Opozícia kritizuje Ficov prejav. Sklamanie, hovorí Šimečka. Sme tam, kde sme boli pred atentátom, pridal sa Korčok

Prvé vystúpenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po atentáte je podľa predsedu opozičného PS Michala Šimečku politickým sklamaním. Tvrdí, že sa na jeho politike nič nezmenilo a zdá sa, že Fico odmietol vykročiť k spoločenskému zmiereniu. Uviedol to v reakcii na premiérove stredajšie vyhlásenie na sociálnej sieti.

05.06.2024 19:15 , aktualizované: 23:30
debata (346)
Premiér Fico prvýkrát od atentátu prehovoril: Odpúšťam a varujem. Do práce sa vrátim čoskoro
Video

„Všetci sme mu držali palce, aby sa čím skôr zotavil, všetci sme čin atentátnika ostro odsúdili, všetci sme dúfali, že naozaj vykročíme k spoločenskému zmiereniu. Lenže z prvého vystúpenia sa zdá, že premiér Fico ho odmietol,“ povedal Šimečka.

Podotkol, že premiér 14 minút obviňoval médiá, opozíciu, umelcov, EÚ aj zahraničných partnerov. „Namiesto toho, aby aktívne prispel k spoločenskému zmieru, nazval atentátnika ‚aktivistom politickej opozície‘ a opakoval konšpirácie o celosvetovom sprisahaní Sorosa proti Slovensku,“ skonštatoval.

Šimečku teší, že sa premiérov zdravotný stav zlepšuje a praje mu čo najskorší návrat do práce. „Jeho vystúpenie však potvrdilo všetky dôvody, pre ktoré sme presvedčení, že Smer je potrebné politicky poraziť v demokratických voľbách,“ podotkol.

Robert Fico, prvé vystúpenie po atentáte Čítajte viac Premiér Fico po prvý raz od atentátu prehovoril: Odpúšťam a varujem. Do práce sa vrátim čoskoro

„Želali sme si, aby atentát zmenil politický kurz nenávisti a rozoštvávania spoločnosti. Dnes prišla odpoveď, ktorá v zásade vracia politiku tam, kde bola pred atentátom. Škoda,“ uviedol neúspešný prezidentský kandidát a exminister zahraničia Ivan Korčok.

Dodal, že jedinou možnosťou, ako meniť kurz chodu krajiny, sú voľby. „Preto príďme prosím v sobotu voliť. To bude najlepšia odpoveď na dnešné posolstvo obete atentátu. A hneď po voľbách začnime pracovať na tom, aby sme našli nový spoločný cieľ. Na ktorom sa dokážeme zhodnúť, za ktorý sa dokážeme postaviť a za ktorý budeme ochotní zabojovať. Všetci to potrebujeme,“ do­dal.

Ficov prejav bol v priamom rozpore s volaním po upokojení spoločnosti na Slovensku. Uviedla to opozičná strana SaS. Ohradila sa voči spájaniu atentátnika a jeho činu s ich politikou.

Mohol ukázať veľkosť štátnika

„Robert Fico mal príležitosť prekročiť svoj tieň a svoju minulosť. Mohol ukázať veľkosť štátnika. Miesto pokusu o celospoločenský zmier a urobenie kroku späť aj z jeho strany sme sa však dočkali presného opaku,“ poznamenal predseda strany Branislav Gröhling.

Cez čiaru je podľa neho „hádzanie špiny na opozíciu, médiá, mimovládny sektor“. Odmieta tiež Ficove tvrdenia o vražde novinára Jána Kuciaka či o zahraničných snahách určovať slovenskú politiku. „Takto sa naša spoločnosť nielenže nikam nepohne, naopak, jej rozdelenie a nenávisť budú ešte väčšie,“ dodal Gröhling.

Slovensko sa mohlo po prejave premiéra vydať na cestu pokoja a zmieru, žiaľ, pravdepodobne bude po ňom ešte viac rozdelené. Uviedla to poslankyňa Národnej rady SR a šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková.

Majerský ocenil odpustenie

„Som rada, že je Robert Fico nažive a vyzerá to tak, že bude čoskoro v poriadku. Mrzí ma však, že svoje prvé vystúpenie po atentáte nevyužil na štátnický prejav, ale vo svojom videu len dookola obviňuje všetkých okolo seba,“ skonštatovala.

Predseda KDH Milan Majerský považuje za dôležité, že premiér dokázal odpustiť útočníkovi. Zdôraznil, že pre Slovensko je aj po Ficovom prejave stále potrebné prinášať pokoj. „V KDH sme nikdy na nikoho osobne neútočili a nebudeme tak robiť ani v budúcnosti. Úlohou zodpovedných politikov je totiž šíriť pokoj a prinášať riešenia pre ľudí a pre Slovensko,“ ozrejmil. Hnutie je podľa jeho slov rado, že sa Ficov zdravotný stav zlepšuje.

346 debata chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica