SaS navrhuje medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu k atentátu. Rezort vnútra to nevylúčil

Opozičná SaS navrhuje vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer) so zástupcami koalície aj opozície. Chce tak predísť šíreniu dezinformácií či účelových dezinterpretácií týkajúcich sa vyšetrovania.

28.05.2024 12:01 , aktualizované: 17:06
debata (39)

Predstavitelia strany o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii ako o jednom z predpokladov pre celospoločenský zmier. Ministerstvo vnútra SR reagovalo, že prípadný vznik komisie bude možný až po ukončení vyšetrovania prípadu.

„Je dôležité, aby bol atentát vyšetrený tak, aby nedošlo k pochybeniam a zneužívaniu rôznych informácií účelovo, či už voči médiám alebo opozícii, alebo komukoľvek inému,“ vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Juraj Krúpa. Zámerom komisie by malo byť podľa neho predchádzať alebo vyšetrovať dezinformácie a dezinterpretácie týkajúce sa atentátu, ale aj prešetrenie možných pochybení v prípade vyšetrovania polície alebo úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Exšéf bodyguardov o atentáte na Fica: Ochranka nie je o násilí, ale o poriadnej príprave. Otázne je, kto mal aké informácie
Video
Zdroj: TV Pravda

„Za účelom dôkladného vyšetrenia atentátu na premiéra vznikol odborný vyšetrovací tím. Dozor nad ním prevzala generálna prokuratúra. Prípadný vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie bude možný až po celkovom ukončení vyšetrovania orgánmi činnými v trestnom konaní,“ uviedol v reakcii pre TASR hovorca rezortu vnútra Matej Neumann.

Líder SaS a poslanec NR SR Branislav Gröhling doplnil, že k spoločenskému zmieru by prispelo aj zastavenie vulgárnych a osobných útokov na médiá, novinárov a politických oponentov. Žiada tiež zaručenie slobody slova a slobody médií, teda ochranu médií pred politickými tlakmi.

Andrej Danko Čítajte viac Do diskusie len s občianskym. SNS chce regulovať pravidlá na internete, zaviesť poplatky za informácie a pokuty

Ministerstvo spravodlivosti SR nevidí dôvod na zriadenie vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra, uviedlo to v reakcii. Daný návrh nemá podľa rezortu oporu v žiadnom slovenskom právnom predpise, a teda nemá ani vyšetrovacie kompetencie.

Ministerstvo pripomenulo, že v danej veci prebieha vyšetrovanie zo strany inštitúcií, ktoré sú na to zo zákona určené. Zároveň vyzvalo predstaviteľov politických strán, aby sa zdržali takých verejných vyhlásení, ktoré by mohli prispieť k nárastu ďalšej polarizácie spoločnosti.

Žilinka: Zriadenie komisie nemá oporu v slovenskom právnom poriadku

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje návrh zriadenia medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na Fica za nenáležitý, uviedol to v reakcii. Navrhovaná medzinárodná vyšetrovacia komisia nemá podľa Žilinku oporu v slovenskom právnom poriadku. „Slovenský Trestný poriadok veľmi jasne určuje orgány prípravného konania trestného, ktoré vykonávajú vyšetrovanie – policajt, dozor nad zákonnosťou prípravného konania – prokurátor, a ktoré rozhodujú o zásahoch do niektorých ústavou garantovaných práv – sudca pre prípravné konanie,“ uviedol Žilinka.

Zároveň pripomenul, že v predmetnej veci sú slovenskými orgánmi činnými v trestnom konaní vedené trestné stíhania. K spoločenskému zmieru by podľa jeho slov prispelo rešpektovanie a dôvera v činnosť slovenských orgánov.

súd, fico, atentát, cintula, šts Čítajte viac Po atentáte na Fica sa začali v online priestore šíriť hoaxy, napríklad „ukrajinská stopa“
39 debata chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica