Výsledkom rozhodnutia môže byť podľa nich predĺženie času záchrannej akcie a v konečnom dôsledku poškodenie samotného pacienta. Dobrovoľní záchranári zároveň rovnako kritizujú novelu zákona o Horskej záchrannej službe, ktorú do Národnej rady SR predložil poslanec Samuel Migaľ (Hlas).
Čítajte viac Pri Chate pod Rysmi sa zrútil vrtuľník. Horskí záchranári v Malej Fatre ratovali nemeckého turistuAko priblížil Juraj Ružbarský z Horskej služby Čergov, posledná novela zákona o integrovanom záchrannom systéme (IZS) priniesla od roku 2023 vytvorenie mechanizmu akreditácie ostatných záchranných zložiek. „Ak má subjekt akreditáciu, je zaradený medzi IZS a operačné strediská môžu danú zložku volať na zásah,“ priblížil Ružbarský. Podľa Ružbarského síce združenie zaslalo v rámci doplnenia žiadosti o akreditáciu viaceré požadované doklady, mnohé však boli podľa jeho slov nad rámec zákona a zároveň nesplniteľné, či v niektorých prípadoch nejasné. Horským záchranárom z Čergova a Pienin však prišlo zamietavé stanovisko. Z neho vyplýva, že nespĺňajú podmienku aktívnej činnosti súvisiacej s poskytovaním pomoci v tiesni pri ochrane života, zdravia, majetku alebo životného prostredia najmenej jeden rok pred podaním žiadosti. Podľa predsedu Horskej služby PIENAP-u Marka Popoviča združenia podajú voči rozhodnutiu rozklad.
Čítajte viac Zoológ Kalaš: Medveď, ktorý útočil v Liptovskom Mikuláši, tam neprišiel dobrovoľneHorskí záchranári si kladú po tomto rozhodnutí otázku nad zmyslom ich činnosti. „Ak nemáme byť napomocní tomuto štátu, tak našu činnosť, ktorú vykonávame v súčasnosti dobrovoľne, bez nároku na odmenu, budú vykonávať základné záchranné zložky,“ povedal Ružbarský. Takýto postup podľa dobrovoľných záchranárov predĺži čas záchrannej akcie a v konečnom dôsledku bude poškodený pacient. „Poskytneme prvú pomoc, ale čo sa týka transportu, budú musieť prísť hasiči, hoci sme ho schopní vykonať, ale nemáme akreditáciu,“ poznamenal Ružbarský. „Ide nám o to, aby sa v tejto oblasti ochrany niečo urobilo a zlepšilo, lebo súčasný stav je neúnosný,“ skonštatoval Popovič. Zároveň pripomenul, že dobrovoľní horskí záchranári fungujú už desaťročia.
Čítajte viac Rýchlosť prevozu je na prvom mieste. Ako postupujú záchranári pri strelných poraneniach, aké mal premiér Fico? Vysvetľuje expert DobiášAkreditačné snahy horskej služby v Pieninách podporil aj starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný. Podľa jeho slov majú dobrovoľní záchranári nezastupiteľné miesto v rámci ochrany života. „Vzhľadom na to, že Pieninský národný park je hojne navštevovaný turistami, ich úloha je nezastupiteľná,“ skonštatovať. Dopad by to podľa jeho slov mohlo mať aj na cestovný ruch. „Obávame sa toho, že počet návštevníkov sa zníži, práve kvôli tomu, že nemáme zabezpečenú ochranu zdravia a života,“ dodal. Profesionálna Horská záchranná služba totiž podľa jeho slov pôsobí v Pieninách len počas dvoch mesiacov počas hlavnej turistickej sezóny. Problémom by tak podľa neho mohlo byť práve obdobie mimo sezóny.
Poslanec Samuel Migaľ v reakcii pre médiá uviedol, že celý spor považuje za búrku v pohári vody a búchanie na otvorené dvere. Podľa jeho slov majú dobrovoľní horskí záchranári u neho vždy dvere otvorené a rád si vypočuje ich názor. Dodal však, že doteraz od nich žiaden konkrétny návrh či podnet, ako zákon vylepšiť, neobdržal. „Mnou predkladaný zákon totiž žiadnym spôsobom neobmedzuje ich činnosť. Cieľom je iba to, aby bola táto činnosť regulovaná a nevykonávali ju neškolení amatéri, čo je určite aj v záujme dobrovoľných horských záchranárov,“ poznamenal. Podľa jeho slov tak medzi dobrovoľníkmi a profíkmi vznikne štandardný zmluvný vzťah, na základe ktorého budú mať všetky oprávnenia ako profesionálna Horská záchranná služba. Ako Migaľ vysvetlil, novelu predkladá práve preto, aby aj dobrovoľní horskí záchranári mali silnejšie postavenie, pretože si ich nasadenie nesmierne váži.