Viskupič: Bude lepšie, ak sa stane predsedom parlamentu Raši, a nie Danko

Lepším riešením bude, ak sa predsedom Národnej rady stane súčasný minister investícií Richard Raši (Hlas), a nie šéf SNS Andrej Danko vzhľadom na rozdiel medzi stranami Hlas a SNS. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol poslanec Marián Viskupič (SaS). Zatiaľ nepovedal, či by SaS Rašiho vo voľbe podporila. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) zopakovala, že na nominácii Rašiho trvajú. Podotkla, že Danko kandiduje aj v eurovoľbách a situácia sa každý deň mení.

26.05.2024 13:10
Marián Viskupič Foto: ,
Marián Viskupič
debata (4)

„Andrej Danko dnes nevie, či chce byť poslanec europarlamentu alebo chce byť predseda NR SR, alebo či chce ďalšie ministerstvo, takže každý deň robíme s nejakým iným scenárom,“ povedala Saková v súvislosti s debatami v koalícii o dohode na mene nového šéfa NR SR. Všetky záležitosti si podľa nej koalícia vydiskutuje za zatvorenými dverami. Trvá na tom, že pozícia predsedu NR SR patrí Hlasu-SD.

Viskupič je presvedčený, že oveľa lepšie riešenie bude, ak si Hlas dokáže ustáť svoju nomináciu pre Rašiho. „Sme schopní sa rozprávať o prípadnej podpore,“ doplnil.

Danko o zodpovednosti za atentát a politickej situácii
Video

Saková zdôraznila, že koalícia aj Hlas stoja za Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas) ako ministrom vnútra v súvislosti s riešením postupu ochranky pri atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer). Treba si počkať na vyšetrovanie Úradu inšpekčnej služby, potom sa bude dať podľa nej hodnotiť, či zásah bol alebo nebol v poriadku. Viskupič reagoval, že aj ministri v iných krajinách často odstupujú, hoci nenesú žiadnu priamu zodpovednosť za to, čo sa stalo. Súhlasí však s preverením zásahu. „Treba počkať na vyšetrenie, na výsledky, myslím si, že tu je v poriadku, že minister vnútra chce čakať,“ povedal. Sakovej sa zdá povrchné, ak sa žiada okamžitý odchod ministra.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Šutaj Eštok nahradí na čele Hlasu Pellegriniho, Raši by mal šéfovať parlamentu

Ministerka uviedla, že Šutaja Eštoka za budúceho predsedu Hlasu si vybral zakladateľ strany a zvolený prezident Peter Pellegrini. S výberom súhlasí, Šutaj Eštok je podľa nej mladý, vitálny a aktívny.

Saková aj Viskupič sa zhodli, že Slovensko potrebuje po atentáte na premiéra zmierenie. Strany SaS aj Hlas sú pripravené sadnúť si za okrúhly stôl strán. Viskupič dodal, že jeho strana robila slušnú opozičnú prácu a na tejto politike nie je čo meniť. Protesty boli podľa neho relatívne slušné, dodal, že žiadne ďalšie opozičné protesty aktuálne nie sú v pláne.

Šutaj Eštok: Polícia realizuje 48 prípadov nenávistných prejavov a vyhrážania sa politickým predstaviteľom
Video
4 debata chyba
Viac na túto tému: #richard raši #Andrej Danko #Národná rada SR #Denisa Saková