„Výška vodnej hladiny k 10.00 h dosiahla v Devíne 581 centimetrov,“ priblížil v pondelok SHMÚ. Vodná hladina v Bratislave je na úrovni 640 centimetrov a v strednej časti slovenského úseku Dunaja hladina vody dosiahla 597 centimetrov v stanici Medveďov, 493 centimetrov v stanici Komárno a 400 centimetrov v stanici Štúrovo. Výrazný vzostup je aj na dolnom úseku Moravy v stanici Devínska Nová Ves.
Ak sa aj vám podarí zachytiť niečo pútavé, čo by mohlo zaujať čitateľov a divákov, neváhajte a pošlite nám svoje zábery. Najlepšie cez aplikáciu mReportér, ktorú si jednoducho a zdarma môžete stiahnuť do svojho mobilu.
„Na základe terajších predpokladov očakávame kulmináciu v stanici Devín na úrovni 670 centimetrov, v Bratislave na úrovni 720 centimetrov v stredajších (5. 6.) poobedňajších hodinách,“ doplnil ústav. Z pohľadu významnosti prietokov by mal byť podľa neho dosiahnutý alebo prekročený dvojročný prietok.
Uzavreli parkovisko
Pre stúpajúcu Dunaja prijímajú v Bratislave viaceré opatrenia. Z preventívnych dôvodov uzavrelo v pondelok podvečer hlavné mesto dolné parkovisko na Tyršovom nábreží. V mestskej časti Devín zasadal krízový štáb v súvislosti s možným vybrežením dunajského koryta Karloveského ramena do záplavového územia pod Devínskou cestou. V prípade potreby je pripravený pre túto lokalitu vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Informuje o tom hlavné mesto na sociálnej sieti.
„Aktuálna prognóza predpokladá hladinu tesne pod úrovňou vybreženia, parkovisko však bude uzavreté z preventívnych dôvodov, ak by sa situácia rýchlo zmenila,“ konštatuje bratislavský magistrát.
Hlavné mesto deklaruje, že sa na stúpajúcu hladinu vodných tokov zodpovedne pripravuje. V predošlých dňoch spolu s hasičmi a ďalšími kľúčovými aktérmi absolvovali koordinačné protipovodňové cvičenie v réžii Slovenského vodohospodárskeho podniku. „V rámci nácviku sme precvičovali montáž mobilného hradenia, ktoré je súčasťou protipovodňovej ochrany Bratislavy, ako aj vrecovanie piesku,“ poznamenal magistrát.
Taktiež v Medveďove sa predpokladá kulminácia na úrovni približne 670 centimetrov v stredajších podvečerných hodinách. „Vo všetkých troch staniciach očakávame prekročenie 1. stupňa povodňovej aktivity,“ upozornil SHMÚ. Kulmináciu v staniciach Komárno a Štúrovo predpokladá vo štvrtok (6. 6.). Očakáva sa tiež vzostup vodnej hladiny aj na dolnom úseku Moravy v stanici Devínska Nová Ves. „Situáciu na Dunaji budeme monitorovať a priebežne aktualizovať,“ uzavrel SHMÚ.
Rozsiahle, až 100-ročné povodne sužujú prakticky celé južné Nemecko, pričom povodňová vlna sa šíri po riekach Inn, Salzach a najmä po Dunaji. Voda z týchto troch riek sa v Passau stretáva a pokračuje cez Rakúsko ďalej, pripomenul portál imeteo.sk.
Povodia v Nemecku sú už niekoľko týždňov nasýtené pre neutíchajúce dažde a búrky. Nad Českom sa usadila tlaková níž, ktorá v piatok a sobotu priniesla k nám búrky a do Česka a Nemecka výdatné zrážky. V Nemecku pršalo tak intenzívne, že boli zaznamenané nové rekordy. Za deň napadlo toľko zrážok, koľko obvykle spadne za mesiac.
Čítajte viac Silné dažde spôsobili na juhu Nemecka záplavy. V Bavorsku prišiel o život hasič, ďalší bol nezvestnýVode z nemecko-rakúskeho pohraničia trvá priemerne dva dni, kým sa dostane k Bratislave. Pri súčasnom prietoku je to aj menej, upresnili z imeteo.sk. V pondelok večer by hladina v Passau mohla prekročiť extrémnu hranicu 4. povodňového stupňa, čo predstavuje hrozbu aj pre slovenskú časť Dunaja. Pozitívne možno vnímať fakt, že na Morave neprší a rieka Morava je pokojná. Ak by to tak nebolo, Bratislavu by zasiahla jedna z najväčších povodní v histórii.
Z Nemecka však momentálne neprichádzajú dobré správy, dodal portál. V posledných hodinách opäť začalo pršať a zrážky sú intenzívnejšie, ako predpovedali numerické modely. V Bratislave je hladina Dunaja momentálne pod úrovňou 1. povodňového stupňa, čo by malo pretrvať až do utorňajšieho poludnia. Potom sa očakáva opätovný rast hladiny Dunaja.
Predpovede naznačujú, že v utorok by Dunaj v Bratislave mal prekročiť úroveň 1. povodňového stupňa a v stredu by mal dosiahnuť úroveň 2. povodňového stupňa. V Bratislave Dunaj zaplaví časť nábrežia, vrátane známeho Tyršovho nábrežia. Problémy by však mali zostať menšieho rozsahu, dodal portál.
Výdatné zrážky aj v utorok
V pondelok večer, v noci a v utorok budú intenzívne búrky aj výdatnejšie trvalé zrážky. Cez Slovensko sa presúva ďalej na východ až severovýchod aj tlaková níž vo vyšších hladinách, a bude tak určovať postup jednotlivých zrážkových pásiem a búrok, informuje SHMÚ.
„Vo vlhkom vzduchu sa v našej oblasti vlní frontálne rozhranie, na ktorom sa vyskytujú početné prehánky a búrky, aj trvalejší dážď,“ priblížilo SHMÚ.
Na severe Slovenska bude v utorok dominovať východné, neskôr až severné prúdenie, čo prinesie výdatnejšie, aj trvalejšie zrážky práve na sever. Tam budú podľa meteorológov trochu zosilnené aj náveterným efektom. „Tento efekt zachytávajú viaceré predpovedné numerické modely, i keď presná lokalizácia najvýdatnejších zrážok je ešte trochu neistá. Intenzívne búrky sa však môžu vyskytnúť kdekoľvek,“ skonštatovali.
EuroVelo 13 je uzatvorená
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) upozorňuje na zaplavenie cyklotrasy EuroVelo 13. Ako informuje na sociálnej sieti, trasa vedúca z Devínskej Novej Vsi cez Devínske jazero, most Vysomarch až do Vysokej pri Morave, je z dôvodu vyliatia rieky Morava uzatvorená. „Na danom úseku bol vyhlásený prvý stupeň povodňovej aktivity," uvádza samospráva.
Vyliatie rieky Morava podľa BSK spôsobilo zaplavenie niekoľkých častí cyklotrasy, čím sa stala neprejazdnou a nebezpečnou pre cyklistov. „V záujme ochrany zdravia a bezpečnosti všetkých návštevníkov sme boli nútení pristúpiť k jej uzavretiu," vysvetlil kraj. Uzávera bude platiť až do odvolania, pričom bude závisieť od aktuálneho stavu riek Dunaj a Morava, ako aj od poveternostných podmienok.