Fajčí u nás najviac mladých v Európe, môžu za to aj elektronické cigarety. Treba ich zakázať?

Vo fajčení cigariet u dospelej, ale aj u detskej populácie patríme k lídrom v Európe. Ako to zmeniť? Vypočujte si podcast s odborníkmi Ľubomírom Okruhlicom a Borisom Rášom.

31.05.2024 18:20
debata (1)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Na Slovensku zomrie kvôli chorobám spôsobeným fajčením ročne až 11 tisíc ľudí. V Európe patríme v prepočte na počet obyvateľov k lídrom v návyku na nikotín. „Odhad je, že 800 tisíc až milión Slovákov je závislých od nikotínu, alebo trpia negatívnymi následkami dlhodobého fajčenia,“ hovorí odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica.

Pozornosť sa v rámci svetového dňa bez tabaku aktuálne zameriava na mládež. Podľa štúdií totiž drvivá väčšina, až 90 percent dospelých fajčiarov začala s týmto neduhom práve pred dovŕšením dospelosti a fajčenie je populárne aj u súčasnej mládeže. „Sú prípady, že s fajčením začínajú aj osem, deväť ročné deti. Kritický vek je okolo 13 až 17 rokov. V tom veku sa stávajú veľmi ľahko závislými,“ tvrdí Okruhlica. „Až 60 percent mladých má na Slovensku skúsenosť s fajčením, tam sme v rebríčku najvyššie v rámci Európy. Pri elektronických cigaretách je to viac ako polovica mladých, tam sme na piatom mieste,“ dopĺňa psychológ Boris Rášo.

Jedným z faktorov, ktoré k nárastu fajčenia u mládeže prispieva je podľa odborníkov fenomén elektronických cigariet. „Ochucovanie tých produktov ovocnými či cukríkovými príchuťami a ich dizajn môže byť lákadlom, prečo s nimi deti experimentujú skôr ako s cigaretami,“ tvrdí Rášo.

  • Mali by sa teda elektronické cigarety zakázať, hoci boli vyvinuté a predávajú sa pod zámienkou menej škodlivého fajčenia?
  • Čo môže urobiť štát pre to, aby ľudia nefajčili, respektíve, aby nezačínali fajčiť aspoň v tak skorom veku?
  • A ako by sa podľa expertov z Centra pre liečbu drogových závislostí mali k fajčeniu detí postaviť ich rodičia?

Ďalšie podcasty Pravdy

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #Ľubomír Okruhlica #závislosti #Počúvajte Pravdu #fajčenie mladistvých