Mohla Ficova ochranka zasiahnuť lepšie? Experti nasimulovali atentát z Handlovej

Česká spoločnosť Hard Task minulý týždeň uskutočnila na strelnici Oleško pokus, ktorého cieľom bolo potvrdiť či vyvrátiť medializované názory rôznych odborníkov v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica. Venovali sa problému, či ochranka mohla v tomto prípade urobiť viac pre minimalizáciu dôsledkov útoku krátkou palnou zbraňou z bezprostrednej blízkosti.

27.05.2024 16:25
Atentát na Fica - zadržanie strelca
Video

Pokus zrealizovala spoločnosť v spolupráci s redakciou CNN Prima News. „Vždy nás profesne prekvapí, koľko rôznych expertov a odborníkov sa objaví v médiách po podobných udalostiach, pričom ich hodnotenie nebýva založené na reálnych skúsenostiach z praxe. Bohužiaľ potom dochádza k preberaniu ich názorov a tým skresľovaniu radu dejov, čo nepomáha vôbec ničomu, nieto hľadaniu kvalifikovaných odpovedí a vecných riešení," povedal hlavný inštruktor spoločnosti Zdeněk Charvát, ktorému prešli rukami tisíce policajtov pri výcviku.

Doplnil, že práve preto sa rozhodli vykonať expertný pokus v prípade útoku na Roberta Fica, rovnako ako v prípade útoku osamelého strelca na filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, keď o expertízu prejavili médiá záujem.

súd, fico, atentát, cintula, šts Čítajte aj Ficov atentátnik ostáva v právoplatnej väzbe. O jeho vine a treste sa ešte len bude rozhodovať

„Naším cieľom bolo vykonať na profesionálnej úrovni niekoľko simulácií a posúdiť reálne možnosti zásahu proti útočníkovi. Na pokus sme pozvali väčšinu doteraz v médiách vystupujúcich expertov, ale bohužiaľ ani jeden naše pozvanie a ponuku na reálne vyskúšanie si ich rád a kritizujúcich postojov neprijal,“ dodal Charvát.

Expertného pokusu sa zúčastnilo celkom 23 ľudí, ktorí zaisťovali buď vstupné dáta a analýzy všetkých verejne dostupných záberov z priebehu útoku, alebo sa priamo podieľali na vykonaní expertných pokusov v úlohe chránenej osoby, členov osobnej ochrany, divákov a útočníka. Väčšina z nich sú súčasní alebo bývalí policajti, zvyšok účastníkov boli dobrovoľníci z radov civilnej streleckej verejnosti. Príprava a prevedenie trvali celkom 13 hodín. Pri pokusoch boli použité cvičné krátke palné zbrane s cvičným strelivom.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

Ochranka nemala šancu

Ako uviedli, po postavení scény vykonali niekoľko pokusov, pri ktorých ochranka realizovala rôzne scenáre zásahu proti útočníkovi. V prvom scenári osobní strážcovia, rovnako ako v prípade v Handlovej, nevedeli, kto z prítomných figurantov bude strieľať. V ďalších scenároch testovali, ako rýchlo a s akým úspechom sú strážcovia schopní vyriešiť situáciu. V tomto prípade vedeli, kto bude útočníkom, ale čakali na jeho prvý pohyb.

"Vo všetkých prípadoch sme situáciu navyše doplnili pozíciou ostreľovača, ktorý pri útoku na premiéra v Handlovej nebol, aby sme potvrdili či vyvrátili názory na jeho účinné zapojenie do riešenia,“ opísal Charvát a dodal, že z pozície skúseného strelca s mnohými stovkami tisícov vystrieľaných nábojov v kariére, je presvedčený, že v prípade cieľavedomého útočníka, ktorý je na svoj čin mentálne, fyzicky a technicky pripravený, je takmer nemožné eliminovať jeho čin úplne a vždy hrozia negatívne dôsledky, akých sme boli svedkami v Handlovej.

Robert Fico, streľba, Handlová Čítajte aj Iný názor na zásah Ficovej ochranky. Český expolicajt kritizuje televíznych odborníkov

Spoločnosť Hard Task Training je európskym lídrom v poskytovaní profesionálneho výcviku v oblasti streľby, taktiky a bojového zdravotníctva, pričom disponuje vlastným, pomerne rozsiahlym výcvikovým zázemím. Zdeněk Charvát má v oblasti bezpečnosti a výcviku v streľbe a taktike viac ako dvadsať rokov skúseností, ktoré zúročuje pri výučbe príslušníkov ozbrojených zložiek aj v civilnom sektore. Ako osobný ochranca pracoval niekoľko rokov v Iraku a Afganistane a bol zúčastnený mnohých krízových situácií.

chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #ochranka #atentát na Roberta Fica