Inšpekcia navrhuje obžalovať čurillovcov za zneužívanie právomocí. Obhajca Kubina: V normálnej krajine by ich ani neobvinili

Za predchádzajúcich vlád to boli elitní vyšetrovatelia, ktorí pracovali na prominentných kauzách. Po vlaňajších predčasných voľbách sa však domček z karát na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) začal rúcať a skupinka vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, v médiách známa ako "čurillovci", bola postupne odstavovaná od prípadov. Nasledoval koniec vojny v polícii a vo štvrtok sa ich prípad posunul ďalej. Vyšetrovateľ inšpekcie navrhol podať obžalobu na siedmich policajtov okolo Čurillu a dozorujúci prokurátor už dostal spis.

30.05.2024 09:53 , aktualizované: 13:29
debata (121)

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra ukončil po dva a pol roku prípad návrhom na podanie obžaloby na dovedna siedmich policajtov. „J. Č., P. Ď., Š. M., M. S., B. D., R. M. a P. S. sú obvinení z trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa. P. Ď. je okrem toho obvinený aj z trestného činu marenie úlohy verejným činiteľom. Počas vyšetrovania bolo prepočutých osemtisíc hodín zvukového záznamu a spracovaných 15 spisových zväzkov v počte 6 678 strán,“ informovala hovorkyňa úradu Andrea Dobiášová.

Pri iniciálach obžalovaných by malo ísť o Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašinu, Milana Sabotu, Branislava Dunčka, Roberta Magulu a Pavla Scholza. Čurilla a Ďurka už roku 2021 strávili vo väzbe dva týždne. Dôvodom boli podozrenia z manipulácie so svedkami. Nakoniec vyplynulo, že väzba bola nezákonná a ministerstvo spravodlivosti im za to vyplatilo 52 eur.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) označil prípad čurillovcov za typický znak nešťastného obdobia bývalých vlád, keď sa trestné právo zneužívalo na politický boj proti vtedajšej opozícii. „Som rád, že sa toto obdobie skončilo a polícia dnes robí presne to, čo robiť má – pomáha a chráni, a nepletie sa do politiky. Ľudia si však o minulosti zaslúžia vedieť pravdu – a tá je teraz v rukách prokurátorov a sudcov,“ uviedol na sociálnej sieti.

Obhajca viacerých obvinených policajtov Peter Kubina verejne prisľúbil, že ak bude podaná obžaloba na súd, zverejní ju a zverejní aj ich stanovisko k nej. „Veľmi sa tešíme, až táto vec konečne dôjde na súd a ten to nezávisle a nestranne vyhodnotí. Presne tak, ako sa to stalo už pri rozhodovaní o väzbe v októbri 2021, pretože odvtedy sa dôkazná situácia vo veci menila iba ak v prospech obvinených policajtov,“ reagoval Kubina.

Kubina o neodkladnom opatrení: Súd mal právomoc. So sudcom nemám žiadny vzťah
Video

Od káuz do cely

Stíhaným policajtom na jar 2021 odpočúvali kancelárie na NAKA a počúvali, na čom práve robia a koho z inšpekcie chcú preverovať. V septembri 2021 ich napokon zadržali, obvinili a okresný sudca ich na dva týždne posadil do väzby. Vyšetrovateľov, ktorí dovtedy robili na citlivých kauzách s politickým presahom vrátane známych prípadov Boží mlyn, Očistec či Judáš, spochybnili. Inšpekcia ich obvinila z toho, že chceli účelovo vyšetrovať ľudí z inšpekcie, ale aj zo Slovenskej informačnej služby či Národného bezpečnostného úradu a že si dôvody vymýšľali. Dodnes sú preto obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Policajti z NAKA, naopak, tvrdili, že mali skutočné podozrenia o trestnej činnosti a štandardne ich preverovali. Nahrávkami z kancelárií sa zaoberá už aj Ústavný súd. Advokát Kubina totiž spochybnil, za akých okolností vznikli a či sú vôbec zákonné.

Koniec vojny v polícii

Expremiér Igor Matovič to nazýval obdobím rozviazaných policajných rúk, premiér Robert Fico (Smer) zase porušovaním ľudských práv. Mediálnou tvárou vyšetrovania sa stal Ján Čurilla. Ten pracoval v polícii vyše dvadsať rokov, no v poslednom volebnom období sa venoval viacerým prípadom nominantov Smeru.

Aktuálna vládna garnitúra však na ich postupy pri vyšetrovaní stále poukazovala. Čurillov hlas znel aj z nahrávok z odpočúvaní, ktoré proti nemu používala policajná inšpekcia. Tieto nahrávky používala na tlačových konferenciách strana Smer.

Vojnu v polícii rozpútalo krížové odpočúvanie jednotlivých oddelení. Z jedného z nich na základe odpočúvaní kancelárií vyšetrovateľov NAKA a ich komunikácie cez mobilnú aplikáciu WhatsApp podľa Úrady vlády vyplynuli podozrenia, že policajti okolo Čurillu vyčkávali so vznesením obvinenia a zadržaním obvineného podľa toho, ktorý sudca mal službu na Špecializovanom trestnom súde.

V ďalšom prípade Úrad vlády odkazuje na odpočúvanie, kde policajti spomínajú existenciu dohody medzi prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry a dvomi sudcami Špecializovaného trestného súdu, aby konkrétny obvinený ostal vo väzbe napriek tomu, že všetci vedeli, že je v nej nezákonne, a preto by mal byť okamžite prepustený.

Na jednej z nahrávok bývalý vyšetrovateľ NAKA Róbert Magula hovoril, akú majú úlohu. „Úloha je spraviť Smer zločineckú skupinu, a tak úplne zničiť opozíciu,“ opakovane znelo zo Súmračnej ulice a Smer sa k týmto slovám stále vracal. Faktom však zostáva, že vyjadrenie bolo vytrhnuté z kontextu a Fico v skutočnosti mesiace zamlčiaval, čo sa na nahrávke odohralo predtým a čo slová vyšetrovateľov ukazuje v úplne inom svetle. Dnes je to však už jedno.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Rezortu vnútra hrozí pokuta 100-tisíc eur za postup v prípade „čurillovcov"

Advokát „čurillovcov“ Kubina v reakcii konštatoval, že v normálnej krajine by obvinenie voči jeho klientom nikdy nebolo vznesené. „V o niečo menej normálnej, ale stále zákony a súdne rozhodnutia rešpektujúcej krajine by toto obvinenie bolo zrušené okamžite po tom, čo ho za nedôvodné označil súd v konaní o väzbe. Napokon tak sa to obvykle robí aj u nás vo všetkých ostatných prípadoch okrem tohto,“ zdôraznil Kubina.

Na Slovensku sa však podľa neho aj taká jednoduchá vec najskôr vyšetruje dva a pol roka, počas toho istého dva a pol roka Ústavný súd rozhoduje o legalite jediného použitého dôkazu „a všetci sa tvária, aký super prípad majú“. „A počas toho istého dva a pol roka rôzni obvinení a obžalovaní politici a ich obhajcovia a roztlieskavačky bez rešpektu k prezumpcii neviny verejne dehonestujú a dehumanizujú čestných a neúplatných policajtov, ktorých krivo obvinili,“ vyhlásil advokát.

Exminister vnútra Roman Mikulec (bývalé hnutie OĽaNO) sa vyšetrovateľov zastal. „Som absolútne presvedčený, že stíhanie týchto vyšetrovateľov je nedôvodné,“ skonštatoval. Spolu s hnutím Slovensko vníma návrh na podanie obžaloby ako pokračovanie pomsty voči vyšetrovateľom, ktorí si dovolili vyšetrovať aj závažné kauzy, týkajúce sa politických strán Smer, Hlas a SNS. Zároveň hovorí o pokračovaní demontáže právneho štátu a o silových rozhodnutiach.

Status čurillovcov

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) ešte vlani označil poskytnutie ochrany policajtom okolo Čurillu za nezákonné a podľa ministra došlo k spáchaniu trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Obvinených policajtov po nástupe do funkcie pozbavil výkonu služby. Keďže mali status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.

Vtedajší špeciálny prokurátor Daniel Lipšic reagoval, že prokurátori dnes už zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry poskytli čurillovcom ochranu plne v súlade so zákonom. Ak existuje kvalifikované oznámenie a žiadosť o poskytnutie ochrany, prokurátor je podľa Lipšica „povinný takúto ochranu svojím opatrením bezodkladne poskytnúť. Ak by to neurobil, konal by arbitrárne a svojvoľne“. Zdôraznil, že poskytnutie ochrany prokurátori nad rámec zákona aj rozsiahlo odôvodnili.

Takáto ochrana môže byť podľa Lipšica poskytovaná aj policajtovi. „A najmä, keď má vedomosť o nezákonnej činnosti iných orgánov, ktoré sa môžu týkať aj Policajného zboru. Napríklad nezákonnej činnosti spôsobenej zasahovaním do vyšetrovania konkrétnych káuz,“ podotkol Lipšic.

Roman Michelko Čítajte viac Vyšetrovateľ Čurilla žaluje poslanca Michelka, žiada 70-tisíc eur a ospravedlnenie

© Autorské práva vyhradené

121 debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad inšpekčnej služby #čurillovci