Podľa SHMÚ Dunaj v Bratislave bude kulminovať v stredu okolo 10. hodiny, keď dosiahne takmer 760 cm, čo je už druhý stupeň povodňovej aktivity. „Rozvodnená rieka sa už vylieva na priľahlé záplavové územia v jej blízkosti, bezprostredné ohrozenie obyvateľstva aj pri pohľade na vývoj nehrozí,“ uviedol ústav v utorok večer na facebooku.
„Prognóza v súčasnosti predpovedá vybreženie Dunaja v spodnej časti Tyršovho nábrežia, preto zatvárame aj druhé parkovisko pri Mýtnom domčeku a v spolupráci s prevádzkovateľmi pripravujeme túto lokalitu v záplavovom území na vyliatie vody, v súlade s povodňovým plánom pre II. stupeň,“ informovalo na sociálnej sieti hlavné mesto. Magistrát už v pondelok uzatvoril dolné parkovisko na Tyršovom nábreží.
Dunaj pravdepodobne v Devíne dosiahne druhý stupeň povodňovej aktivity
Rieka Dunaj pravdepodobne dosiahne druhý stupeň povodňovej aktivity v bratislavskom Devíne, informoval Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).
„V súčasnosti preventívne zahradzujeme najnižší bod línie, a to pod devínskym bralom na parkovisku v Devíne s tým, že na tomto úseku zatiaľ nevyhlasujeme druhý stupeň povodňovej aktivity,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák. Podnik tiež komunikuje s mestskou časťou Devín o hliadkovaní aj v nočných hodinách, aby nedochádzalo k prípadnej nežiadúcej demontáži mobilného hradenia. Upozornil aj pracovníkov krízového riadenia, ktorí zabezpečia uzatvorenie cyklotrasy.
Stúpanie hladiny Dunaja je podľa SVP následkom intenzívnych zrážok na Slovensku, ale aj v posledných dňoch v Nemecku. Podobnú situáciu očakáva aj v najbližších hodinách. „Slovensko zdieľa údaje s rakúskou stranou, a tak 48 hodín vopred vieme vývoj hladiny vody, čo nám dáva dostatok času na realizovanie protipovodňových opatrení,“ podotkol Bocák.
SVP deklaruje, že situáciu monitoruje a v prípade potreby vie operatívne zasiahnuť, postaviť mobilné hradenia, a tak bezpečne previesť Dunaj cez zastavané územia. Podobná situácia bola aj počas vianočných sviatkov v minulom roku. Nejde o žiadny výnimočný stav, pripomenul hovorca SVP.
K možnému vyliatiu koryta Karloveského ramena do záplavového územia pod Devínskou cestou v pondelok popoludní zasadol krízový štáb Devína. V prípade potreby je pripravený vyhlásiť mimoriadnu situáciu.
Taraba zvolal v Gabčíkove krízový štáb
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) zvolal pre stúpajúcu hladinu Dunaja krízový štáb a zároveň kontrolný deň na Vodnom diele Gabčíkovo. Cieľom krízového štábu bude zabezpečiť kroky na zaistenie bezpečnosti obyvateľov pred zvýšeným rizikom povodní na Dunaji, informoval odbor komunikácie envirorezortu.
Čítajte viac Taraba zvolal pre stúpajúcu hladinu Dunaja v Gabčíkove krízový štábSHMÚ vydal hydrologické výstrahy druhého stupňa
SHMÚ vydal hydrologické výstrahy druhého stupňa pre okresy Bratislava, Námestovo a Košice okolie – Hornád. „Vzhľadom na vývoj hydrologickej situácie v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame na slovenskom úseku Dunaja a v dolnej časti Moravy výrazný vzostup vodných hladín s prekročením druhého stupňa povodňovej aktivity v stanici Bratislava – Dunaj a Devínska Nová Ves – Morava,“ konštatuje SHMÚ.
V prípade okresu Námestovo ide o výstrahu pred povodňou z trvalého dažďa. Meteorológovia predpokladajú vzostup vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity.
Pri okrese Košice okolie – Hornád konštatujú, že podľa predpokladaného vývoja poveternostnej a hydrologickej situácie očakávajú vzostup vodnej hladiny na Svinickom potoku s možnosťou dosiahnutia tretieho stupňa povodňovej aktivity.
Hydrologická výstraha prvého stupňa bola vydaná pre okresy Dunajská Streda, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Tvrdošín, Bardejov, Sabinov, Prešov, Vranov nad Topľou, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné, Michalovce, Trebišov – Roňava i Trebišov – bez Roňavy.
Na východnom Slovensku platia výstrahy 2. stupňa pred búrkami i dažďom
SHMÚ vydal pre niektoré okresy východného a stredného Slovenska výstrahy druhého stupňa pred dažďom a búrkami.
Výraznejšie búrky sa môžu vyskytnúť v okresoch Prešov, Vranov nad Topľou a Košice-okolie. Podľa meteorológov je tam zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov (mm) za 30 minút, s nárazmi vetra 70 až 110 kilometrov za hodinu (km/h) a s krúpami.
S výraznejším dažďom treba počítať v okresoch Kežmarok, Poprad, Stará Ľubovňa, Námestovo a Tvrdošín. Meteorológovia tam očakávajú výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 20 až 30 mm.
S búrkami však treba počítať na celom východnom Slovensku, pre mnohé okresy platia výstrahy prvého stupňa. Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre okres Dolný Kubín.
SHMÚ zároveň vydal hydrologickú výstrahu druhého stupňa pre okres Bratislava. Výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Dunajská Streda, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Košice-okolie – Hornád, Sabinov, Prešov, Bardejov, Vranov nad Topľou a Trebišov – Roňava.
Ak sa aj vám podarí zachytiť niečo pútavé, čo by mohlo zaujať čitateľov a divákov, neváhajte a pošlite nám svoje zábery. Najlepšie cez aplikáciu mReportér, ktorú si jednoducho a zdarma môžete stiahnuť do svojho mobilu.
Na juhu Nemecka zaznamenali zrážky, ktoré sa objavia raz za sto rokov
Vo viacerých oblastiach na juhu Nemecka v uplynulých dňoch zaznamenali úhrn zrážok, ktorý sa zvyčajne vyskytuje len raz za 50 až 100 rokov. Vyplýva to z predbežných údajov nemeckej meteorologickej služby (DWD).
Silné nepretržité dažde a záplavy spôsobili v najjužnejších spolkových krajinách Bavorsko a Bádensko-Württembersko rozsiahle narušenie na niekoľko dní. Od piatkového večera tam neustále zasahujú desaťtisíce hasičov a záchranárov.
V dôsledku povodní zahynuli už najmenej štyria ľudia a aspoň jeden hasič je nezvestný. Pre rozvodnené rieky spôsobené prudkými lejakmi z domovov dosiaľ evakuovali tisíce ľudí.
Meteorológ z DWD Thomas Deutschländer uviedol, že súčasnú úroveň zrážok možno označiť za udalosť, ktorá sa vyskytuje raz za storočie. Podľa neho to je nezvyčajné, ale nie úplne výnimočné. „Všetko je to trochu predbežné, musíme ešte skontrolovať údaje,“ zdôraznil s tým, že stanice niekedy pri meraní zlyhali alebo namerané dáta boli príliš nízke.
Celkovo 20 z 30 meteorologických staníc na juhu Nemecka ukazovalo mimoriadne vysokú hladinu vody, píše DPA. Deutschländer vysvetlil, že niektoré extrémne hodnoty súvisia so zrážkami počas jedného dňa, iné zase so zrážkami počas troch po sebe nasledujúcich dní.
Maďarsko: Blíži sa záplavová vlna, vážne problémy by nemala spôsobiť
Vplyvom zrážok, ktoré aktuálne padajú v povodí Dunaja, sa na maďarský úsek rieky blíži záplavová vlna. Očakáva sa, že kulminovať bude okolo úrovne uzavretia dolného nábrežia v Budapešti. Pre komerčnú rozhlasovú stanicu InfoRádió to v utorok uviedla hovorkyňa Celoštátneho riaditeľstva vodného hospodárstva (OVF) Gabriella Siklósová.
Čítajte viac Silné dažde spôsobili na juhu Nemecka záplavy. V Bavorsku prišiel o život hasič, ďalší bol nezvestnýPodľa jej slov v hornom povodí Dunaja spadlo v uplynulých dňoch oveľa viac zrážok, ako sa očakávalo. Navyše meteorológovia očakávajú výdatné dažde aj v najbližších troch dňoch. Táto záplavová vlna by však nemala spôsobiť vážnejšie problémy, pretože nepršalo v celej oblasti povodia Dunaja.
Čítajte viac VIDEO: Dunaj ukazuje svoju silu. Pozrite si jedinečné zábery z dronu„Na rozdiel od veľkej dunajskej povodne v roku 2013 prítoky teraz neodvádzajú veľké množstvo vody do Dunaja ani do povodia a momentálne sú tam ešte relatívne malé záplavové vlny. V praxi to znamená, že padajúce a nahromadené zrážky teraz dokáže koryto Dunaja odviesť,“ dodala hovorkyňa.
Vplyvom silných dažďov boli ale zaplavené záhrady a cesty v juhomaďarskej Tolnianskej stolici, kde na ochranu proti povodni použili aj vrecia s pieskom. Podľa servera idokep.hu vo Fonyóde spadlo 74 milimetrov zrážok a v Nagymányoku 61 milimetrov, kde sa jarky rýchlo zaplnili a vodu už nedokázali odviesť.