Koalícia sa handrkuje o post šéfa parlamentu. Kaliňák s Ficom chcú Danka, Šutaj Eštok: Zbytočné, alebo nám dáte obranu?

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) považuje návrh, aby bol predseda SNS Andrej Danko novým predsedom Národnej rady za dobrý pre stabilitu a vyváženosť koalície. Kaliňák to uviedol v pondelok 3. júna v relácii RTVS Otvorene s Annou Vargovou. Zdôraznil tiež, že tento návrh podporuje ako premiér Robert Fico, tak aj on sám.

04.06.2024 12:24 , aktualizované: 21:57
debata (91)

„Myslím si, že Andrej Danko bol dobrým predsedom parlamentu,“ poznamenal. Miesto šéfa NR SR sa uprázdnilo po tom, ako bol bývalý predseda strany Hlas a predseda parlamentu Peter Pellegrini zvolený za prezidenta.

Danko o zodpovednosti za atentát a politickej situácii
Video

Nový šéf Hlasu a zároveň minister vnútra Matúš Šutaj Eštok však trvá na tom, že post predsedu parlamentu patrí ich strane. Kaliňákove výroky označil za zbytočné handrkovanie sa. Šutaj Eštok tiež vyzval vládnych partnerov dodržiavať koaličnú zmluvu. Podľa vlastných slov nepočul o tom, že by ju chcel Kaliňák otvárať a napríklad ponúknuť Hlasu post ministra obrany. „Keď bude takáto vôľa od koaličných partnerov, tak sme pripravení sa o tom rozprávať,“ dodal.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) reagoval, že Danko bol predsedom NR SR a má skúsenosti. Eviduje Dankovu politickú požiadavku byť šéfom parlamentu. „Strana Hlas aj svojím uznesením na sneme v sobotu (1. 6.) potvrdila, že tento post patrí v zmysle koaličnej zmluvy kandidátovi za stranu Hlas,“ tvrdí.

Šutaj Eštok aj na sobotnom sneme strany zdôraznil potrebu stability koalície, aby mohla vláda plniť svoj program. Vyzval partnerov na rešpektovanie koaličnej zmluvy a trvá na nároku Hlasu na post šéfa parlamentu. Zároveň vo víkendových diskusných reláciách zopakoval nomináciu ministra investícií a podpredsedu Hlasu Richarda Rašiho.

Erik Tomáš Čítajte viac Hlas chce mať šéfa NR SR, odvoláva sa na koaličnú dohodu. Podľa Gröhlinga Danko zablokoval voľbu predsedu

Kaliňák podotkol, že vie, čo sa píše v koaličnej zmluve, no dodal, že bola kreovaná v čase, keď ešte nebolo známe meno nového prezidenta. „Koaličná zmluva môže a nemusí byť otvorená,“ vyjadril sa. Dodal, že budú viesť diskusiu o tom, ako chcú, aby koalícia fungovala v ďalších rokoch, a to po voľbách do europarlamentu a Pellegriniho nástupe do Prezidentského paláca.

Peter Pellegrini, Andrej Danko Čítajte viac Nebude to boj, ale permanentné napätie. Hlas a SNS sú znova na nože: Fico je ticho, aby koalícia prežila

Zdôraznil, že cieľom je stabilita a pokoj, a aj preto sa prikláňajú k riešeniu v podobe obsadenia postu predsedu NR SR Dankom. Kaliňák dodal, že dlhodobo neobsadené miesto by nebolo dobré, no podotkol, že je to najmä otázka na dve dotknuté strany, akú dohodu uzavrú.

Fico, Danko, Pellegrini Čítajte viac Boj o post šéfa NR SR. Bude Ficova stratégia účinná? Raši podporu Danka nemá: Hlas čaká test

„Ja si myslím, že to nemá prečo poškodiť ani Hlasu, ani SNS,“ povedal a poznamenal, že ide o riešenie, kde každý prejaví záujem o určitú stabilitu, ktorá je práve dnes pre Slovensko najdôležitejšia. Kaliňák si myslí, že diskusia o novom predsedovi parlamentu sa rozbehne po voľbách do europarlamentu, ktoré budú najbližšiu sobotu. Predpokladá, že výsledky by mohli byť známe do konca júna.

91 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Robert Kaliňák #Andrej Danko #predseda NR SR