Spišiak v Ide o pravdu: Vždy treba rešpektovať súdy. Prípad 'čurillovcov' môže spôsobiť, že policajti nepôjdu na hranu zákona

"Vždy je potrebné postupovať zákonne, lebo nezákonnými krokmi sa nedá budovať zákonnosť," uviedol bývalý policajný prezident a súčasný poslanec za Progresívne Slovensko Jaroslav Spišiak.

05.06.2024 11:00
debata (41)
Pozrite si debatu Petra Bielika a Jaroslava Spišiaka v relácii Ide o pravdu
Video

Ak je polarizovaná spoločnosť, tak je polarizovaná aj polícia. Tvrdí, že nemá interné informácie z policajného zboru, ale zo svojich skúseností hovorí, že tí policajti, ktorí len čakajú, ako to dopadne, dopadnú zle. „Sú aktívnejší, ktorí vynášajú informácie, predpokladajú, kto zvíťazí, kto bude mať moc, kto bude riaditeľ, kto bude šéf, ako to bude zorganizované a snažia sa už aktívne pôsobiť a konšpirovať a donášať, ohovárať konkurentov“. To sú tí aktívnejší a možno aj zvíťazia v tomto konkurenčnom boji, dodal Spišiak.

Spišiak víta, že kauza policajných vyšetrovateľov “Čurillovcov” sa dostane pred súd, aby sa mohli obhájiť, len podotýka že keďže sa časť občanov priklonila na jednu a časť na druhú stranu, “akýkoľvek rozsudok bude vynesený, jedna strana bude ho stále podľa mňa spochybňovať a dožadovať sa nejakej inej pravdy, lebo táto, ktorú vyriekol súd, podľa tejto skupiny občanov možno nebude tá, ktorú očakávala".

Ak je vyšetrovateľ presvedčený o sile svojich dôkazov a tie neobstoja pred súdom, nie je to dôvod na trest: „Iba ak by sa preukázalo, že by fakt zneužili právomoc, že by použili nezákonné dôkazy alebo inak vykonštruované nepravdivé, o ktorých vedeli, že sú nepravdivé. Ak sa preukáže, že takýmto spôsobom sa (k tomu) dopracovali, tak v tom prípade je možné voči nim postupovať, ale nie za to, že mali iný právny názor, ktorý neobhájili pred súdom“.

To je aj najväčší problém toho prílišného medializovania takýchto závažných káuz, uviedol. Podľa neho to môže spôsobiť, že policajti „možno trochu“ zvážia svoje aktivity, či ísť pri vyšetrovaní takýchto káuz až na hranu, pretože môžu fungovať aj systémom, že “robíme, robíme, zadokumentujeme, ale konečný efekt nie je, ide to do stratena”.

Podľa Spišiaka policajti by nemali pracovať za hranou zákona, ale je možné nájsť právne cesty, ktoré umožňujú pohybovať sa zdanlivo za ňou a v rámci zákonov nájsť spôsob, hoci menej známy alebo dovtedy nevyužívaný a tak posunúť spomínanú hranu ďalej. Uviedol, že aj jeho viackrát vyšetrovali, boli na neho podávané trestné oznámenia, ale vždy dokázal vysvetliť, že sa pohyboval v rámci zákona.

Vždy som hovoril svojim ľuďom, že radšej desať veľkých zločincov nie je odsúdených, než má byť odsúdený nevinný, uviedol Spišiak. Porušovaním zákona sa nedá nastoliť zákonnosť. Takisto hovoril o rešpektovaní sú­dov.

“Zastávam názor, že nesmieme spochybňovať rozhodnutia súdov, nikdy žiadneho súdu, vždy ich treba akceptovať a nie ich vykladať a polemizovať nad nimi. To vždy prinesie len polarizáciu, o ktorej sme hovorili," povedal Spišiak.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Spišiak #Ide o pravdu