Prezidentka odobrila kratšie fungovanie detských ambulantných pohotovostí

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti sa od júla skrátia z 22.00 h na 20.00 h. Novela upravuje aj ordinačné hodiny pediatrov v bežných ambulanciách. Pacientom budú k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň do 16.00 h.

31.05.2024 11:09 , aktualizované: 11:20
Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie Foto: ,
Spoločné vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej a jej nástupcu Petra Pellegriniho po atentáte na premiéra Roberta Fica.
debata (2)

Opatrenia majú podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre deti na celom Slovenskom, kým do systému nepríde nová generácia pediatrov.

Zmeny šéfka rezortu avizovala po májových rokovaniach so zástupcami pediatrov a Združením miest a obcí Slovenska.

Rebríček slovenských nemocníc 2023: Skokan roka postúpil oproti minulosti o 21 priečok
Video

Novela prináša zmeny aj pri zavádzaní optimalizácie siete nemocníc. Upravuje možnosť vydávať tzv. vyhlášku o kategorizácii aj v priebehu roka a pri viacerých úkonoch predlžuje lehoty o jeden rok.

Zvýšenie ochrany zdravia pri práci

Prezidentka Čaputová podpísala dnes aj novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Ochrana zdravia zamestnancov pri práci sa zvýši, úprava sa týka práce s karcinogénnymi faktormi, mutagénnymi faktormi a reprodukčne toxickými faktormi.

„Reprodukčne toxické faktory podobne ako karcinogénne faktory a mutagénne faktory patria medzi látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy z dôvodu, že môžu mať vážne a nezvratné účinky na zdravie zamestnancov, najmä na pohlavné funkcie a plodnosť dospelých mužov a žien, na laktáciu žien a na vývoj ich potomstva“ uvádza sa v návrhu.

Novela súvisí s transpozíciou smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie. Mení aj školský zákon. Rieši vyučovanie telesnej a športovej výchovy na školách. Po novom by sa tak mohli do rozsahu hodín povinnej telesnej výchovy započítavať aj športové výcviky, kurzy pohybových aktivít v prírode, športová príprava a pohybové aktivity organizované v škole mimo vyučovacích hodín a v školskom klube detí.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentka #Zuzana Čaputová #ambulantné pohotovostné služby