Prokurátor zrušil osem obvinení v kauze únosu Vietnamca a prikázal inšpekcii konať

V kauze únosu Vietnamca zrušil dozorujúci prokurátor obvinenie. Dôvodom majú byť závažné formálne a procesné chyby v postupe vyšetrovateľa. Zároveň prikázal vo veci konať Úradu inšpekčnej služby. Vyplýva to z informácií, poskytla hovorkyňa bratislavskej krajskej prokuratúry Gabriela Kováčová. Upozornil na to policajný exprezident Štefan Hamran.

30.05.2024 15:30 , aktualizované: 16:58
Trinh Xuan Thanh Foto:
Trinh Xuan Thanh na súde vo vietnamskom Hanoji. Archívna snímka je z roku 2018.
debata (47)

Hovorkyňa priblížila, že uznesenie vyšetrovateľa prokurátor zrušil 29. apríla z dôvodu jeho nezákonnosti a neopodstatnenosti. „Súčasne prikázal, aby vo veci konal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Policajného zboru z dôvodu, že na tejto súčasti už je vedené konanie pre ten istý skutok,“ vysvetlila hovorkyňa. Vyšetrovateľ NAKA obvinil 27. marca v prípade osem občanov Vietnamu.

Vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha podľa informácií nemeckých médií v lete 2017 pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave.

Trinh Xuan Thanh Čítajte viac V kauze únosu Vietnamca obvinila NAKA osem ľudí. Je medzi nimi aj bývalý Ficov poradca

Bývalý poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati) na tlačovej konferencii zdôraznil, že od skutku uplynulo sedem rokov a slovenské orgány za tú dobu neboli schopné vyšetriť možné zneužitie slovenského vládneho špeciálu. „Kým Nemci už majú dva rozsudky, ktoré hovoria o tom, že v Nemecku boli spolupáchatelia, ktorí pomohli zaviesť tohto Vietnamca na Slovensko a odtiaľ cez Moskvu do Vietnamu, Slovensko nič," skonštatoval Šeliga.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #demokrati #NAKA #Štefan Hamran #Úrad inšpekčnej služby #kauza únosu Vietnamca