhali v Malej Fatre aj 75-ročnému nemeckému turistovi, ktorý sa zranil pod vrcholom Chlebu. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojom webe.

Muž na zelenom turistickom chodníku vedúcom k Chate pod Chlebom zakopol a spôsobil si poranenie ruky a hrudníka. Pri príchode záchranárov sa nachádzal v starostlivosti svedkov pádu a rodiny, ktorí mu poskytli prvotné ošetrenie.

„Pacient bol po ošetrení záchranármi transportovaný na nosidlách k lanovke do Snilovského sedla, ktorou ho zviezli do Vrátnej a odovzdali do starostlivosti posádke záchrannej zdravotnej služby,“ priblížila zásah HZS.

Ľuďom pod Tatrami sa naskytol nevšedný pohľad na divú zver priamo v obci. Neboli to ale medvede
Video
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #letecká záchranka #horská záchranná služba #pád vrtuľníka #chata pod Rysmi