Fico odvolil a kritizoval Západ za súhlas s používaním zbraní proti Rusku, Šimečka vo voľbách očakáva tesný výsledok

Premiér Robert Fico (Smer) využil voľby do Európskeho parlamentu (EP) na kritiku západných krajín za to, že súhlasili, aby Ukrajina používala ich zbrane na útoky na Rusko. V príspevku na sociálnej sieti Fico tvrdil, že veľké demokracie si neželajú mier, ale eskaláciu napätia s Ruskom. Šéf najsilnejšieho opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) očakáva tesný výsledok hlasovania.

08.06.2024 14:23
debata (185)

Predseda vlády uviedol, že volil v nemocnici. Fico sa zotavuje zo strelných poranení po atentáte, ktorý na neho bol spáchaný v polovici mája.

„Súhlas západných krajín, ktorý dali Ukrajine, aby mohla používať západné zbrane na útoky proti cieľom na ruskom území, je len dôkazom toho, že veľké západné demokracie si neželajú mier, ale eskaláciu napätia s Ruskou federáciou, ku ktorej určite dôjde,“ povedal Fico. Dodal, že ako predseda vlády nebude Slovensko zaťahovať „do žiadnych podobných vojenských dobrodružstiev“ a že v rámci možností bude robiť všetko pre to, aby „mier dostal prednosť pred vojnou“.

Čaputová: Môžeme ovplyvniť budúcnosť Slovenska aj Európskej únie
Video

Súčasná Ficova vláda po svojom nástupe do úradu vlani na jeseň zastavila zo štátnych zásob vojenskú pomoc Ukrajine. Tá sa od februára 2022 bráni ruskej vojenskej invázii.

Pellegrini: EÚ musí prijať rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní
Video
SR EÚ EP voľbyEP24 hlasovanie Rajec ZAX Čítajte viac Eurovoľby 2024: Na Slovensku sa skončilo hlasovanie, výsledky budú v nedeľu v noci (online)

"Tieto voľby budú veľmi tesné. A nejde v nich vôbec o málo. Rozhodujeme sa, akí ľudia nás budú reprezentovať v EÚ. Každý hlas môže rozhodnúť o tom, či vyhrá proeurópske Slovensko,“ uviedol šéf PS Michal Šimečka. V roku 2019 jeho vtedy neparlamentné hnutie v koalícii s ďalšou mimoparlamentnou stranou Spolu voľby do EP na Slovensku vyhralo.

Po minuloročných parlamentných voľbách na Slovensku pozastavila Strana európskych socialistov (PES) Smeru a tiež strane Hlas členstvo. Zdôvodnila to Ficovým odklonom od hodnôt európskych socialistov a vtedy ešte len pripravovanou vládnou spoluprácou s SNS, ktorú európski socialisti označili za krajne pravicovú.

Práve Smer, Hlas a SNS po posledných parlamentných voľbách zložili slovenskú vládu.

185 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Michal Šimečka #eurovoľby 2024