Lekárka, ktorá vyoperovala zlé oko, dostala podmienku a nesmie operovať

Lekárku z prípadu vyoperovaného nesprávneho oka odsúdil Mestský súd Bratislava I na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou dva roky, nesmie tiež dva roky operovať a zaplatí aj odškodné pacientovi. Trestný rozkaz je od 13. februára právoplatný. Vyplýva to z vyjadrenia súdu, ktoré poskytol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

30.05.2024 11:53
debata (16)

„Mestský súd Bratislava I trestným rozkazom zo dňa 28. decembra 2023 v Bratislave podľa paragrafu 353 odseku jeden Trestného poriadku rozhodol tak, že obvinenú prof. PhDr. MUDr. Alenu Furdovú PhD., MPH, MSc uznal vinnou z prečinu ublíženia na zdraví,“ uvádza sa v stanovisku.

Boli sme na artroskopickej operácii kolena
Video

Náhrada škody sa týka nielen pacienta, ale aj Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „Je povinná nahradiť poškodenému škodu v sume 64 015,50 eura, VšZP škodu v sume 140,58 eura a Sociálnej poisťovni v sume 18 663,06 eura,“ píše sa v stanovisku.

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali v roku 2021 pacientovi nesprávne oko. Prípad, na ktorý upozornila TASR, preveroval okrem polície aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podnet vyhodnotil ako opodstatnený a zariadenie pokutoval. Nemocnica potvrdila, že po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. Do tzv. checklistu sa zapracovali nové poznatky.

František Rapan, operácia, koleno, nemocnica, Nitra, okresný sud, rozsudok Čítajte viac Za zle zoperované koleno v Nitre môže dôchodca získať ďalšie odškodnenie. Súri ho však vek
16 debata chyba
Viac na túto tému: #operácia #mestský súd #nemocnica Ružinov