Na Podunajskej nížine sa vyskytli silné búrky, objavujú sa aj supercely

Na Podunajskej nížine sa v nedeľu večer vyskytli silné búrky. Sprevádza ich prívalový dážď, ojedinele aj krúpy a prechodné zosilnenie vetra. Objavujú sa aj supercely, sprevádza ich mimoriadna blesková aktivita. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

09.06.2024 17:35 , aktualizované: 23:00
debata
Prudký lejak bičoval Bratislavu a okolie
Video

„Búrky postupujú ďalej na severovýchod, kde v pásme trvalého dažďa postupne zanikajú. Naopak, nové vznikajú na zadnej strane tých pôvodných, čo vedie k vyšším úhrnom zrážok v oblasti ich vzniku,“ uviedli meteorológovia na sociálnej sieti.

V priebehu noci sa očakáva výskyt búrok aj v ďalších lokalitách. Výstrahy pred búrkami platia pre celé Slovensko.

„V nedeľu sa v našej oblasti vlní studený front. Po jeho prechode sa nad západné a stredné Slovensko dostal trochu suchší vzduch, a tak je v tejto časti územia prehánok a búrok menej v porovnaní s východom, kde sú podmienky vhodnejšie. Podvečer však nad juhozápadné Slovensko opäť začne prúdiť od juhu v nižších hladinách vlhší vzduch, čo podporí vznik a vývoj prehánok a búrok,“ ozrejmili meteorológovia na sociálnej sieti.

V silnom výškovom západnom prúdení je podľa nich silný aj tzv. vertikálny strih vetra. Upozornili, že ide o vhodné podmienky na vývoj superciel, ktoré môžu byť spojené s veľkými krúpami, prívalovým dažďom či so silným nárazovým vetrom.

Počasie na týždeň: Mokro, pád teplôt. Vyčasí sa koncom týždňa?
Video

Ich výskyt hrozí najmä v Rakúsku na úpätí Álp. „Postup búrok bude na východ až juhovýchod. (…) Najvyššia pravdepodobnosť spomínaných nebezpečných javov je v juhovýchodnom Rakúsku a západnom, prípadne až centrálnom Maďarsku. Juhozápad Slovenska je na okraji oblasti, ale malá pravdepodobnosť je aj u nás,“ dodal SHMÚ.

Silná búrka sa prehnala obcou Vištuk (Archívne video zo 6. apríla 2024)
Video
Zdroj: mReportér/Tomáš Nemec
supercela Čítajte viac Cez východ postupuje supercela, do Košíc priniesla krúpy. Zasahovali aj hasiči
debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Slovensko #búrky #supercela