Šimečka vyzval Šutaja Eštoka, aby zodpovedal viaceré závažné otázky týkajúce sa atentátu

Podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vyzval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), aby dva týždne po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer) zodpovedal viaceré závažné otázky. Týkajú sa prípadného pochybenia bezpečnostných zložiek, úniku lekárskej správy premiéra či toho, kto bude niesť zodpovednosť.

29.05.2024 16:25
šimečka Foto: ,
Podpredseda NR SR Michal Šimečka (PS) počas 12. schôdze Národnej rady SR 7. mája 2024 v Bratislave.
debata (43)

„Vyzývam ministra vnútra, aby na tieto otázky odpovedal úplne a čo najskôr. Inak budeme musieť na júnovej schôdzi NR SR podniknúť príslušné kroky,“ zdôraznil Šimečka.

Šimečka: Atentát na Fica nie je bianko šek na okresávanie slobody médií alebo občianskej spoločnosti
Video
Zdroj: Archívne video

Od šéfa rezortu vnútra požaduje odpoveď, či pri útoku na predsedu vlády došlo k pochybeniu bezpečnostných zložiek. Taktiež sa pýta, ako mohla na verejnosť uniknúť lekárska správa premiéra či nahrávka rozhovoru s atentátnikom. Za najzásadnejšiu otázku považuje, kto bude za tieto zlyhania niesť zodpovednosť.

Fico postrelenie prevoz BBX Čítajte viac Tenké črevo mal prestrelené na piatich miestach. Podľa Kaliňáka Fico po dlhých dňoch prijíma stravu

PS zároveň odmieta snahy ministrov za Hlas a Smer hádzať vinu za atentát na opozíciu a médiá. Odkazuje, že v hnutí prispeli k vyhrotenej a nenávistnej atmosfére v spoločnosti najmenej zo všetkých, poukazujúc na ich slušnú a odbornú politiku. Čin atentátnika označil za vyvrcholenie agresivity vo verejnom priestore. „My sme navrhli 100 dní pre upokojenie situácie, koalícia namiesto toho pokračuje v štvaní proti opozícii, médiám a státisícom našich voličov,“ dodal Šimečka.

Šutaj Eštok informuje o záveroch rokovania bezpečnostnej rady
Video
Zdroj: tasr

Minister vnútra v aktuálnej reakcii pre TASR pripomenul, že naďalej prebieha dôsledné vyšetrovanie nielen samotného atentátu, ale aj postupu bezpečnostných zložiek. „Po ukončení tohto vyšetrovania prijmem v prípade potreby ako minister vnútra náležité opatrenia a budem o nich informovať verejnosť,“ ubezpečil Šutaj Eštok.

Zároveň zdôraznil, že dôvody napätia v spoločnosti, ktoré vyústili do atentátu na predsedu vlády, nemajú nič spoločné s postupom bezpečnostných zložiek po tomto čine. „Chápem, že Šimečku vyľakal aktuálny prieskum verejnej mienky, ktorý ako najvážnejšie príčiny atentátu jednoznačne pomenoval správanie sa opozičných strán, organizovanie protestov a činnosť médií,“ skonštatoval Šutaj Eštok s tým, že mienka ľudí sa nedá zmeniť ďalším politickým útokom, ale hlbokou sebareflexiou a dlhodobou zmenou politiky.

Exšéf bodyguardov o atentáte na Fica: Ochranka nie je o násilí, ale o poriadnej príprave. Otázne je, kto mal aké informácie
Video
Zdroj: TV Pravda

Šutaj Eštok je naďalej presvedčený, že ochranka pri atentáte na premiéra urobila maximum v daných podmienkach a svojím zásahom mu zachránila život. Potvrdil, že inšpekcia naďalej prešetruje zásah a pokiaľ toto vyšetrovanie preukáže pochybenie, je pripravený vyvodzovať zodpovednosť.

Vyšetrovací tím atentátu podľa ministra vnútra naďalej pracuje aj s verziou, že páchateľ bol, ale aj že nebol osamelý útočník. Platí tiež stanovisko generálnej prokuratúry o možnosti trestný čin prekvalifikovať na terorizmus. Dodal, že o posune budú informovať.

eštok a šutaj Čítajte viac Šutaj Eštok chce zmeny v polícii zaviesť čo najskôr, komunikovali o nich aj s eurokomisiou
43 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok #atentát na Roberta Fica