Po atentáte na Fica sa začali v online priestore šíriť hoaxy, napríklad „ukrajinská stopa“

Bezprostredne po útoku na premiéra Roberta Fica (Smer) sa začali v online priestore šíriť dezinformácie, hoaxy a konšpiračné naratívy. Zmonitoroval ich projekt Infosecurity.sk, podľa ktorého išlo v prvom rade o obviňovanie opozičných politických strán či médií hlavného prúdu z toho, že čin vyprovokovali.

27.05.2024 17:10
súd, fico, atentát, cintula, šts Foto: ,
Na snímke príslušníci Pohotovostného policajného útvaru odvážajú obvineného muža Juraja C. zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v sobotu 18. mája 2024.
debata (18)

Neskôr v informačnom priestore kolovali správy, ktoré spochybňovali, že sa útok skutočne stal. Nasledovali aj ničím nepodložené tvrdenia o zapojení ďalších osôb do útoku či zavádzajúce informácie o strelcovi. Tie šíril aj pravicový extrémista a dezinformátor Daniel Bombic na Telegrame, kde pôsobí pod pseudonymom Danny Kollar.

bombic Čítajte viac Británia rozhodla o vydaní extrémistu Bombica na Slovensko. Odkázal, že nikam nejde

Infosecurity.sk poukazuje na to, že ruské dezinformačné kanály sa snažia zneužiť útok a šíria klamstvá o údajnej ukrajinskej stope. „Dezinformačná kampaň s cieľom obviniť z pokusu o atentát Ukrajinu bola spustená cez prokremeľské kanály na Telegrame a botov na platforme X,“ uvádza Infosecurity.sk. Podľa portálu Wired boli kľúčovou súčasťou ruskej kampane neautenticky sa správajúce účty napojené na sieť Doppelgänger. Jeden z týchto účtov napríklad na sieti X napísal: „Útok vykonal muž naverbovaný ukrajinskými teroristami.“ Za dezinformačnou operáciou stojí podľa Infosecurity.sk organizovaná „sieť dezinformátorov aktívnych v európskom informačnom prostredí minimálne od mája 2022, korene kampane pritom siahajú do Ruskej federácie.“

Minister Šutaj Eštok a policajný prezident Solák o ďalších obvineniach v prípadoch schvaľovania trestného činu
Video
Zdroj: ta3

Spoločnosť Logically, ktorá monitoruje dezinformačné kampane, analyzovala obsah z viac ako 100 ruskojazyčných prokremeľských kanálov na Telegrame. Výskumníci uvádzajú, že dané kanály zhodne označovali útok ako motivovaný Ficovým „proruským postojom“. Wired upozornil napríklad na aktivitu telegramového kanálu vojenského blogera Michaila Zvinčuka, ktorý má 1,2 milióna odberateľov. V príspevkoch Zvinčuk tvrdil, že je veľmi pravdepodobné, že pri útoku na Fica sa objaví „ukrajinská stopa“.

Falošné správy o tom, že do plánovania útoku mala byť zapojená Ukrajina, sa rozšírili aj priamo na Slovensku. Napríklad dezinformačná stránka cz24news, ktorá publikuje pre české a slovenské publikum, hovorila o snahe Ukrajiny zastaviť Ficovu suverénnu politiku: „S vedomím, že Kyjev chce otvorene zabiť ‚proruských‘ politikov, slovenské úrady musia rozšíriť svoje vyšetrovanie za hranice krajiny.“

Vladimir Solovjov Čítajte viac Zabil iránskeho prezidenta agent Mossadu? Súvisí jeho smrť s atentátom na Fica? Ruskí propagandisti perlia

Konšpirátori tiež tvrdili, že manželka atentátnika údajne nadviazala komunikáciu s ukrajinskými spravodajskými službami, alebo že jeho manželka je Ukrajinka a polícia ju údajne zatkla. Policajný prezident Ľubomír Solák však túto informácie označil za hoax. Po internete sa tiež šírila fotografia Ukrajinca a falošného občianskeho preukazu, pričom údajne malo ísť o strelca.

„Mimo toho sa rozširovali tvrdenia o tom, že útok bol výsledkom nespokojnosti EÚ alebo NATO s posilňovaním národne orientovaných síl, resp. s výsledkami parlamentných a prezidentských volieb na Slovensku. Snahou bolo vytvoriť predstavu o tom, že útok má prepojenie na postoje Fica a strany Smer-SD k vojne na Ukrajine či kritiky voči NATO. Takéto výroky boli publikované zo strany ruských propagandistických médií (Sputnik, RT, TASS), kanálov ruskej rozviedky, ale aj zo strany ruských politikov,“ dopĺňa Infosecurity.sk.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

Infosecurity.sk je projekt zameraný na kontrolu informačného priestoru s ohľadom na dezinformácie a bezpečnosť na sociálnych sieťach, ktorý stojí v opozícii proti aktivitám dezinformačných aktérov. Cieľom je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a budovanie povedomia o dôležitých celospoločenských témach.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #dezinformačné weby #Hoaxy a podvody #atentát na Roberta Fica