Medzi zmenami je chránené bývanie pre najvyšších predstaviteľov štátu, obmedzenie protestov či mediálny zákon z dielne Slovenskej národnej strany (SNS).
Bezpečnostné opatrenia
O finálnom rozsahu opatrení má podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) rozhodnúť koaličná rada. Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) sa legislatívne zmeny objavia na budúcotýždňovom rokovaní vlády.
Nateraz je známme len to, že z protestov by mali byť vyradené rezidenčné zóny a demonštrácie by sa mali sústrediť na tradičné miesta – ako je napríklad bratislavské Námestie SNP.
Po Bezpečnostnej rade SR vyhlásil Šutaj Eštok, že vyšetrovanie ide podľa plánu. “Obrátime zem hore nohami, aby sme zistili, čo je za tým,” podotkol minister s tým, že polícia aj naďalej pracuje s verziou, že útočník nebol sám. Priznal, že kvôli bezpečnostným opatreniam je dnes v uliciach o 30 percent viac policajtov. Tieto manévre budú minimálne do inaugurácie prezidenta. “Sme pripravení aj na ďalšie hrozby. Zachytili sme správu o plánovanom útoku na Dúhový PRIDE. “Nie je možné, aby dochádzalo k narúšaniu takýchto akcií. Štát je povinný takéto veci chrániť,” podotkol minister obrany Robert Kaliňák.
Policajti dohliadajú podľa Šutaj Eštoka aj v rómskych osadách, kde kampaňuje bývalé hnutie OĽaNO. ”Nie sú tam vítani,” spomenul Šutaj Eštok s tým, že bývalé OĽaNO je podľa neho extrémistické hnutie.
Radšej pomaly, ako zle
“Chcem, aby to bolo radšej dobre, ako by to malo byť rýchlo,” upozornil Šutaj Eštok. Jedným z opatrení by malo byť obmedzenie protestov pred domami politikov. „Aby sa tak ako v minulosti nestávali veci, že sa pred domami politikov stavajú šibenice, vynášajú rakvy a podobne,“ povedal.
Taraba zdôraznil, že nie je ochotný sa baviť o znižovaní poslaneckej výrokovej imunity. Výroková imunita je pozostatkom poslaneckej imunity, ktorá bola zrušená v roku 2012. S dvoma výnimkami. Podľa jednej nemôže byť zástupca ľudu trestne stíhaný za výroky prednesené v parlamente. Výroková imunita slúži hlavne opozícii, pretože bez nej by sa poslanec, ktorý kritizuje mocných ľudí, mohol kedykoľvek ocitnúť za mrežami.
“Už keď sa budeme stíhať za výroky, ktoré môže politická moc označiť za nenávistné a potom sa moc zase vymení a nenávistné bude niečo iné, tak som za to, aby sme ju zrušili kompletne,” dodal Taraba.
Vláda chcela návrhy priniesť už na júnovú schôdzu parlamentu, ktorá sa začína 11. júna. Minister Šutaj Eštok tvrdí, že nebudú „kontroverzné“. Predseda PS Michal Šimečka ho vyzval, aby koalícia zmeny vopred prediskutovala s opozíciou.