Súdna rada nesúhlasí so stíhaním sudkýň z kauzy Víchrica pre ohýbanie práva

Súdna rada na neverejnom zasadnutí v utorok 28. mája hlasmi štrnástich prítomných členov vyslovila nesúhlas s trestným stíhaním bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu Jarmily Urbancovej a ďalšej sudkyne Otílie Dolákovej pre trestný čin ohýbania práva.

30.05.2024 09:02 , aktualizované: 10:55
debata (10)

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku šéfky rady Marcely Kosovej, všetci členovia súdnej rady sa veľmi podrobne s odbornou starostlivosťou venovali v diskusii všetkým zákonným podmienkam a parametrom potrebným na rozhodnutie.

„Skutočnosť, že súdna rada vyslovila nesúhlas s trestným stíhaním sudcu pre trestný čin ohýbania práva, neznamená, že trestné stíhanie takéhoto sudcu nemôže pokračovať pre iný trestný čin," zdôraznila Kosová.

Marcela Kosová Čítajte viac Mazákovo miesto je obsadené, novou šéfkou Súdnej rady sa stala sudkyňa Kosová

Urbancovú obžaloval prokurátor bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry z trestného činu podplácania a prečinu nepriamej korupcie v súbehu so zločinom ohýbania práva, a Dolákovú zo zločinu ohýbania práva. Proces v tejto veci sa začal Na Špecializovanom trestnom súde v septembri 2023, pričom obidve obžalované vyhlásili, že sú nevinné.

Jarmila Urbancová Čítajte viac Sudkyňa Urbancová z Víchrice: Dolákovú nepoznám, nikdy som žiadny úplatok nedala a ani neprijala

Urbancová sa podľa obžaloby v roku 2018 stretla so sudcom Vladimírom Sklenkom, ktorého mala za úplatok 30-tisíc eur žiadať, aby ovplyvnil pojednávanie vo veci firmy Technopol servis. Rovnako mala dať počas svojho pôsobenia aj úplatok 5 000 eur sprostredkovane cez Sklenku Dolákovej, ktorá mala v krátkom čase vytýčiť v istej veci termín a rozhodnúť v prospech žalobcu. Obhajca Urbancovej v septembri minulého roku na súde uviedol, že obžalobu považujú za nedôvodnú, lebo činy sú neustálené v čase a mieste, kde sa mali odohrať. Obhajca hovoril aj o porušení práva na obhajobu, lebo v obžalobe nie je osoba, ktorá mala byť spolupáchateľom, menovaná celým menom, ale len iniciálami V. S. Celá obžaloba, ktorá má 114 strán, je podľa neho len kompilát z výsluchov svedka – sudcu Vladimíra Sklenku, „ale z toho nevyplýva nič iné ako klamstvo“. S obžalobou nesúhlasí podľa obhajcu Dolákovej ani jeho klientka a tvrdí, že skutok nespáchala. „Nie je zrejmé, v akom období ani kým mala byť oslovená za účelom konania v rozpore s právom,“ dodal advokát.

Sádovský aj Urbancová trvajú na tom, že s prípadom podozrivých sudcov nič nemajú
Video

Obe sudkyne obvinila polícia v rámci akcie Víchrica v októbri 2020. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry vtedy zadržali a obvinili aj právnika Zoroslava Kollára, exšéfa Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera, sudkyňu Okresného súdu Bratislava I Katarínu B. alebo sudcu NS SR Jozefa K.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Jarmila Urbancová #Súdna rada SR #Otília Doláková