Prezidentka zablahoželala k 100. narodeninám O. Šimkovi, ktorý prežil holokaust

Prezidentka SR Zuzana Čaputová osobne zablahoželala k 100. narodeninám Ottovi Šimkovi, ktorý prežil holokaust a zúčastnil sa na Slovenskom národnom povstaní. Navštívila ho v zariadení, ktoré bolo zriadené ako prvý židovský domov seniorov s celoslovenskou pôsobnosťou. Je zároveň aj jediným zariadením svojho druhu na Slovensku pre preživších holokaustu. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

05.06.2024 15:51
čaputová, šimko Foto:
Prezidentka SR Zuzana Čaputová osobne zablahoželala k 100. narodeninám Ottovi Šimkovi, ktorý prežil holokaust a zúčastnil sa na Slovenskom národnom povstaní.

„V zariadení Ohel David, kde pán Šimko ostatných päť rokov žije, ma čakal múdry, vtipný, láskavý, optimisticky naladený, spokojný pán a jeho trojgeneračná rodina. Debatovali sme o všetkom – súčasnom Slovensku, minulosti, spoločnosti, politike i o jeho živote,“ priblížila.

Otto šimko, koncentračný tábor, holokaust Čítajte viac Otto Šimko: Tiene holokaustu zasahujú aj dnešok

V súčasnosti podľa jej slov mnohí oceňujú jeho racionálny prístup k dejinným faktom a životný optimizmus, nepredstieranú skromnosť, cit pre spravodlivosť, odpor voči falošnému hrdinstvu a klamstvu, vzácnu schopnosť kritickej sebareflexie a sympatický zmysel pre iróniu i sebairóniu. „Pri tomto jubileu som mu osobne zablahoželala a popriala, aby sa ešte dlho tešil zdraviu a duševnej sviežosti,“ dodala.

gymnázium jána papánka, škola, študenti, prednáška, Čítajte viac Spomienky priblížili hrôzu holokaustu viac ako učebnica

Hlava štátu sa stretla aj s ďalšími klientmi zariadenia. „Zo všetkých takýchto stretnutí si odnášam presvedčenie, že životný optimizmus nie je výsadou mladšieho veku. Mnohí seniori a seniorky, ktorí navyše prežili útrapy dvoch totalitných režimov 20. storočia, môžu byť príkladom a zdrojom energie aj pre mladšie generácie,“ povedala.

chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová