Ako predať Slovensko do zahraničia? Hrady, hory, lesy a jazerá žijú z letných dovoleniek. Štát chce z toho vyťažiť

Zasnežené vrcholy tatranských štítov sú jedným z prvých symbolov Slovenska. No nie sú to len hory, ktoré lákajú turistov do srdca Európy. Hrady, jazerá a lesy sú letnou výkladnou skriňou štátu. Slovenský turizmus však po pandémii vstáva s plnou silou otvára letnú sezónu.

03.06.2024 13:35
debata (19)
Cestovný ruch na Slovensku počas leta
Video

Ministerstvo cestovného ruchu a športu verí, že tento rok sa záujem turistov priblíži na úroveň v roku 2019. Posledný predpandemický rok bol pre slovenský turizmus rekordnou sezónou. Vtedy Slovensko navštívilo 6,4 milióna turistov, počet prenocovaní dosiahol 17,7 miliónov.

No po pandémii prišla energetická kríza. Po nej zase zasiahla sektor inflácia, leto však zachraňuje sektor aj napriek krízam.

Aký turizmus Slovensko ponúka?

  • 15-tisíc kilometrov turistických chodníkov
  • takmer dvetisíc termálnych vôd,
  • 180 stredovekých hradov
  • deväť národných parkov
  • vyše 40 drevených kostolov postavených bez jediného klinca
  • viac ako päťsto zjazdoviek

ZDROJ: MCRŠ

Na Spišskom hrade otvorili letnú turistickú sezónu
Video

Otvorenie tohtoročnej letnej turistickej sezóny hrá pre novozriadené ministerstvo cestovného ruchu a športu významnú rolu. Podľa štátneho tajomníka ministerstva Mareka Harbuľáka žijú poskytovatelia služieb z letných mesiacov. Pričom za roky 2021 až takmer 45 percent z celkového počtu návštevníkov dovolenkuje na Slovensku v lete. Podotkol, že kým z leta vie ťažiť každý región, tak zimná sezóna viazaná na regióny a strediská.

Momentálne tvorí pomer návštevníkov 60 percent domácich turistov a 40 zahraničných. Ministerstvo verí, že do desiatich rokov sa tento pomer otočí.

Generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Tomáš Ondrčka ozrejmil, že cieľom nie je počuť angličtinu, holandčinu a nemčinu – ale zahraničný návštevník viac míňa – v priemere je to o 1,6 násobok viac, ako Slovák.

Podľa novej riaditeľky Slovakia Travel Ivany Ivany Vala Magátovej sú primárne zdrojové trhy sú Česko, Poľsko, Nemecko a Maďarsko, no záujem o nás majú aj Fíni či Švédi.

V Tichej doline sa zachoval najväčší limbový prales v Tatrách
Video

Investície do dostupnosti

Kľúčom na zahraničnú premávku by malo byť rozlietanie pravidelných liniek. Podľa Harbuľáka je Rumunsko príkladom dostupnosti. Na Slovensku sú tri medzinárodné letiská – Bratislava, Košice a Poprad. Posledné spomínané môže pritom ťažiť z neúprosnej blízkosti Tatier.

Rezort ruchu pozýva na Slovensko delegátov z cestovných kancelárií, tour operátorov či zástupcov agentúr. Od fínska asociácia cestovného ruchu sa napríklad dozvedeli, že sme bezpečnou a čistou krajinou, ktorá má hrady. Odpoveď na to, ako ich najlepšie predať majú stretnutia so zástupcami regiónov.

Opäť však narážame na chýbajúcu infraštruktúru cestovného ruchu. Štát to chce vyriešiť vybudovaním resp. podporou národného kongresového centra, čím sa podľa rezortu cestovného ruchu vytvoria podmienky pre rozvoj mestského a kongresového cestovného ruchu.

Umelci zase budú musieť ustúpiť hradom. Predseda SNS pri upratovaní Dúbravky priznal, že z Fondu na podporu umenia by malo byť presunutých desať miliónov eur do novozriadeného Fondu na podporu cestovného ruchu. Tieto financie by mali byť zamerané na budovanie turistických a voľnočasových atrakcií s cieľom zvýšenia atraktivity lokalít vo vybraných regiónoch Slovenska, prechádzajúcich ekonomickou transformáciou, ktoré majú rozvojový potenciál.

mReportér: Západné Tatry a Liptovská kotlina
Video

Digitalizácia cestovania

Vláda sa v Programovom vyhlásení vlády zaviazala zaviesť digitálny nástroj eVisitor. Od neho si sľubuje digitalizovanú evidenciu všetkých poskytovateľov ubytovacích služieb a ubytovaných. Projekt sa chystal ešte za bývalej vlády, takúto evidenciu má Chorvátsko.

Služba by mala podľa štátneho tajomníka Harbuľáka prepojiť dáta od ubytovacích zariadení, mobilných operátorov či platobných inštitúcií. Štát získa prehľad o návštevníkoch, ktorí strávia na Slovensku jednu alebo viac nocí.

Prvou fázou projektu bude podľa Harbuľáka vytvorenie registra podnikateľov, ktorí ponúkajú ubytovanie online. Tieto dáta by mohli potom využívať aj ďalšie oblastné organizácie cestovného ruchu.

Vláda si od toho sľubuje efektívnejšie vyberanie daní či lepší manažment turistov. Pre nich chce vytvoriť aj rezervačný systém pre atrakcie ako sú hrady zámky, výstavy galérie a iné inštitúcie. Plány sú revolučné, napríklad rezervačný systém na parkoviská pri najnavštevova­nejších miestach.

Do dvoch rokov by mal vzniknúť, na žiadosť EÚ, zoznam poskytovateľov ubytovania v rámci online platforiem.
Tajchy v okolí Banskej Štiavnice
Video

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 19 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #cestovný ruch #ministerstvo cestovného ruchu a športu