Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

Ministerstvo kultúry považuje úvahy a výzvy o výstražnom trojhodinovom štrajku v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), ktoré prezentujú niektorí zamestnanci, za koordinovaný protest organizátorov, súčasného vedenia telerozhlasu a niektorých politických strán.

28.05.2024 18:17
SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX Foto: ,
Účastníci protestného pochodu vytvorili pred budovu Slovenského rozhlasu živú reťaz 27. marca 2024.
debata (158)

Rezort kultúry vo svojom stanovisku zdôraznil, že nejde o štrajk, ktorý „možno definovať v najširšom slova zmysle ako zákonom priznanú možnosť zamestnanca organizovane prerušiť výkon práce". Ministerstvo označilo požiadavky z takzvaného štrajkového manuálu za zavádzajúce a podľa neho poukazuje na to, že organizátorom nejde o spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky, ale o zachovanie súčasného stavu aj so „všetkými za roky nahromadenými negatívami".

Machala v Ide o pravdu: Zem nie je plochá, bola to odo mňa provokácia. V RTVS už protestujú, aj keď ešte nevedia, čo by sa malo zmeniť
Video

„V tzv. „Štrajkovom manuáli“ absolútne nekorektne uvádzajú, že nový Zákon o STVR prinesie zmeny, ktoré neumožnia pracovať v spravodlivých a uspokojujúcich podmienkach. Žiadajú zachovanie súčasného status quo, nedotknuteľnosť súčasného vedenia inštitúcie, stiahnutie Zákona o STVR alebo jeho zásadné prepracovanie, aby bola zabezpečená nezávislosť a sloboda práce zamestnancov a spolupracovníkov. Zároveň požadujú adekvátne financovanie verejnoprávneho média na úrovni, ktorá sa približuje úrovniam krajín s porovnateľným mediálnym trhom v rámci Európskej vysielacej únie," uviedlo MK SR. Dodalo, že napriek konsolidačným opatreniam vlády má RTVS k dispozícii podobný objem prostriedkov ako vlani. Rezort tiež zdôraznil, že nová legislatíva o verejnoprávnom vysielateľovi mu poskytne priestor na získanie ďalších prostriedkov z reklamy.

budova RTVS Mlynská dolina Čítajte viac Spory okolo RTVS: Machaj a Gallo sa obviňujú z účelového konania

„Ministerstvo kultúry SR preto dôrazne upozorňuje verejnosť na hrubé zavádzanie organizátorov tzv. výstražného štrajku o ohrození nezávislosti a slobody práce zamestnancov a spolupracovníkov," tvrdí ďalej ministerstvo. Vyjadrilo sa, že organizátorom, vedeniu RTVS aj ich politickým podporovateľom sa zrejme nepáčia niektoré ustanovenia zákona o STVR, ktoré napríklad deklarujú, že verejnoprávny vysielateľ prináša „nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí. Ministerstvo tiež vyjadrilo presvedčenie, že nová legislatíva zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej práce i pre tvorcov vo verejnej službe.

RTVS, rozhlas Čítajte viac Štrajkový výbor RTVS ostáva v štrajkovej pohotovosti. Invektívy zo strany rady sú ponižujúce, hovorí
158 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #RTVS #Ministerstvo kultúry