Šimečka: Návrhy koaličnej SNS sú zásahom do slobody slova a nezávislosti médií

Návrhy zákonov koaličnej SNS sú mocenským zásahom do slobody slova a nezávislosti médií. Ak by zmeny prešli, dali by absolútnu slobodu slova politikom vlády a, naopak, by obmedzili všetkých tých, ktorí vládu kritizujú. Na tlačovej konferencii to skonštatoval predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka v súvislosti s návrhmi SNS na zavedenie práva na opravu, zákaz anonymných diskusií a na spoplatnenie infožiadostí.

04.06.2024 14:36
debata (41)

„Návrhy predstavujú jednostranný, mocenský a veľmi škodlivý zásah do slobody slova a do nezávislosti médií a, navyše, prichádzajú v čase, keď sú médiá a novinári pod enormným tlakom od politikov,“ povedal Šimečka. Návrhy SNS označil za nepremyslené a zle legislatívne pripravené. Kritizoval, že nie sú prediskutované v širšom kruhu a obchádzajú štandardný legislatívny proces.

Andrej Danko Čítajte viac Do diskusie len s občianskym. SNS chce regulovať pravidlá na internete, zaviesť poplatky za informácie a pokuty

Poslankyňa parlamentu Zora Jaurová (PS) poukázala na návrh SNS o práve na opravu pre verejných funkcionárov. „Ide o návrat k legislatíve, ktorá už pred časom na Slovensku bola, od ktorej sa upustilo, pretože sprísňujú lehoty a rozsah, v ktorom verejní funkcionári budú môcť požadovať korekcie v médiách,“ podotkla. Poslankyňa pripomenula, že v slovenskej legislatíve je v súčasnosti právo na vyjadrenie pre verejných funkcionárov.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Pripravuje sa Lex atentát: Zmeny sa začnú od adresy premiéra či prezidenta. Končí sa bývanie doma, nebudeme debatovať, odkazuje Šutaj Eštok Michal Šimečka / Ľudovít Ódor / Čítajte viac Smer pred eurovoľbami zneužíva atentát, tvrdí PS. Kaliňák to odmietol: Cítite vinu, nepoučili ste sa

Šimečka zároveň na tlačovej konferencii uviedol, že vládni politici zneužívajú atentát na premiéra Roberta Fica (Smer), aby dosiahli svoje politické ciele. Koalíciu zároveň vyzval, aby si spoločne s opozíciou v súvislosti s prípravou legislatívy tzv. lex atentát sadli za jeden stôl. Štát podľa neho musí na atentát reagovať aj legislatívne, preto považuje prípravu balíka zmien za legitímnu.

„Chcem vyzvať vládnu koalíciu, ak skutočne má záujem na nejakej novej politickej kultúre, na lepšej komunikácii, na zmiernení napätia, poďme tento balíček lex atentát schváliť v parlamente spoločne, poďme sa dohodnúť na kompromisnom znení,“ vyzval Šimečka. Zároveň chce k legislatíve okrúhly stôl z expertov vlády, opozície aj profesijných združení.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Michal Šimečka