Nová národná nemocnica vyrastie v bratislavskom Ružinove. Zbúrajú pre ňu zimný štadión

Vláda v stredu odobrila výstavbu novej národnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Nemocnica by mala mať kapacitu 1015 lôžok a dokončená by mala byť najneskôr do konca roka 2032. V lokalite Rázsochy, kde mala nemocnica pôvodne stáť, chce štát najneskôr do roku 2031 postaviť Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) s kapacitou 446 lôžok.

29.05.2024 13:14
NUN, Národná univerzitná nemocnica Foto:
Vizualizácia Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá bude situovaná v mestskej časti Ružinov.
debata (21)

Navrhované riešenia zabezpečia podľa Ministerstva zdravotníctva SR efektívne a hospodárne vynakladanie verejných finančných prostriedkov, vytvoria predpoklad pre efektívny časový harmonogram výstavby Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave v prospech pacientov i zdravotníkov. Zároveň podľa rezortu prispejú k zvýšeniu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci Bratislavského samosprávneho kraja aj v rámci celej SR.

Vizualizácia Národnej univerzitnej nemocnice v... Foto: MZ SR
Národná univerzitná nemocnica, NUN, vizualizácia Vizualizácia Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá bude situovaná v mestskej časti Ružinov.

Národná nemocnica by mala vzniknúť rekonštrukciou bloku D ružinovskej nemocnice a dobudovaním novej v súčasnom priestore zimného štadióna. Vzniknúť by tiež mohlo vzdelávacie zázemie formou kampusu tak, ako bolo navrhnuté v lokalite Rázsochy.

Vizualizácia Národného ústavu detských chorôb,... Foto: MZ SR
NUDCH, vizualizácia, rázsochy, Národný ústav detských chorôb Vizualizácia Národného ústavu detských chorôb, ktorý majú postaviť na Rázsochách.

Plány rezortu zdravotníctva, týkajúce sa zmeny lokality výstavby novej nemocnice, už skôr kritizovali opozičné PS, KDH a hnutie Slovensko, rovnako aj Lekárske odborové združenie a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Opoziční poslanci sa pokúsili ministerku Zuzanu Dolinkovú (Hlas) v súvislosti s riešením novej nemocnice v Bratislave aj odvolať. Dolinková na svoj koniec vo funkcii dôvod nevidela, parlament ju vo funkcii podržal.

Dolinková v Ide o pravdu: Pri Rázsochách sa roky neurobilo nič. Kritizujú tí, ktorí to mohli pohnúť
Video
Archívne video
martin, nemocnica Čítajte aj Skončí výstavba nemocnice v Martine tak ako Rázsochy? Dolinková chce mať skelet do 2026, do hry však vstúpila prekážka
21 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #zdravotníctvo #nemocnica #Rázsochy