Tenké črevo mal prestrelené na piatich miestach. Podľa Kaliňáka Fico po dlhých dňoch prijíma stravu

Premiér Robert Fico (Smer) mal prestrelené tenké črevo na piatich miestach. Na mítingu v Kysuckom Novom Meste to povedal šéf jeho zboru poradcov Erik Kaliňák. Informuje o tom portál postoj.sk. Premiér utrpel zranenia pred dvomi týždňami po streľbe po výjazdovom rokovaní v Handlovej. Podľa podpredsedu vlády Roberta Kaliňáka je dobrá správa, že "pacient po dlhých dňoch už prijíma stravu", čo oprávňuje hovoriť o dobrej prognóze.

29.05.2024 11:35 , aktualizované: 13:24
debata (82)
Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

„Bol som tam na mieste, rozprával som sa s lekármi a boli to milimetre, ktoré rozhodovali o tom, či dôjde k porušeniu niečoho zásadného a bude to fatálne,“ povedal Erik Kaliňák s tým, že tenké črevo bolo síce päťkrát prestrelené, ale lekári vykonali zázraky.

Podľa chirurgov je poranenie tenkého čreva relatívne šťastnejšie zranenie z hľadiska prognózy, aj keď vyžaduje pooperačné preplachovanie brucha a liečbu antibiotikami, aby sa predišlo sepse.

Vicepremiér Robert Kaliňák pripomenul, že u Fica ide o štyri strelné poranenia. Brušná dutina bola poranená najvážnejším spôsobom a zásah dostala “časť pohybového ústrojenstva v ľavej časti tela”.

“Nechcem byť ako NHL, ktorá hovorí o zraneniach dole a hore, ale faktom zostáva, že bolo toto pohybové ústrojenstvo dosť narušené a to isté platí aj o tráviacom trakte. To najťažšie zranenie súviselo s tým. Ruka je už dnes celkom v pohode, aj noha, tá druhá noha,” uviedol vicepremiér počas tlačovej besedy po rokovaní vlády. Za veľmi dobrú správu považuje že premiér je po dlhých dňoch schopný prijímať stravu. Rehabilitácia však podľa neho bude extrémne dlhá a je to nápor nielen na fyzický stav organizmu, ale aj na psychický. „Myslím si, že ľudí, ktorí prežili štyri strelné poranenia, nie je veľa, štatisticky – a nikto z nás si nevie predstaviť, čím si ten človek prechádza,“ povedal. Požiadal preto všetkých, aby premiérovi dali čas.

Fica privážajú do nemocnice v Banskej Bystrici
Video
Zdroj: ta3

Liečba predsedu vlády Roberta Fica naďalej prebieha podľa očakávaní, pacientov stav je uspokojivý. Informoval o tom v stredu tlačový odbor Úradu vlády SR. Premiér je hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Premiéra vážne postrelil 71-ročný muž po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej, ktoré bolo 15. mája. Páchateľa vzal Špecializovaný trestný súd do vyšetrovacej väzby.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...
82 debata chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica